Agilni politički analitičar Đorđe Vukadinović, koji već godinama prednjači u javnom komentarisanju pojava i likova sa društvene scene, odlučio je da zatraži zaštitu suda od oštrih komentara na njegov račun koje je izrekao Danasov kolumnista, književnik Svetislav Basara.
Uštogljenim i pomalo smešnim advokatskim rečnikom rečeno, tako dalekim od stila kojim pišu i govore i Basara i Vukadinović, tužitelj – to će reći politički filozof i analitičar Vukadinović – „trpi intenzivne duševne bolove“ jer je tuženi – tj. književnik Basara – u svojoj kolumni u Danasu izneo tvrdnju da je Vukadinović „putem objavljivanja svojih članaka doprineo ekscesnom ponašanju pojedinaca i manjih grupa“ na mitingu održanom povodom proglašenja nezavisnosti Kosova. Vukadinoviću bi ove bolove koliko-toliko ublažila svotica od 750.000 dinara, koliko traži da mu isplate list Danas, njegov glavni urednik i Basara lično.
Čitaoci Danasa znaju da je Vukadinović godinama prisutan i u Danasu – od kratkih izjava i komentara dnevnih događaja, do autorskih tekstova i velikih intervjua. Danas je takođe davao vidan publicitet časopisu koji Vukadinović uređuje, i onda kada nije bio na istim pozicijama sa saradnicima iz Vukadinovićevog političkog kruga, sa čvrstim ubeđenjem da tako doprinosi širenju javnog dijaloga i podizanju političke kulture – tako potrebnim intelektualno i moralno devastiranoj Srbiji.
U najmanju ruku je za čuđenje zašto je rečiti polemičar Vukadinović, umesto direktnog sučeljavanja stavova sa svojim oponentom, rešio da traži zaštitu pravosudne birokratije. Danas, nažalost, ima poveliko iskustvo sa nereformisanim srpskim pravosuđem i može da ohrabri Vukadinovića: šanse da dokaže na sudu da je trpeo duševne bolove zato što je neko kritikovao, pa i izvrgavao podsmehu njegove stavove – nisu male. Da nešto debelo nije u redu kad je reč o odnosu srpskih sudova prema medijima, Danasu je potvrđeno u više stručnih rasprava, o čemu je javnost opširno obaveštena. Srpske sudije će tek morati da izbistre šta su autorski vrednosni sudovi (na čijem izricanju i sam Vukadinović gradi svoju karijeru), a šta tvrde činjenice o čijoj tačnosti ili netačnosti mogu da sude sudije od zanata. Ako sud bude tražio da Basara dokaže da je Vukadinović bio u sprezi sa onima koji su palili američku ambasadu i krali patike zbog proglašenja kosovske nezavisnosti na isti način na koji se na sudu traži dokaz da je neko nekom zaorao među – on verovatno neće moći da podastre dokaze takve vrste. I eto prilike da Vukadinović naplati svoj duševni bol. Ali on, kao i svaki obrazovani čitalac novina, zna da tuženi to i ne tvrdi.
Basara i Vukadinović su u ovom slučaju reprezenti dva prilično udaljena pola u razumevanju srpskih nacionalnih i državnih interesa, i po pitanju Kosova, i evroatlantskih integracija, sitnija pitanja da i ne pominjemo. Stvar je dubljih istorijskih procesa kako će se ta pitanja razrešiti – na sudu svakako ne. Danas je skromno mislio da otvaranjem stranica za raspravu o ovim velikim temama daje doprinos njihovom rešavanju. Oni kojima ta rasprava izaziva bol i koji to uspeju da dokažu i naplate na sudu, na dobrom su putu da ućutkaju Danas. Nismo očekivali da je među njima i čovek takvog medijskog senzibiliteta kakav je Đorđe Vukadinović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.