„Velja kruška u grlo zapadne“, pisao je Njegoš u Gorskom vijencu. Da je to čitao, Dobrosavu Bojoviću, vlasniku građevinske firme Napred, možda se ne bi desilo da Prvo osnovno tužilaštvo ovih dana protiv njega podigne optužnicu zbog pokušaja da na nezakonit način preuzme građevinski gigant Energoprojekt, u ovom slučaju, pomenutu krušku.
Priča o ovoj borbi traje godinama, ali je svoj klimaks dostigla u prethodnih mesec-dva, kada je Napred razvoj, Bojovićeva firma u centru zbivanja, prema medijskim navodima, pokušala da ubedi banke da Energoprojektu ne treba da daju kredite. Napred razvoj je jedan od najvećih akcionara Energoprojekta sa 24,49 odsto akcija, te je ovakav postupak u kojem vlasnik kudi svoje vlasništvo pravi presedan.
Ubrzo se klupko razmotalo na sledeći način: Energoprojekt je objavio da Bojović zapravo pokušava da sprovede „neprijateljsko preuzimanje“, što znači da nastoji da stekne većinsko vlasništvo bez saglasnosti menadžmenta Energoprojekta. Onda su usledile optužbe da je još u januaru Bojović preko nepoznatih, ali povezanih firmi, koje se kriju iza takozvanih kastodi računa, stekao više od 25 odsto akcija u Energoprojektu, što bi u ovom slučaju bilo nezakonito. Jer, Bojović je tvrdio da nema veze sa pomenutim firmama. Da je imao veze, morao bi da dostavi javnu ponudu za preuzimanje svih ostalih akcija Energoprojekta, što je malo teži poduhvat, kao mačku teleća glava, kako ovih dana mediji ismevaju Bojovića.
Na kraju, Komisija za hartije od vrednosti je sprovela istragu i utvrdila da je Bojović stvarno bio povezan sa firmama za koje sada znamo da se zovu Jopag i Montinvest, da je veza držana u tajnosti i da su akcije kupljene od državnog Dunav osiguranja i firme Ist kapital, a transakcije završene za samo nekoliko sekundi, što znači da je postojao dogovor.
Iako se ovo desilo još početkom godine, istraga je sprovedena tek sada, posle medijskog „rata“ između Bojovića i Energoprojekta i izjave potpredsednice Vlade Zorane Mihajlović da se Energoprojekt mora zaštititi. Tako se i nad ovim raspletom nadvio oblak. Jer, koliko je dobro što su Komisija i Tužilaštvo odradili svoj posao i otkrili prevaru, bar toliko je i loše što su to učinili tek kad su dobili mig da se od njih taj posao očekuje.
Dakle, ništa se nije promenilo. Bojović možda neće kupiti Energoprojekt, ali povezana lica, skriveni vlasnici i of-šor jurisdikcije, i dalje će ostati svakodnevica srpske finansijske močvare.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.