Ne prođe ni dan a da premijer Vučić ne naglasi privrženost njegove vlade regionalnoj stabilnosti i svoje iskrene namere da na tome radi. Ne prođe ni mesec a da premijerov ministar Vulin ne izazove diplomatski skandal nižeg intenziteta sa susednom Hrvatskom.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Tako je Zagreb u aprilu povlačio na konsultacije ambasadora iz Beograda, doduše tokom uskršnjih praznika. Svejedno, povlačenje je pratio diplomatski protest Srbiji zbog Šešeljevog paljenje hrvatske zastave, ali i Vulinove tadašnje izjave o Oluji, hrvatskom premijeru Milanoviću, i o generalu Gotovini. U celoj je epizodi politički poentirala hrvatska HDZ predsednica Grabar Kitarović, koja je socijaldemokratskoj vladi prigovorila zbog ishitrenog poteza. Uostalom takve smo već epizode mnogo puta videli u balkanskoj političkoj sapunici, gde beogradska desnica ili kvazidesnica uspešno pogoduje jedino rejtingu takve opcije u susedstvu. Ups, ili nije reč o desnici, uostalom Vulinova stranka se naziva socijalističkom, pa je tako on lično prisustvovao obeležavanju godišnjice smrti Slobodana Miloševića, isto kao što je dan kasnije u grupi ministara položio venac na spomen-ploču na mesto ubistva Zorana Đinđića.

Apsurdna je i lakoća sa kojom Vulin poseže za istorijskim nasleđem levice, pa je svoje oštre sadašnje izjave o ustaškom vikaru Stepincu i tome da on ne može deliti raj sa žrtvama Jadovna nazvao lekovitim za „porast fašizacije“. S tim što je hrvatska predsednica i ovaj put poentirala, rekavši da je njena država „nadišla taj nivo provokacije“ i da je Vulin „problem srpskog premijera“.

Moguće da se napretkom u regionalnom saradnji u Vladi Srbije smatra zaista to što Vulin više ne vodi Kancelariju za Kosovo i Metohiju, pa je samim tim i mogućnost incidenata svedena na verbalni nivo. Ali je sasvim izvesno da Vulinovo ponašanje empirijski pobija sve navode o iskrenoj posvećenosti regionalnoj stabilnosti. Vulin je, ne zaboravimo, čovek kontinuiteta – neko ko je u politici od osnivanja JUL-a Mire Marković, mada doduše nije bio u vlasti u vreme crveno-crne koalicije SPS-JUL-SRS. Međutim i tada i sada važio je za prijatelja sadašnjeg premijera i osobu iz njegovog najužeg privatnog kruga.

Ne zavaravajmo se zato da Vulinove izjave samo proizvode dimnu zavesu, ili bilo kakav koristan trik za Srbiju. Naprotiv, vežu zemlju i dalje za tamnu stranu prošlosti koja je i dalje drži zaglavljenom u spoljnoj politici, kao što onima koji u svakom potezu Beograda vide pretnju daju na važnosti i popularnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari