Država ne može biti stabilna sve dok se ne reše ubistva novinara u Srbiji, reče na otvaranju godišnje skupštine Evropske federacije novinara predsednik Boris Tadić. Kako kaže, to je tema na Savetu za nacionalnu bezbednost, a otkrivanje ubica je „od najvišeg značaja za bezbednost Srbije“. Predsednik Srbije tom prilikom napomenuo je da je svima u interesu da se zaštite novinari, jer onaj medijski radnik koji nije zaštićen ne može biti dobar novinar.


O ubistvu novinara i pritiscima govori se godinama. I sve ostaje na nivou priče. Skeptici bi rekli i da se obećanja o rasvetljavanju tih likvidacija najčešće čuju za godišnjice smrti, Međunarodni dan novinara ili nekom drugom „prigodnom“ prilikom, odnosno kada se to očekuje od vlasti. Konkretnih rezultata nema već godinama.

Svaki korak policije ili tužilaštva poslednje decenije bombastično se najavljuje. Neizbežno je primetiti i da su pojedinci iz državnih organa izgradili i „profesionalne karijere“ na obećanjima da će svi slučajevi ubistava novinara biti rasvetljeni do kraja. Što bi rekao naš narod, rezultat toga je „presipanje iz šupljeg u prazno“, odnosno predmeti se prebacuju iz policije u tužilaštvo, pa kod istražnog sudije, pa opet nazad. I tako ukrug.

Koliko god političari pričali o slobodi medija i zaštiti novinara, ono što niko neće reći jeste to da je u interesu političara i da kontrolišu novinare i medije. Pritisci na novinare devedesetih godina i ugroženi životi zamenjeni su sada sofisticiranijim pritiscima, kao što su višesatni pozivi takozvanih savetnika za medije raznih političara, pritisci na uredništvo da se „zbog nesposobnosti“ novinar skloni sa određenih tema ili pozicija…

Ekonomska zavisnost od različitih oglašivača, iza kojih opet stoje pojedine političke partije, dovodi u zavisnost novinarsku profesiju od političke podobnosti. Uostalom, retko koje novine u Srbiji mogu da se pohvale da žive od prodaje tiraža. Činjenica je, ipak, da novinarima ne treba u toj meri moćni zaštitnik u obliku države koliko pre svega ekonomska nezavisnost od samovolje političara i njihovih takozvanih savetnika za medije.

Sve u svemu, očekujući da se razreše ubistva novinara, verovatno će javnost još više puta čuti ista obećanja od različitih državnih organa. Kada se to, naravno, bude očekivalo. Međutim, tek kada se ovi slučajevi konačno i rasvetle, predstavnici medija moći će da veruju državi da ih i zaista može zaštititi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari