Sumirajući “impresivne” utiske trodnevne posete zapadnobalkanskim zemljama predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, čovek može i da se zapita da nije podnela zahtev za državljanstvo u nekoj od država Zapadnog Balkana ili makar aplicirala za stalni boravak.
Tako nekako u njenim očima izgleda dobro, uređeno i razvijeno u Albaniji, Severnoj Makedoniji, BiH, Srbiji, Kosovu i Crnoj Gori, da kao da je bila na turneji po skandinavsko-nordijskim zemljama, a ne na Balkanu.
Liderima svih zemalja sa kojima se sastala podelila je čestitke i komplimente (petice, zvezdice, smajlije i pčelice) istakavši njihovu nepokolebljivost na putu ka EU (mada ona u Srbji i CG traje već decenijama), ali nije „mimoišla” ni ostale njihove uspehe, kreditne rejtinge i investcioni stepen, liderstvo u proizvodnji električnih vozila i industrijama sutrašnjice, reformske agende, planove rasta, partnerstva o kritičnim sirovinama… Usput se zaklinjući se da će očuvati našu prelepu prirodu.
Još prilikom prvog susreta na trurneji sa premijerom Albanije Edijom Ramom u Tirani nedvosmisleno je naglasila da je proširenje vrhunski proritet Evropske komisije. Potom je to potvrdila u Skoplju i na dalje tokom turneje. Proširenje da, ali su kod nas odmah opazili da demokratija baš i nije na toj listi prioriteta (Zdravko Ponoš).
I dok gospođa fon der Lajen nije štedela (po)hvale na račun domaćina, koji, ruku na srce kao što i priliči tokom posete najdraže gošće, po sopstvenim rečima, nisu baš hteli mnogo da je zamaraju pitanjima o litijumu (Aleksandar Vučić) srpska opozcija, s kojim se ona uredno i već tradicionalno ne sastaje – su joj upriličili doček-performans sa porukom da Srbija nije kolonija (Savo Manojlović) koji je ona iskulirala.
Uputili su joj i otvoreno pismo (Dragan Đilas) u kojem joj se postavlja pitanje „da li se oseća neprijatno dok izgovara hvalospeve na račun vlasti u zemlji koja je, kako navodi, evropski šampion u korupciji i kriminalu” (sa očigledno istim ishodom).
Na pitanje zbog čega je Ursula fon der Lajen otkazala unapred dogovoren sastanak sa premijerom Srbije Milošem Vučevićem sagovornici Danasa odgovorili su da to i nije toliko važno, za razliku od nereagovanja nje, kao i ostalih zvaničnika EU na očigledne krađe izbora, gašenja demokratije, gušenja medija, obračuna sa bilo kakvom vrstom neistomišljenika u Srbiji…
Očito da ovakve „evropske vrednosti”, ne da nisu prioritet već i ne predstavljaju neku smetnju na putu ka Evropskoj uniji.
Dočekana u Beogradu sa crvenim tepihom i počasnim bataljonom (ako prenebregnemo onaj performans Kreni-Promeni) ispraćena je iz njega dirljivim rečima predsednika Vučića: „Draga Ursula fon der Lajen, hvala Vam na svoj pomoći, podršci i razumevanju koje ste uvek pokazivali prema Srbiji.”, uz napomenu da je Srbija „počastvovana njenom posetom”.
Sad, što je to pojedine (uvek ima onih što vazda nešto smeta) zaličilo na ono „Danke Dojčland” stara izreka lepo kaže „da je sve u oku posmatrača”.
Usledila je poseta Kosovu i pohvale, sada na račun Kurtija (i čestitke na ekonnomskim usesima – zvuči poznato) apedantni hroničari su evidentirali da su bile još veće nego one do maločas kod nas.
Ali ko smo mi da merimo izdašnost u čestitanjima predsednice EK? Pošteno. Ko zna zašto je to dobro. Verovatno ona.
Da ne ispadne baš sve toliko idealno i savršeno, poput prave najdraže učiteljice, stroge ali pravedne Ursula fon der Lajen osudila je juče hibridne napade Rusije na demokratije Zapadnog Balkana i izjavila da se Evropska unija svakodnevno bori da razotkrije dezinformacije.
Nekako se zgodno, toga dosetila tek tokom boravka na Kosovu. Nekako nameće se utisak ne da će se „ovde kopati“ već da će nas skroz pokopati.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.