Mladić osuđen na doživotnu kaznu zatvora 1Foto: FoNet/AP

Ratko Mladić, bivši komandant Vojske Republike Srpske, osuđen je u Haškom tribunalu na doživotnu kaznu zatvora po 10 od 11 tačaka optužnice, između ostalog i za genocid u Srebrenici, kada je jula 1995. ubijeno oko 7.800 bosanskih muslimana i dečaka.

Zavesa u sudnici I Haškog tribunala podigla se tačno u pet minuta do 10 časova, a optuženi Ratko Mladić je već bio u sudnici, gde je čitao knjigu o Gavrilu Principu. Razdragano je mahao porodici i prijateljima, a svoje nepoštovanje prema Tribunalu iskazao je i ovaj put tako što nije ustao kada je ušlo sudsko veće na čelu sa sudijom Orijem. Nakon što je sudsko veće selo na svoja mesta, Mladić je ustao i poklonio se publici, ali ga je obezbeđenje vratilo na njegovo mesto držeći ga za ramena. Iz protesta se okrenuo prisutnima u sudnici koji ga podržavaju, dižući i spuštajući mikrofon.

– Optuženi je imao nameru da uništi bosanske muslimane iz Srebrenice kao zaštićene UN zone i bio je deo udruženog zločinačkog poduhvata, čak je značajno doprineo da on bude ostvaren ubistvima, progonima i nehumanim premeštanjem, rekao je presedavajući sudija Alfons Ori čitajući presudu.

Kako je naveo, u 10 osuđujućih tačaka optužnice spadaju genocid, progon, istrebljenje, ubistvo, deportacija, prisilno premeštanje, terorisanje, napadi na civile i uzimanje talaca. Dodao je da su to zločini koji su „najteži u čovečantvu“.

Sudja Ori je potom naveo da je veće utvrdilo da Mladić nije kriv za genocid u šest bosanskih opština. Ipak, Mladić je oglašen odgovornim za genocid u Srebrenici i za kasnije prikrivanje zločina kao glavnokomandujući bosanskih Srba, a oglašen je i odgovornim za kampanju granatiranja i snajperisanja Sarajeva, te uzimanje talaca UN.

Kada je sudija Ori rekao da je „nad bosanskim muslimanima u Srebrenici počinjeno delo genocida“ i da su „nameravali da istrebe bosanske muslimane“, Ratko Mladić je gledao u pod. Sudija Ori je dodao da su vojnici VRS u Srebrenici sistematski odvajali vojno sposobne muškarce i dečake od porodica rekavši da će se vratiti kasnije.

– Nikad nisu došli – rekao je Ori i dodao da su zarobljenike posle odvezli u Bratunac, Zvornik i u Potočare, gde su narednih pet dana ubijali zarobljenike koje su prethodno tukli i terali da pevaju srpske pesme.

– Pogubili su nekoliko hiljada muškaraca i dečaka, a onda su pokušali da prikriju zločin – naveo je sudija Ori i istakao da je VRS učestvovala u ubistvima s „namerom progona i istrebljenja bosanskih muslimana iz Srebrenice“, kao i da je Mladić sve vreme bio u kontaktu s državnim rukovodstvom Srbije i Generalštabom Vojske Jugoslavije da bi mu se obezbedile „sve vojne potrebe njegove vojske“. On je naglasio i da je Mladić bio svestan da će nad bosanskim muslimanima i Hrvatima u Bosni biti počinjeni zločini.

Sudija Ori je rekao i to da su snage bosanskih Srba u blizini Vrhpoljskog mosta maja 1992. ubile 28 bosanskih muslimana tako što su ih naterali da uđu u reku, a zatim su pucali po njima, kao i da su prilikom transporta zarobljenika u logor Manjača zatočenicima dali da jedu so, ali im nisu dozvolili posle da piju vodu, pa su mnogi pili sopstveni urin zbog žeđi.

– U mnogim logorima uslovi su bili užasni, što je dovelo do pothranjenosti zarobljenika i smrti. Sanitarni prostor su mogli da koriste jednom dnevno, a zatvorenici su premlaćivani metalnim šipkama. Zatvorenici su bili primoravani da siluju jedan drugog, a mnoge žene su silovane, kao što je bio slučaj u Karamanovoj kući u Foči, gde su devojke i žene prisilno držane zatočene i svakodnevno silovane od vojnika VRS. Među njima je bila i dvanaestogodišnja devojčica – rekao je Ori.

Prema njegovim rečima, cilj granatiranja Sarajeva i snajperske kampanje bilo je širenje terora, te da je to bio udruženi zločinački poduhvat Radovana Karadžića, Stanislava Galića, Dragomira Miloševića, Momčila Krajišnika, Biljane Plavšić i Nikole Koljevića, a Mladić je „lično učestvovao u granatiranju Sarajeva prepravljenim avionskim bombama, izdavao naredbe i birao ciljeve“.

Izricanje presude je proteklo sa manjim incidentima, uglavnom dobacivanjima i komentarima predstavnika udruženja žrtava. Pre nego što je izrečena presuda, Mladić je tražio prekid suđenja da bi otišao do toaleta, a nakon kraće pauze, sud je produžio istu. Spekulisalo se da je reč o medicinskim razlozima, a to se ubrzo pokazalo tačno, jer je sudija Ori rekao da je Mladiću izmeren pritisak tri puta u pauzi i da iznosi 170/80, na šta je odbrana tražila odlaganje izricanja presude. Međutim, sud je to odbio nakon kraćeg većanja.

Mladić je potom ustao i zatražio reč, uključio mikrofon i počeo da viče da je „sve ovo laž“, pa ga je sudsko obezbeđenje izvelo iz sudnice. Sudija Ori je nastavio izricanje presude bez optuženog.

U prepunoj sudnici (oko 120 osoba) bili su osim predstavnika udruženja žrtava, Mladićeva supruga Bosiljka i sin Darko, ali i brojni predstavnici diplomatskog kora.

Advokat Dragan Ivetić, branilac bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića izjavio je da će uložiti žalbu na presudu.

Sigurno je da ćemo uložiti žalbu i da će biti uspešna, rekao je Ivetić. On je izjavio da su Mladiću bila uskraćena osnovna ljudska prava, jer mu nije bilo dozvoljeno da ga pregledaju lekari po njegovom izboru.

Mladićev sin Darko je optužio sudije da su sprečile pravni tim njegovog oca da predstavi oslobađajuće dokaze, javlja AP. Presuda je pogrešna. Ništa nije postigla i biće prepreka normalnom životu u regionu, ocenio je Darko Mladić.

Presuda je izrečena bez prisustva Mladića u sudnici, a osuđen je za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva i otimanje “plavih šlemova“ i niz zločina, a nije kriv po tački jedan u kojoj se govori o genocidu u sedam opština BiH. Tokom izricanja presude Mladiću je pozlilo, a zatim je i izbačen iz sudnice nakon što je vikao da je „sve laž“.

Veće Haškog tribunala je danas, prilikom izricanja presude bivšem komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću, konstatovalo da su snage bosanskih Srba 1995. godine počinile genocid nad Muslimanima u Srebrenici.

Petominuta pauza u Haškom tribunalu, određena prilikom današnjeg izricanja presude, odužila se jer optuženi ima zdravstvene probleme. U toku je pregled Mladića, javila je Televizija N1.

Mladiću tri puta izmeren pritisak tokom pauze, saopštila je odbrana.

– Tražimo od vas da prekinete sa zasedanjem ili da pročitate rezime i iznesete presudu, rekla je odbrana, navodeći da je situacija sa pritiskom opasna po Mladićevo zdravlje. Predsedavajući sudija je rekao da je sudsko veće dobilo od lekara informacije koje su ga navele da ne odustane od čitanja presude.

Nekoliko minuta kasnije Veće udaljilo Mladića iz sudnice, jer je krenuo da protestuje što sud nije uvažio zahteve odbrane. Kako prenosi B92, viknuo da je uzbuđen i da je sve „laž“. Nakon opomene nije hteo da sedne, pa je sudija Ori naložio da ga obezbeđenje udalji iz sudnice.

Sproveden je u prostoriju gde postoji kauč, i odakle će moći da prati izricanje presude, naveo je predsedavajući sudija, prenosi N1.

Presudu je izreklo tročlano sudsko veće na čelu sa sudijom Alfonsom Orijem.

Suđenje Mladiću počelo je 16. maja 2012, a trajalo je 530 dana, tokom kojih je svedočio 591 svedok. Izvođenje dokaza optužbe završilo je 26. februara 2014, a iznošenje završnih reči je održano od 5. do 15. decembra 2016. Mladić je optužen za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, od 1992. do 1995. godine.

U optužnici se navodi da Mladić snosi individualnu krivičnu odgovornost, između ostalog, kroz učešće u nekoliko udruženih zločinačkih poduhvata (UZP). Naime, navodi se da je od 12. maja 1992. do 30. novembra 1995. učestvovao u UZP-u koji je imao za cilj trajno uklanjanje bosanskih Muslimana i bosanskih Hrvata s područja u BiH na koja su bosanski Srbi polagali pravo. Dalje se navodi da je od 12. maja 1992. do novembra 1995. Mladić učestvovao u pokretanju i sprovođenju kampanje snajperskog delovanja i granatiranja civilnog stanovništva Sarajeva, čiji je cilj bio širenje terora među civilnim stanovništvom.

Mladić osuđen na doživotnu kaznu zatvora 2

Foto: FoNet/AP

Osim toga, u optužnici se navodi da je počevši od dana koji su neposredno prethodili 11. julu 1995, pa sve do 1. novembra 1995, Mladić učestvovao u UZP-u eliminisanja bosanskih Muslimana u Srebrenici, i to ubijanjem muškaraca i dečaka, kao i prisilnim odvođenjem žena, dece i jednog dela starijih muškaraca iz tog područja. Na kraju, navodi se da je tokom maja i juna 1995. Mladić učestvovao u uzimanju pripadnika UN kao talaca kako bi se NATO prisilio da se uzdrži od vazdušnih napada na vojne ciljeve bosanskih Srba. Mladić se, takođe, tereti na osnovu krivične odgovornosti nadređenog, između ostalog, da je znao ili imao razloga da zna da se snage pod njegovom efektivnom kontrolom spremaju da počine zločine ili da su ih već počinili, a nije preduzeo mere da spreči činjenje zločina ili da kazni počinioce tih zločina.

Nemački mediji: Mladić – čovek koji nije svestan krivice

Izricanjem presude Ratku Mladiću Haški tribunal za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije faktički će okončati svoj rad. To je povod za više tekstova u nemačkim medijima, prenosi Dojče vele (DW).

U članku nemačke novinske agencije „DPA“ pod nazivom „Ratko Mladić – nepopravljivi krvnik Balkana“ navodi se da „Mladić danas ima 75 godina i najverovatnije je da će zbog genocida u Srebrenici ostatak života provesti u zatvoru. Pred sudom je već dobrih pet godina“. „Dok sedi na optuženičkoj klupi ne nosi uniformu, već bejzbol-kapu i često demonstrativno iz dosade lista novine. On po svemu sudeći želi da stavi do znanja sledeće: ovaj sud – ‘produženu ruku NATO’ – on ne poštuje. Naređenja ne prihvata, odbija da skine kapu ili da ustane i pri tom se zlobno krevelji. Taj čovek nije svestan svoje krivice. Naprotiv, on je apsolutno uveren da je postupao moralno i u vojnom smislu briljantno. On i dalje veruje, kako kaže, u ‘pravednu, nacionalnu stvar’ i sebe vidi kao ‘zaštitnika svog naroda’ od ‘Turaka’. A ‘Turcima’ naziva desetine hiljada žrtava – mučenih i ubijenih muslimana“, piše agencija „DPA“.

„Oberbajeriše folksblat“ u članku pod nazivom „Srebrenica: večno otvorena rana“, između ostalog prenosi: „Genocid i progon bosanskih muslimana pod ciničnim pojmom ‘etničko čiščenje’ bili su deo kampanje stvaranja Velike Srbije. Navodi se da se Srbija teško nosi sa svojom prošlošću, da je Ratko Mladić još uvek za veliki broj stanovnika Srbije ratni heroj koji je svoj narod u Bosni želeo da zaštiti od propasti, da je Haški tribunal u Srbiji simbol za neprijatelja.

Statistika Tribunala o suđenju

  • Broj sudskih dana – 530
  • Broj svedoka tužilaštva koji su izašli pred Sud – 169
  • Broj svedoka odbrane koji su izašli pred Sud – 208
  • Ukupno svedoka u predmetu – 591
  • Ukupno svedoka koji su izašli pred Sud – 377
  • Broj usvojenih dokaznih predmeta – 9.914

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari