Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je na panelu diskusiji o učešću medija u izbornom procesu koji je organizovala ambasada Norveške, da je medijska situacija u Srbija bolja nego što je bila 2011. godine.
Ona je odbacila tvrdnje da u medijima u Srbiji nikada nije bilo gore.
Brnabić je naglasila značaj najnovije medijske strategije, u čijoj izradi je učestvovalo 9 predstavnika medijskih organizaciji u Srbiji, i dodala de će ista radna grupa nastaviti rad i na Akcionom planu za realizaciju strategije.
Premijerka je istakla da u Srbiji postoje mediji koji se kritički odnose prema vlasti.
Kao pozitivan rezultat vlasti u unapredjenju medijske slike u Srbiji, ona je navela rezultate koje je postigla Komisija za rešavanje slučajeva ubistava novinara.
Kao napredak, Brnabić je navela i formiranje skupštinskog Nadzornog odbora koji će pratiti ponašanje medija tokom izborne kampanje, kao i izbor pet novih članova REM.
Odgovarajući na pitanja predstavnika novinarskih asocijacija, Ana Brnabić je naglasila da nema ingerencija nad radom REM, koji je nezavisno regulatorno telo, niti nad Radio-televizijom Srbije (RTS), iako je napomenula da pojedini opozicioni političari odbijaju da učestvuju u programu RTS i drugih televizija.
Ona se nije složila sa tvrdnjama da Vlada Srbije generiše naslovne strane pojedinih tabloida, ali se jeste složila sa tim da medijska situacija i položaj novinara nije sjajan i dodala da je dosta urađeno da se to popravi.
Ambasador Norveške u Beogradu Jorn Eugen Jelsta istakao je da je usvajanjem Medijske strategije dobijen dobar medijski dokument i naglasio da su slobodni i odgovorni mediji ključni element demokratije u državi, bilo da je ona članica EU ili ne.
Posebno je istakao da snažna regulatorna agencija treba da obezbedi uslove za fer i nezavisno poslovanje medija.
Jelsta je rekao da je potrebno insistirati na transparentnosti vlasništva medija, i da je veoma važno obezbediti ravnomernu zastupljenost svih političkih stranaka u medijima, posebno u predizbornoj kampanji.
Šef misije OEBS U Srbiji Andrea Orici rekao je da je potrebno unaprediti medijsko zakonodavstvo, što je i cilj nove medijske strategije.
On je dodao da će OEBS praitti predizborni proces u Srbiji. Šef misije Evropske Unije u Srbiji Sem Fabrici posebno je naglasio ulogu regulatornih tela u oblasti medija, i naglasio da Vlada Srbije, OEBS i EU moraju udružiti snage kako bi se medijska situacija unapredila.
Predsedavajući norveškog saveta za štampu Bjerne Jonsen posebno je ukazao na značaj poštovanja novinarskog kodeksa i istakao potrebu pravičnog i izbalansiranog izveštavanja, posebno kada je u pitanju javni servis.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.