Zakon o obrazovanju odraslih trebalo bi konačno da uredi sistem neformalnog obrazovanja u Srbiji, doprinese smanjenju nezaposlenosti i poboljšanju loše obrazovne strukture stanovništva, rečeno je juče na završnoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o obrazovanju odraslih.
Bogoljub Lazarević, pomoćnik ministra prosvete za srednje obrazovanje, rekao je su podaci o broju akademski obrazovanih građana u našoj zemlji još uvek poražavajući i da svega sedam odsto građana ima visoko obrazovanje, a oko 11 odsto više ili visoko, dok između milion i 1,5 miliona stanovnika Srbije nema završenu osnovnu školu.
– Prilikom formulisanja nacrta ovog zakona razmišljali smo iz perspektive odraslog čoveka koji bi imao želju da se zaposli kada bi stekao obrazovanje i određene kompetencije, ali za kraće vreme, a to ne dozvoljava formalni sistem ni osnovnog ni srednjeg obrazovanja – rekao je Lazarević.
On je dodao da je namera predlagača da zakon bude razvojni i da omogući fleksibilan sistem obrazovanja odraslih koji će davati kvalitet i omogućiti korisnicima da kroz sticanje obrazovanja steknu i odgovarajuće kvalifikacije.
– Kod nas još uvek ne postoji uređen sistem obrazovanja odraslih. Imamo samo delimično uređen sistem formalnog obrazovanja odraslih i to osnovnog, koje se realizuje u petnaestak škola za obrazovanje odraslih, u kojima su uglavnom prerasli osnovci. Ta vrsta obrazovanja se realizuje po programima koji nisu primereni odraslima. Ovim zakonom pokušavamo da obrazovanje odraslih primerimo njihovim potrebama. S druge strane, zakon će omogućiti i priznavanje svega onoga što je odrastao čovek nekada učio u formalnom i neformalnom obrazovanju, a da mu to nije bilo priznato na način kako se to očekuje – kaže za Danas Mirjana Milanović, savetnica u Ministarstvu prosvete i nauke.
Kako je planirano, Predlog zakona o obrazovanju odraslih trebalo bi da se nađe u skupštinskoj proceduru u junu.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.