Zdravstvo odgovornosti 1

Smrt osmogodišnjeg dečaka iz Loznice, izazvana nesavesnim lečenjem naizgled banalne povrede, preloma ruke, svakako je naišla na osudu i bes javnosti, ali i na hitro reagovanje nadležnih institucija.

Ministarstvo zdravlja je odmah po tragičnom događaju, na zahtev zaštitnika građana, sprovelo istragu u lozničkoj bolnici, utvrdilo brojne propuste i donelo odluku o smeni odgovornih i pokretanju disciplinskog postupka. Smenjeni su direktorka i načelnik hirurgije, dok je za lekara koji je primio dečaka pokrenuta procedura za oduzimanje licence.

Ovoga puta treba pohvaliti državnu instituciju za efikasno, odlučno i odgovorno reagovanje, što je najpre zaštitnik građana i učinio, objavivši da Ministarstvo u ovom slučaju nije čekalo opomenu ombudsmana i da je „po prvi put rešilo da prekine lanac lažne kolegijalne odgovornosti“.

Ipak, stvar nije tako crno-bela, niti ovakvi poduhvati mogu rešiti nagomilane probleme u zdravstvu. Kako je ministar zdravlja izjavio, inspekcijska kontrola u lozničkoj bolnici nije našla nijedan dokument na osnovu koga bi mogla da utvrdi kako je tretirana povreda dečaka. Ovde se treba zapitati kako su ovakva nemarnost, neodgovornost i ležernost uopšte mogući u ustanovama koje bi morale da budu najozbiljnije. Iako ministar zdravlja najavljuje da će se pojačati nadzor zdravstvenih ustanova, ne samo da bi se predupredili ovakvi propusti nego i da bi se onemogućilo lekarima da štite svoje kolege koje naprave grešku, pitanje je da li je dosad bilo ikakvih ozbiljnijih kontrola. Ili bi one proletele kroz mehanizam kolegijalne solidarnosti.

S druge strane, opšte je poznato da u našem zdravstvu ima premalo medicinskog osoblja. Od umornog, iscrpljenog, dekoncentrisanog, slabo plaćenog i administracijom preopterećenog zdravstvenog radnika ne može se ni očekivati adekvatna posvećenost svakom pacijentu. To zapaža i ombudsman, koji ističe da teret besa javnosti zbog pojedinih slučajeva nesavesnog rada ne treba da padne na celu struku. Ne treba, međutim, ni isključivo na pojedinca, niti će pojedinačna kažnjavanja išta popraviti. Pojedinac koji je napravio propust jeste deo jednog kompleksnog i zapuštenog zdravstvenog sistema, u koji će čelne zdravstvene institucije morati da zarone i promišljeno popravljaju. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari