Prema podacima Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) iz prošle godine, u ratovima na području bivše SFRJ nestalo je više od 40.000 osoba. I dalje se traga za oko 11.000 ljudi, najviše u Bosni i Hercegovini i Kosovu.
U BiH je nestalo oko 35.000 osoba, traga se za još oko 8.000 nestalih. Na Kosovu se nakon još traga za oko 1.700 ljudi. Najveći broj nestalih s Kosova pronađen je u masovnoj grobnici kod Batajnice, te u Petrovom Selu, Bajinoj Bašti i u Rudnici.
I u Hrvatskoj, gde je 80 odsto nestalih pronađeno, još se traga za 1.572 osobe. Podsetimo, generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Srbije i predsednik Komisije za nestala lica Veljko Odalović napustio je prekjuče skup u Zagrebu o procesu identifikacije nestalih zbog, kako je naveo, uvreda koje je na račun Srbije izrekao predsednik hrvatske komisije Stjepan Sušić. „Rekao je da sve zlo dolazi iz Srbije, to nisam mogao da slušam, niti će takve izjave rešiti ijedan slučaj nestalih“, naveo je Odalović za Insajder i dodao da je to bila konferencija udruženja nestalih iz regiona na koji pozivaju predstavnike Komisija za nestala lica da bi predstavili šta je urađeno, kao i da su teme bile ekshumacije i proces u Hrvatskoj.
Inače, Fond za humanitarno pravo (FHP) i Koalicija za REKOM konstantno pozivaju na prekid ćutanja o tajnim grobnicama i sudbini nestalih u ratovima na području bivše Jugoslavije, i pozivaju da se obelodane podaci o lokacijama grobnica, jer je „porodicama nestalih i društvu potrebno da sećanje na nestale postane deo društvenog sećanja o prošlosti“.
I poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić apelovao je prošle godine na sve državne i druge organe da u okviru nadležnosti i mogućnosti otkrivanjem, pribavljanjem i stavljanjem na raspolaganje relevantnih informacija kontinuirano daju svoj doprinos razrešavanju teškog i predugo otvorenog humanitarnog problema nestalih lica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.