Dragor Hiber: Prepisivanje nikad nije bilo dozvoljeno 1Foto: FoNet/ Ognjen Stevanović

Svi koji otvaraju pitanje retroaktivnosti u slučajevima koji su u žiži javnosti, a za mene slučaj Siniše Malog nije jedini, treba sebi da postave pitanje: da li misle da je pre donošenja važećih univerzitetskih pravilnika na Beogradskom univerzitetu bilo slobodno prepisivati?

Što bi za krađe u  privatizaciji rekli u jednoj susednoj zemlji „ko je jamio jamio je“, osudićemo samo one koji su prepisivali posle usvajanja Pravilnika o postupku utvrđivanja neakademskog ponašanja u izradi pisanih radova iz 2016. godine.

Tako, naravno, ne može biti – kaže za Danas Dragor Hiber, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu u penziji i nekadašnji predsednik Odbora za profesionalnu etiku UB, komentarišući izjavu premijerke Ane Brnabić da se o slučaju osporenog doktorata ministra finansija Siniše Malog iz 2013. odlučuje retroaktivno po pravilniku donetom 2016. godine.

Hiber kaže da se u razmatranju pravnih (ili pseudopravnih) argumenta u raspravi o postupcima u kojima se utvrđuju povrede akademske čestitosti, naročito onih najtežih, plagijata, intelektualne krađe, ne sme se zaboraviti na nekoliko načelnih postavki.

– Prvo, predmet postupaka, koji se vode pred organima i telima Univerziteta u Beogradu i koji su u žiži javnosti, jesu povrede profesionalne etike. U pitanju je zaštita moralnog poretka, etičkih vrednosti. Pravna pravila, i to pravila autonomnog prava, a ne državnog, koja se ovde primenjuju, samo su instrument u zaštiti tog moralnog poretka. Prisvajanje tuđih intelektualnih dobara može biti i predmet pravnih postupaka, građanskopravnih, u zaštiti autorskog prava, krivičnopravnih, ali to nisu pitanja koja se ovde postavljaju – ukazuje Hiber.

Naš sagovornik podseća da je prepisivanje bilo najteži etički prestup i pre donošenja Pravilnika i da je u okviru Univerziteta decenijama unatrag radio Etički odbor koji se bavio sankcionisanjem ove vrste prestupa. Taj odbor, dodaje, nije bio efikasan, pored ostalog i zato što nije imao dovoljno jasna pravila postupka u kojima bi bila razdvojena stručna pitanja, o kojima bi se izjašnjavala stručna tela, od onih koja bi se izjašnjavala o etičkoj dimenziji prestupa. Takođe, nije bila jasno odvojena nadležnost Univerziteta od nadležnosti fakulteta. Zbog toga je Pravilnik i donet. Predviđeno je da se prvostepeni postupak vodi pred etičkim komisijama fakulteta i da tu uključi stručne komisije, a da Odbor za profesionalnu etiku UB bude drugostepeni organ.

– Nije odgovornost ovim pravilnikom ustanovljena, već je preciziran postupak za utvrđivanje te odgovornosti. Zato se i odgovarajući pravilnik zove Pravilnik o postupku utvrđivanja neakademskog ponašanja u izradi pisanih radova. Radi se o, kako bi pravnici rekli, o procesnim normama. One koji se pozivaju na pravna pravila u ovom slučaju, na zabranu retroaktivnosti, treba podsetiti i na pravilo da zabrana retroaktivnosti ne važi za procesne norme. Obično se u prelaznim i završnim odredbama procesnih zakona (pravilnika) utvrđuje na koje će se slučajeve primeniti raniji, a na koje novodonet propis. U Pravilniku o kome je reč, predviđeno je da on važi i za slučajeve koji su se dogodili pre njegovog stupanja na snagu, i one kod kojih je postupak započet, pa je Etički odbor odnosno nov Odbor za profesionalnu etiku, sve predmete ustupio komisijama na fakultetima. Ovo pravilo nije osporeno, Ustavni sud nije ustanovio njegovu neustavnost ili nezakonitost – ističe Hiber.

I profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Miodrag Jovanović kaže za Danas da je u vreme odbrane doktorata Siniše Malog plagiranje već bilo inkriminisano kao kažnjivo, neetičko delo.

– Postupak se danas, shodno prelaznim odredbama Pravilnika iz 2016, nastavlja po novousvojenim pravilima. Nema, dakle, nikakvog „retroaktivnog ocenjivanja doktorske disertacije“, kako tvrdi premijerka – napominje Jovanović.

Zaštita i lažno optuženih

– Donošenje Pravilnika o postupku utvrđivanja neakademskog ponašanja u izradi pisanih radova trebalo je da obezbedi, ne samo efikasan postupak utvrđivanja etičkih povreda, već i da zaštiti dignitet lažno optuženih. Onaj ko neopravdano optuži za to odgovara, i to je etički prestup. I zbog toga je važno da se svaki postupak vodi na način utvrđen Pravilnikom, ali i da se spreči njegova zloupotreba – napominje profesor Dragor Hiber.

Brnabić: Pritisak studenata na komisiju

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je za javni servis RTS da je komisiju koja odlučuje o doktoratu Siniše Malog pod pritiskom studenata koji prete da će ponovo blokirati Rektorat Univerziteta u Beogradu. Šta će značiti za Beogradski univerzitet ako komisija na Fakultetu organizacionih nauka (FON) donese odluku suprotnu dosadašnjem mišljenju stručne komisije i ospori doktorat, pitala je premijerka i ocenila da se „retroaktivno“ odlučuje po Pravilniku iz 2016. za nešto što bilo 2013. godine: „Da li to znači da možete bilo koju doktorsku disertaciju da ocenjujete retroaktivno?“

Ana Brnabić je najavila i da će narednih dana izneti nove argumente zašto je Siniša Mali bio njen izbor za ministra finansija.

U međuvremenu je sam ministar na društvenim mrežama okačio svoje diplome i priznanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari