Kon: Krizni štab će u petak razmatrati modele reagovanja tokom vikenda 1Foto: BETAPHOTO/ VLADA SRBIJE SLOBODAN MILJEVIĆ

Epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon rekao je posle današnje sednice da će naredna sednica Kriznog štaba biti održana u petak i da će tada biti doneta konačna odluka o merama.

Kon je rekao da je na sastanku Kriznog štaba konstatovano da su mesta na kojima se prenosi infekcija ski centri.

Na sledećem sastanku u petak razmatraće se modeli reagovanja tokom vikenda i doneti odluka šta će se po tom pitanju preduzimati na ovim mestima, naveo je. Biće reči i o ostalim žarištima, nije odlučeno da bude skraćenja rada kafića preko nedelje. U petak će se i o tome raspravljati, navodi.

„Moguće je da se očekuje povećanje u narednih 10-ak dana“.

Procenjeno je da se epidemiološka situacija pogoršava i da treba maksimalno pojačati kontrolu, rekao je Kon, a prenosi N1. U poslednjih nekoliko nedelja je ona bila i pojačana i to bi trebalo nastaviti, dodao je.

Pojačaće se nadzor nad oboljevanjem u školama, za sada nemamo podataka za neki veliki rizik, kaže Kon.

Bilo je različitih stavova, ali došli smo do zajedničkog stava da se preko vikenda mora preduzeti nešto i ostalo je da se iskristališe i pripremi predlog, naveo je član Kriznog štaba.

Kaže da je najvažnije da su glavna mesta zaražavanja uočena – restorani i kafići, same ski staze ne.

„Mere će se odnositi na sva mesta gde postoji žarište i mogućnost prenosa, ali to nije danas definisano“, kazao je, dodajući da se sa zimovanja vraćaju sa dokazanim infekcijama.

Bilo je, kaže, rasprave i o kafićima u Beogradu, za sada nema pomeranja radnog vremena, ali će se u petak za dalje i o tome raspravljati. „Sat, dva ne rešava pitanje. Glavno je pitanje poštovanje mera“, istakao je.

Prema njegovim rečima najvažnija je vakcinacija.

„Povećanje vakcinisanosti je apsolutno najznačajnije u ovom trenutku“, rekao je Kon. On je preneo da je medicinski deo bio za zatvaranja pet dana.

„Odahnućemo kad virus svedemo na trocifrene brojke, a ja kažem i dvocifrene“, navodi epidemiolog Kon.

U poslednjih nekoliko dana raste broj novozaraženih, raste broj pacijenata na bolničkom lečenju, na respiratorima, a više je i prvih pregleda u kovid ambulantama domova zdravlja. Prema podacima od juče, u Srbiji je registrovano je 3.257 novoobolelih od korona virusa i 15 preminulih.

Podsetimo, član Kriznog štaba Branislav Tiodorović upozorio je danas da zbog pogoršane epidemiološke situacije nije isključeno pooštravanje mera i najavio da će biti neophodne strože kontrole primene ograničenja koja su već na snazi. Tiodorović je uoči sednice Kriznog štaba rekao da su moguće i lokalno pooštravanje mera u pojedinim opštinama i gradovima gde je registrovan veliki broj zaraženih. On je naveo da se Srbija nalazi u produženom trećem talasu pandemije.

U Ministarstvu prosvete za Danas su rekli da stanje u školama nije alarmantno. Naveli su da oni ne procenjuje epidemiološku situaciju i ne nalažu mere, to mogu jedino nadležne institucije, zavodi za javno zdravlje i krizni štabovi.

„Postoji blagi porast u broju zaraženih, pre svega u srednjim školama, ali to ne prelazi jedan odsto od ukupnog broja učenika srednjih škola“, naveli su iz Ministarstva.

Prema podacima od 5. do 22. februara, u osnovnim i srednjim školama je virusom korona zaraženo 1.774 učenika (954 u osnovnim i 820 u srednjim škola) i 1.123 zaposlena (721 u osnovnim i 402 u srednjim školama).

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić juče je naveo da epidemiološka situacija „nije prijatna“ i da je mali broj onih koji su sigurni od zaraze korona virusom.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari