Vladimir Putin nije bio naročito pričljiv pred novinarima uoči sastanka sa premijerom Vučićem i srpskom delegacijom u Moskvi pre dva dana, bar ako je suditi prema izveštajima. Podatak koji je saopštio – da je izvoz srpskih poljoprivrednih proizvoda u Rusiju porastao za 40 odsto – nije nezanimljiv, štaviše, to je dobra vest, ali to je mogao da saopšti i neki „ministarčić“. Od „najmoćnijeg čoveka na svetu“ možda se moglo očekivati nešto… Pa, ipak, interesantnije.

Ruski predsednik, uopšte uzev, nije skučen preteranom opreznošću i birokratizmom u svojim javnim nastupima, što bi, onda, moglo značiti da je uspeh srpskog agrara bio top tema na trodnevnoj Vučićevoj moskovskoj turneji i da je Kremlj fasciniran sa tih 40 odsto. Ali možemo pretpostaviti da nije bilo tako.

S druge strane, mediji – ko mediji – „nagoveštavaju“ kopernikanski obrt u odbrambenoj politici Srbije, koja se, koliko juče, potpisujući Individualni akcioni plan partnerstva (IPAP) sa NATO, tom savezu približila najviše što može kao država nečlanica. Saopštene informacije o nabavci ruskog oružja raspaljuju maštu: spekulacije idu do kupovine u Srbiji mitskog PVO sistema S-300 (koji je od devedesetih znatno unapređen) i „uvođenja ruskih standarda“ u našu odbrambenu industriju…

Premijer, pak, ne bi bio premijer kada i ovaj susret ne bi iskoristio za spektakl: nabavljamo oružje, njegova je poruka, zato što se i neki drugi u regionu naoružavaju. Jasno, reč je o Hrvatskoj, koja je u svojoj aktuelnoj predizbornoj groznici obznanila kupovinu američkog oružja. Ispada, tobože, da na Balkanu sledi velika trka u naoružanju, što protivreči rečima o stabilnosti koje stalno stižu i sa Zapada i sa Istoka – o tome je ovaj put govorio i Putin.

A šta će reći naši zapadni prijatelji povodom posete, iako Vučićev boravak u Kremlju nije privukao ni približno onoliko pažnje koliko nedavni susret Putina i Bašara al Asada, ili Putina i Nikole Sarkozija, kojeg je Putin primio pošto se pozdravio s Vučićem? Pa, zna se: uskladite svoju spoljnu politiku sa Briselom, okanite se Rusije. Sigurno da bi navodno veliko zbližavanje s Kremljom za njih bilo prst u oko.

Vučić se zahvalio – što je i trebalo – Putinu zbog podrške Srbiji u UN i Unesku. Rusija je u odbrani teritorijalnog integriteta Srbije zaista dosledna, čak bi se možda moglo reći da je u toj stvari veći katolik od pape. Možda je poruka posete „hvala Rusiji, ali Srbija je svoj put odabrala“. Ali šta ako se obistine crne slutnje Federike Mogerini o raspadu EU zbog izbegličke krize? Moglo bi ispasti da Evropa ipak ima alternativu.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari