Udruženje Majke sa troje dece pozdravilo je juče pokretanje postupka pred Ustavnim sudom Srbije za ocenu ustavnosti i zakonitosti nekoliko odredaba Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom i pozvalo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja da predloži izmenu tog zakona, kako bi se majke sa više dece dovele u ravnopravni položaj.
Postupak pred Ustavnim sudom pokrenula je nedavno poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, kojoj je prethodno upućena pritužba za utvrđivanje diskriminacije po osnovu rođenja, koju je potpisalo skoro hiljadu majki sa troje i više dece iz Srbije. U pritužbi je navedeno da novi Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom diskriminiše majke u Srbiji jer propisuje da će značajno uvećani roditeljski dodatak za drugo, treće i četvrto dete primati majke koje su ih rodile posle 25. decembra 2017. godine, kada je zakon stupio na snagu, dok će sve one koje su rodile decu pre tog datuma primati dodatak po prethodnom, znatno nepovoljnijem zakonu.
– Poverenica je prihvatila naše argumente i obratila se Ustavnom sudu, pred kojim će postupak trajati određeno vreme, a izmene ovog zakona će se pisati i predlagati tek po okončanju tog postupka, a ukoliko se bude utvrdila neustavnost odredbi. Brže i jednostavnije bi bilo da Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja razmotri navode poverenice i oko hiljadu majki koje su potpisale pritužbu, te predloži izmenu spornog zakona, kako bi majke koje već imaju troje ili četvoro dece bile izjednačene u pravima sa onima koje su dobile ili će dobiti decu posle njegovog stupanja na snagu – rekli su za Danas predsednica Udruženja Majke sa troje dece Katarina Kočić i advokat Milan Jovanović, koji je zajedno sa njima organizovao prikupljanje potpisa, a sam je otac četvoro dece.
Oko hiljadu majki iz Srbije u pritužbi poverenici podseća da aktuelni Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom utvrđuje da roditeljski dodatak za drugo dete rođeno posle 25. decembra prošle godine iznosi 240.000 dinara, za treće – 1.440.000, a za četvrto – 2.160.000 dinara, te da će se isplaćivati u mesečnim ratama u periodu od dve do deset godina. Prema prethodnom zakonu, koji će važiti za sve majke koje su rodile decu pre tog datuma, roditeljski dodatak za drugo dete iznosi svega 50.000 dinara, za treće – 90.000, za četvrto – 120.000 dinara, a isplaćivaće se u 24 mesečne rate.
– Na ovaj način su stavljene u neravnopravan položaj majke koje su suštinski u istom položaju, i to samo na osnovu činjenice da li se njihovo dete rodilo pre ili posle određenog datuma. Takvo zakonsko rešenje stvorilo je ogromnu neravnopravnost između majki, tako da će, na primer, ona koja je rodila dete 20. decembra prošle godine primiti roditeljski dodatak u iznosu od 370.713.16 dinara, dok će ona koja ga je rodila samo osam dana kasnije primiti iznos od 2.160,000.00 dinara, odnosno skoro šest puta više – kažu naši sagovornici.
Oni dodaju da diskriminacija majki u Srbiji na osnovu datuma rođenja njihove dece dovodi u pitanje i same ciljeve aktuelnog Zakona o finansijskoj podršci porodice sa decom, u čijem je uvodnom delu navedeno da su namere zakonodavca prilikom njegovog donošenja „poboljšanje položaja dece, zadovoljavanje njihovih potreba i poboljšanje položaja roditelja“. Aktuelno zakonsko rešenje je i „nepošteno“ jer „ne treba staviti u lošiji položaj one majke koje su se odlučile da rode drugo, treće i četvrto dete u vreme kada je roditeljski dodatak bio znatno niži u odnosu na one koji tek planiraju roditeljstvo“.
Nije predlog za retroaktivnu primenu
– Ne smatramo da zakon treba da ima retroaktivno dejstvo i da se isplaćuje roditeljski dodatak za period pre 25. decembra 2017. godine ukoliko je do tog datuma isplata već izvršena – kaže advokat Milan Jovanović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.