Stiče se utisak da najveći politički i ekonomski pritisak trpe mediji na lokalu koji nisu produžena ruka SNS-a, već imaju ozbiljnu, kritičku i nezavisnu uređivačku politiku. Kako se sa njima obračunati najbolji je primer redakcija Vranjskih novina, koje su se nakon višemesečnih pritisaka poreske inspekcije i opstrukcije od strane lokalnih vlasti – ugašene.
Isti scenario sprema se i za druge nezavisne medije, a trenutno ga preživljava redakcija portala Južnih vesti.
Kod njih u ovom momentu paralelno ordiniraju dve poreske inspekcije, koje već šest meseci proveravaju šta su radili od osnivanja 2008. Pregledali su sve ugovore koje ova redakcija ima sa delegacijom EU, OEBS-om, Savetom Evrope, UN i pojedinim ambasadama. Pošto u dokumentaciji nisu našli nijedan propust, krenuli su korak dalje – da obilaze porodicu, rodbinu ali i članove porodica vlasnika firmi sa kojima sarađuju. Te firme su počele da im otkazuju saradnju, a prema informacijama koje Južne vesti imaju, poreska inspekcija dolazi baš po anonimnim prijavama gradske vlasti Niša.
– Tražili su nam spisak svih isplaćenih zarada za sve koje su ikada radili u Južnim vestima, ali tako da budu odvojeni plata, porezi i brojevi poreskih prijava. Ne znam zbog čega im je potrebna toliko detaljna provera, kada su naše poslovanje godinama proveravale sve inspekcije. Takođe, ne verujem da je i jedna firma u Srbiji, ne samo koja se bavi medijskom delatnošću, ikada prolazila kroz ovakvu inspekcijsku kontrolu – rekao je za Danas glavni i odgovorni urednik Južnih vesti Predrag Blagojević. On je dodao da inspekciji treba da dostave nekoliko hiljada dokumenata, i da zbog obimnosti posla ne mogu normalno da rade.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.