Jaz u komunikaciji: Da li je vakcinacija za policiju obavezna? 1Foto: BETAPHOTO/ LUKA FILIPOVIĆ

Da li je vakcinacija za pripadnike policije postala obavezna, kao što je za pripadnike vojske od pre desetak dana?

Ovo pitanje se nametnulo nakon što je Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo da je donelo odluka da se svi pripadnici Policije vakcinišu protiv virusa kovid 19.

Iz Nezavisnog sindikata policije za Danas međutim kažu da ova odluka nije i naredba, te da trenutno ne postoji naređenje da se policija vakciniše.

– Nigde se ne naređuje vakcinacija. Vojska i policija su institucije koje prepoznaju naređenje, i naređene o obaveznoj vakcinaciji postoji u vojsci, međutim mi u policiji takvo naređenje nismo dobili. Ovo je odluka koja govori da je potrebno da se svi pripadnici policije vakcinišu, a to nije isto što i naredba da moraju da se vakcinišu. A da li ćemo dobiti takvu naredbu, ne znam ali ne verujem, navodi za Danas predsednik Nezavisnog sindikata policije Velimir Lukić.

U saopštenju MUP-a, objavljenom pre dva dana piše da je MUP „u cilju zaštite zdravlja zaposlenih kao i u cilju stvaranja kolektivnog imuniteta, donelo odluku da se svi pripadnici Policije vakcinišu protiv virusa kovid 19“.

„Imajući u vidu specifičnosti policijskih poslova i stalnog kontakta policije sa građanima, potrebno je da se svi pripadnici Policije, osim onih kod kojih vakcinacija nije moguća iz zdravstvenih razloga, vakcinišu“, navodi se u saopštenju, gde se još podseća da je „vakcinacija protiv virusa kovid 19 preporučena mera od svih relevantnih činilaca – Kriznog štaba za sprečavanje i suzbijanje zarazne bolesti kovid 19, Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.

„Takođe, napominjemo da su zaposleni u obavezi da, u skladu sa Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu, sprovode sve preventivne mere bezbednosti i zdravlja na radu, kako bi sačuvali svoje zdravlje, kao i zdravlje drugih zaposlenih“, stoji u saopštenju Ministarstva.

Bojan Elek iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku kaže da ovako sročeno saopštenje neko od pripadnika policije može da protumači kao da je vakcinacija postala obavezna za pripadnike policije.

– Komunikacija je ovde ponovo problem, zbog čega se koristi ovakav jezik ako se ne radi o naredbi već o preporuci? Preporuka da se vakcinišu pripadnici policije je potpuno ispravna i poželjna, s obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju ali i na činjenicu da je mali procenat policajaca primio vakcinu. Na drugoj strani naredba o obaveznoj vakcinaciji bila bi nezakonita, navodi Elek.

On podseća da bi takva naredba bila nezakonita sa stanovišta Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, koji navodi da je ministar zdravlja taj koji može da donese odluku o obaveznoj imunizaciji određenih grupa stanovništva.

– Takođe, MUP se u ovom saopštenju poziva na Zakon o bezbednosti na radu, međutim taj zakon ne propisuje vakcinaciju kao jednu od preventivnih mera, a čak i da je propisuje ministar rada bi trebalo da donese tu odluku. Dakle, obavezna vakcinacija u policiji ne bi mogla da bude propisana ni na osnovu Zakona o bezbednosti na radu, dodaje Elek.

Pre deset dana načelnik Generalštaba Milan Mojsilović doneo je naredbu po kojoj je vakcinacija obavezna za sve pripadnike vojske. I pored kritika koje su se čule i iz Vojnog sindikata i od pojedinih pravnika da ovakva odluka nije zakonita, general Mojsilović rekao je da ova odluka ostaje na snazi.

„Što se tiče imunizacije i vakcinacije pripadnika Vojske Srbije odluka o obaveznoj primeni u skladu sa preporukama Kriznog štaba je na snazi i ima svoj dinamički rok“, rekao je Mojsilović, dodajući da će „nakon ‘dolaska’ do određenog procenta koji garantuje neku vrstu imuniteta među svim pripadnicima Vojske Srbije, a dodiruje se ili se vezuje na kolektivne zadatke u procesu izvršavanja svih onih elemenata za šta vojska i postoji“, obaviti analizu i odrediti dalji pravac aktivnosti.

Naredba o obaveznoj vakcinaciji vojnika kao i odluka da svi pripadnici policije treba da se vakcinišu dolaze u trenutku kada država pokušava da dostigne cilj da 50 odsto punoletnih građana Srbije primi vakcinu do 21. juna kako bi mogla da se organizuju veća okupljanja poput festivala i proslava.

Pašalić: Kontrolisaće se MUP

Zaštitnik građana Zoran Pašalić rekao je za Danas da će pokrenuti kontrolu MUP povodom navoda o obaveznoj vakcinaciji za policiju, kao što je to prethodno učinio i u slučaju Ministarstva odbrane, a nakon prijave Vojnog sindikata da je vakcina postala obavezna za sve pripadnike vojske. „Isti je osnov (i u slučaju MO i MUP-a). Mi ćemo otvoriti postupak a šta ćemo da utvrdimo, to ćemo tek videti“, naveo je Pašalić. Upitan dokle se stiglo u postupku kontrole Ministarstva odbrane, Pašalić je kazao da se čekaju tražene informacije iz MO koje još nisu stigle (rok za njihovo dostavljanje je 15 dana), rekao je Pašalić.

Bez odgovora

MUP juče nije odgovorio na pitanja Danasa da li odluka da svi pripadnici policije treba da prime vakcinu znači da je vakcinacija u policiji postala obavezna, a ako jeste, na osnovu kojih propisa, kao ni na pitanja koliko je do sada zaposlenih u policiji a koliko u celom MUP-u primilo vakcinu.

Šarović: Kršenje Ustava

Predsednik pokreta „Ljubav, vera, nada“ Nemanja Šarović zatražio je juče hitan opoziv naredbe o prinudnoj vakcinaciji svih policijskih službenika u Srbiji, ocenjujući da se time krši Ustav ali i prava koja su Zakonom o pravima pacijenata garantovana svim građanima Srbije, prenela je Beta. Šarović je u pisanoj izjavi rekao da svaki pacijent ima neotuđivo „pravo na slobodan izbor“ u okviru koga mu je garantovan ne samo slobodan izbor doktora medicine i zdravstvene ustanove, već i slobodan izbor predloženih medicinskih mera. On je pozvao i „sve državne organe, od Zaštitnika građana i Zaštitnika prava pacijenata do Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i Republičkoj javnog tužioca da hitno reaguju i zaštite ustavnopravni poredak Srbije“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari