Zašto je posle sedam godina ćutanja Aleksandar Vučić odlučio da na godišnjicu bespravnog rušenja privatnih objekata u Hercegovačkoj ulici prizna da je on naredio taj zločin?
Odgovor na ovo pitanje u svakoj pravnoj državi, pa makar bio on i predsednik, morao bi da da istražnim organima i sudovima.
A opozicija se nada da ispitivanje pravne valjanosti i štetnosti ugovora nikada ne može da zastari, da se moraju procesuirati i svi saučesnici u ovom zločinačkom poduhvatu i da se utvrdi ne samo istina o rušenju u Hercegovačkoj, već i o tome koliku štetu je ovaj projekat naneo Srbiji i Beogradu.
Potpisnik ovih redova je u tekstu „Da komšiji odumre država“ pre sedam godina naveo i da je glavna posledica fantomskog nasilja u noći, kad još nisu ni prebrojani glasovi sa izbora na kojima je Vučić kao tadašnji premijer predvodio listu „Srbija pobeđuje“, početak nestanka pravne države.
Diverzantsko-fantomsku operaciju je tada, po njegovim rečima, sprovodila grupa „kompletnih idiota“ iz Grada, u vreme gradonačelnikovanja Siniše Malog.
Zaključak o idiotima, koji su po njemu, trebali to da rade javno i u po bela dana (tad valjda ne bi bili idioti) sada je delom pao u vodu, ali Beograd na vodi se i dalje širi, čak i na prostor Sajma, a dokle će, sam Bog zna.
Mada, možda predsednik zna više, kada tako osiono veruje da mu se kao vođi kompletnih idiota neće ništa dogoditi i da će realizacija njegove ideje o Beogradu na vodi, utemeljena lex specijalisom, koji je ovaj prostor pretvorio u teritoriju van svih srpskih zakona i mesto za multilevel poslove na štetu države i građana, doprineti njegovoj vlasti.
To što su idioti u Hercegovačkoj na čelu sa svojim organizatorom počinili tada najmanje osam ozbiljnih krivičnih dela, nadajući se da uskoro niko neće pamtiti da su neki maskirani tipovi sa mehanizacijom bez registracija rušili Savamalu, izgleda da će ipak doći na naplatu.
SNS destruktivni voluntarizam, odnosno političko-tajkunska volja kao presudni faktor u bogaćenju, uz zanemarivanje razuma, prava i razvoja grada ipak ima svoje granice. U međuvremenu će građani na izbore.
I moći će da ocene da li se zarad propalog predizbornog aduta bivšeg kandidata za gradonačelnika (Vučić je sa tom idejom izgubio 2012. izbore u Beogradu) trebaju poništiti sve civilizacijske tekovine u oblasti prostornog planiranja, urbanizma, arhitekture i ekologije, a pre i posle svega – prava.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.