Zakon ne važi za prijatelje 1

Ma kakva je to uopšte vest da je država zbog kašnjenja naplatila penale od nekih građevinara, dok su drugi za isti propust prošli nekažnjeno?

Vest je kad čovek ujede psa, a selektivni odnos prema firmama ili građanima se ovde već podrazumeva.

Odavno je jasno da zakoni važe ako politička elita ili krupni kapital ne kažu drugačije. Tako nije uopšte čudno što su Kinezi, inače solidni partneri kada su neke druge lokacije ili projekti u pitanju, prošli bez naplate penala zbog ozbiljnog kašnjenja na dve deonice Koridora 11. Kinezi su naši prijatelji, kako da im naplatimo kaznu? I Grci su nam prijatelji, pa se to odnosi i na njihove građevinare, recimo Aktor, koji nikako nije uspeo da završi istočni krak Koridora 10.

Ali, nije samo prijateljstvo motiv za selektivnu pravdu u Srbiji. Najčešće je reč o političkim kalkulacijama, pa stradaju oni koji su slabiji, na njima se demonstrira moć države. Tako svaki peti objekat u zemlji niče bez građevinske dozvole, usred objavljene kampanje da će se tome stati na put. Nalozi za rušenje koje inspekcije uredno izdaju, po pravilu se zagube u sistemu, pa ili nema para, ili predmet nije ušao u plan ili nešto drugo. Osim ako nije u pitanju Savamala. To je moglo da se sruši i preko noći, uz sve „neprijatnosti“ u vidu građana koji su se tu zatekli i posle „savesnoj“ državi pravili neke probleme i proteste.

Lako je srušena i započeta džamija u Zemunu, ali ne i ona u Novom Pazaru, takođe izgrađena bez dozvole. Tamo bi to bilo „politički osetljivo pitanje“, a ovde iza stanovnika naselja koji su hteli svoju bogomolju ne stoji nijedno zvučno ime. Drugim rečima, Pazarci su politički jači. Srušen je i objekat na Novom Beogradu, vlasnika koji je sasvim slučajno rođak predsednika te opštine, ali i slabiji igrač u odnosu na gradsku i republičku vlast čiji je, inače, politički protivnik. Kriterijum jačeg osnovni je kada se odlučuje da netaknute ostanu građevine bez dozvole koji niču po Beogradu, od višespratnica do poslovnih kompleksa, ili hotela i kafana na drugim atraktivnim lokacijama poput Kopaonika ili Zlatibora.

I tu nije kraj. Presuda se može čekati godinama, ali ako je politici u interesu, može da se dobije i ekspresno. Da dospete na listu za preglede kod lekara, za novo radno mesto, za posao sa nekom institucijom, za povoljan kredit ili subvenciju iz državne kase, za sve je potrebno da budete u ekipi jačeg. Onda će se u zakonu ili pravilima već naći varijanta koja vam ide u prilog. To više nije anomalija u funkcionisanju države. To je sistem.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari