Nevreme koje je zahvatilo Srbiju prošlog vikenda nanelo je veliku materijalnu štetu građanima sela Putinci u opštini Ruma. Građani ove opštine zatražili su od gradskih vlasti pomoć u saniranju štete, ali su im u opštini rekli da ne mogu da proglase stanje elementarne nepogode.
Rezultat sastanka građana sa predsednikom opštine je takav da Ruma može ponuditi pomoć od 70 odsto onim domaćinstvima koja su pretrpela stopostotnu štetu i da ne mogu da proglase stanje elementarne nepogode.
– Da je domaćinstvo pretrpelo štetu od sto odsto znači da je kuća srušena do temelja. Kažem kuća jer opštinari pomoćne objekte po dvorištu i ne računaju, ne obaziru se na njih, govori za Danas građanka opštine Ruma Zorica Vasilić naglašavajući da postoji samo jedno domaćinstvo koje ispunjava uslove obnove načinjene štete.
U članu 5. Zakona u obnovi nakon elementarne i druge nepogode iz 2015. godine stoji da je elementarna i druga nepogoda je, u smislu ovog zakona, događaj uzrokovan dejstvom prirodnih sila ili ljudskom aktivnošću, koji prekida normalno odvijanje života u meri koja prevazilazi redovnu sposobnost pojedinca i lokalne zajednice da se oporave bez pomoći države i prouzrokuje materijalnu štetu koja je veća od 10 procenata budžeta jedinice lokalne samouprave i koji je kao takav proglasila Vlada.
U tekstu zakona iastaknuto je i to da Vlada može proglasiti neki događaj za elementarnu i drugu nepogodu i odlučiti o državnoj pomoći i kada je prouzrokovana šteta manja od 10 odsto budžeta jedinice lokalne samouprave kada za to postoje posebno opravdani razlozi, a na predlog Kancelarije.
– Oni (opština) su nama navodili neke uslove koji treba da se ispune da bi se nešto smatralo kao elementarna nepogoda, žrtve i slično. Putinci imaju više od 2000 kuća, a svega pedesetak njih je prošlo sa manjim oštećenjima (popadalo je nekoliko crepova), ostali su prošli mnogo gore, objašnjava Vasilić navodeći da je njoj uništeno oko 2000 crepova, a jak vetar izbio prozore.
Na sajtu opštine Ruma 18. septembra objavljene su pohvale predsednika opštine Srđana Mančića nadležnim službama, javnim preduzećima i ustanovama za njihov pravovremeni rad i efikasnost. Takođe zahvalnost je upućena i građanima koji su radili na raščišćavanju grada.
-Nevreme je pogodilo celu opštinu, ali je sam grad bio epicentar olujnog udara. Sve nadležne ekipe su već u prvom satu nakon nevremena bile na terenu i na moj zahtev rađena je sanacija štete po prioritetima. Želeli smo da osposobimo sve saobraćajnice i tu smo najveće probleme imali u Železničkoj ulici gde je palo petnaestak stabala, kao i u centru grada kod pekare „Fruštuk“ gde su od pada drveta oštećena i dva automobila. Na svu sreću u jučerašnjem nevremenu nije bilo povređenih ljudi, ali je pričinjena znatna materijalna šteta. Sve javne ustanove i objekti, a tu pre svega mislim na pojedine gradske i seoske vrtiće i škole, koji su bili na udaru, su osigurani, pa će šteta biti nadoknađena kroz osiguranje“, izjavio je Mančić, kako stoji na sajtu opštine Ruma i dodao da radnici Odeljenja za inspekcijske poslove Opštine Ruma od juče obilaze teren i da će sva mesta koja nisu još uvek bezbedna biti jasno obeležena.
Od nadležnih iz opštine kao ni od samog predsednika Mančića juče nismo mogli da dobijemo izjave niti bilo kakve informacije u vezi ovog slučaja. Građani su nam predočili da je juče u toku dana izašla komisija kako bi procenila štetu na poljoprivrednim dobrima, i pretpostavljaju da će taj izveštaj kasnije ići u Ministarstvo poljoprivrede, međutim o tome nismo mogli opširnije da se informišemo ni na sajtu ni kod nadležnih u opštini.
– Ljudi jedni drugima pomažu već danima kako bi što više popravili onoga što je razrušeno. Prosto ne možemo da verujemo da opština nema para za tako nešto, čak smo došli do te ideje da šaljemo pismo Vučiću ili Brnabićki jer ne znamo šta da radimo, kaže Vasilić.
Građani se žale na to da nemaju zalihe građevinskog materijala kojima bi popravili štetu, i nude neka od rešenja.
– Ne tražimo mi od opštine pare, nama je potreban materijal. Mnogo bi nam pomoglo kada bi opština pronašla neke firme za donaciju crepa, građe i ostalog materijala, naglašava Vasilić.
Uslovi za dobijanje pomoći prema zakonuPrema članu 11. Zakona u obnovi nakon elementarne i druge nepogode, uslovi za ostvarivanje prava na pomoći su:
1) je nastala šteta neposredna posledica elementarne i druge nepogode; 2) je šteta prijavljena u skladu sa zakonom; 3) je štetu pretrpelo lice iz člana 1. ovog zakona; 4) je oštećena ili uništena stvar koja služi i neophodna je za zadovoljenje osnovnih životnih potreba te je kao takva bila u svakodnevnoj ili redovnoj upotrebi; 5) je stvar čuvana sa pažnjom i na propisan način kao i da su preduzete sve mere radi smanjenja rizika od elementarne i druge nepogode; 6) su ispunjeni drugi uslovi u skladu sa ovim zakonom. Navedeni uslovi moraju biti kumulativno ispunjeni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.