Epidemiolog Predrag Kon izjavio je danas kako „odgovorno tvrdi da nema ni govora da je zdravstveni sistem u Srbiji pukao“, navodeći da to iznosi na osnovu podataka koje ima.
On je rekao da je drugačija ocena „lični doživljaj, koji ne treba generalizovati“, kometarišuči izjavu predsednika Sindikata lekara i farmaceuta Srbije Radeta Panića da se to ipak desilo i dodajući da su „zdravstveni radnici pod velikim pritiskom“.
Govoreći o merama protiv korone, Kon je rekao da drugo ne bi trebalo kada bi svi nosili maske, ali da je opšta procena da mere poštuje oko 60 odsto građana, tako da virus „prolazi“.
On je rekao da je loše što se epidemijska kriva u Beogradu zaravnila na vrlo visokom nivou i da je došlo do „prelivanja“ virusa u druge gradove.
Prema njegovim rečima, može se očekivati da predviđene mere protiv korone ozbiljnije deluju tokom naredne sedmice.
„Ovo je ogromni talas, treći po redu, zapravo plima“, rekao je Kon, govoreći o trenutnoj situaciji sa koronom.
Kon je izjavio da Vladin Krizni štab za suzbijanje epidemije korona virusa nije mogao da zabrani „Crni petak“, kao dan kada trgovine spuštaju cene, iako se očekuje da će biti povećane gužve.
Kon je odgovarajući na pitanje novinara u Palati Srbija rekao da Krizni štab može samo da preporuči da se takve gužve izbegavaju.
„Ne može se zabraniti ‘crni petak’ kao trgovački (dan) za obaranje cena, može se samo preporučiti“, kazao je Kon.
Prema izveštajima beogradskih medija, u tržnim centrima u prestonici danas su povodom akcije sniženja „Crni petak“ velike gužve a ispred prodavnica su formirani redovi kupaca koji od kupovine artikala na popustu nisu odustali ni u danu kada se beleže novi rekordi u broju zaraženih od korona virusa.
Kon je izjavio danas da je najviše novoobolelih u Beogradu, da su korona virusom zaražena 2.434 zdravstvena radnika od kojih je 66 hospitalizovano.
„Najviše novoobolelih je u Beogradu i to 2.032“, rekao je Kon na konferenciji za novinare Kriznog štaba za borbu protiv korone, iznoseći podatke za period od 20. do 26. novembra.
Prema njegovim rečima, najviše je novoobelelih posle Beograda, u Novom Sadu, Kragujevcu, Pančevu, Nišu.
Najviše je zaraženih smešteno u Štark areni u Beogradu, 480 pacijanata, zatim u Kliničkom centru Vojvodine, 359.
U ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih zaražena su 992 korisnika i 519 zaposlenih.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.