Koronom inficirano 30 korisnika u staračkom domu "Eskulap" 1Foto: Pixabay/Geralt

U privatnom staračkom domu „Eskulap“ u Nišu, u kojem je proteklih dana korona virus potvrđen kod dvoje zaposlenih, danas je utvrđeno da su još 30 korisnika i tri radnika pozitivni na ovaj virus, saopštio je epidemiolog Branislav Tiodorović, koji je član novoformiranog Štaba za upravljanje krizom u Nišavskom i Topličkom okrugu.

Svi inficirani iz tog doma su danas prebačeni u Klinički centar Niš.

– U Klinički centar u Nišu smešten je 151 korisnik i pet radnika Gerontološkog centra iz Niša, koji uglavnom imaju lakše kliničke slike. Ipak, troje pacijenata je umrlo tamo ili na putu do KC, rekao je Tiodorović.

On je dodao da postoji sumnja da je virus ušao u Dom za smeštaj odraslih lica u Kulini nadomak Aleksinca i u Dom za odrasle sa razvojnim teškoćama kod Blaca.

– Ne znamo tačan broj inficiranih, jer se rezultati još čekaju. Najveći problem će nam biti objekti za smeštaj i boravak lica sa potrebama u Kulini i Trbunju. To su lica koja zahtevaju posebnu pažnju, objasnio je Tiodorović.

Epidemiolog je kazao da virus na jugoistoku Srbije nije aktivniji nego u ostalim delovima Srbije, već je počela da se razvija plima obolevanja koja je kasnila nedelju dana, kao i da je krizna situacija u Nišu nastala pre svega zbog problema u Gerontološkom centru.

Ministar za rad Zoran Đorđević izjavio je juče da je država šest nedelja uspevala da zadrži koronu izvan kapija ovog centra u Nišu i da je zbog samo jedne greške direktora te ustanove naneta neizmerna šteta celom sistemu.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar je rekao da je u Specijalnoj psihijatrijskoj bolnici u Gornjoj Toponici dvoje pacijenata i šestoro zaposlenih pozitivno na virus kovid-19.

Više javno tužilaštvo u Nišu naredilo je sprovođenje istrage protiv M.S. (47), ovlašćenog lica Gerontološkog centra u Nišu, zbog sumnje da je izvršio teško delo protiv zdravlja ljudi, nakon čega mu je određen pritvor od 30 dana.

„Na saslušanju u tužilaštvu osumnjičeni je negirao izvršenje krivičnog dela za koje se tereti“, naveo je portparol Višeg javnog tužilaštva Borislav Radonjić.

Prema njegovim rečima, pritvor je određen zbog procene da bi boravkom na slobodi osumnjičeni mogao uticati na svedoke koje je potrebno ispitati, kao i zbog toga što je za krivično delo koje mu se stavlja na teret propisana kazna zatvora preko 10 godina.

Podsetimo, pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković rekao je na konferenciji za novinare da je takva situacija u Gerontološkom centru posledica „veoma neprofesionalnog odnosa i nepoštovanja propisa“ i da su dozvoljavane posete štićenicima od strane rodbine i dozvoljavani su izlasci štićenika vam centra“.

Propusti u lečenju

Branko Janačković, dopisnik Blica iz Niša, optužio je „neodgovorne ljude u Gerontološkom centru da njegov otac Aleksandar Janačkovića (77), koji je bio korisnik tog centra, nije na vreme testiran na korona virus“. „Oca sam sahranio u subotu u limenom sanduku. Otišao je bez poslednjeg pozdrava, u bolničkoj pidžami, umotan u dva čaršava sa dezinfekcionim sredstvom, po protokolima za sahranjivanje umrlih od zaraznih bolesti… Bio je vojni lekar, potpukovnik u penziji, kardiolog, specijalista interne medicine. Mnogima je u životu pomogao, ali i da je bio najgori na svetu, nije zaslužio da umre na ovaj način“, rekao je Janačković. On je ispričao da je njegov otac 5. aprila imao temperaturu 39 stepeni, 10 prolivastih stolica, sa malaksalošću organizma, da nije mogao ustane iz kreveta, ali da to za direktora nije bila alarmantna situacija.

„Pitao sam oca da li je testiran na korona virus, rekao mi je da nije. Insistirao sam da direktor pozove infektologa i epidemiologa da mu uzmu bris, ali je direktor to odbijao“, objasnio je Janačković i dodao da je njegov otac tek 6. aprila uveče primljen na Kliniku za anesteziju i intenzivnu terapiju gde je konstatovano da ima obostranu upalu pluća i da se sumnja na korona virus. Sutradan je testiran i uzorak poslat na analizu, ali mu se iste večeri pogoršalo stanje, priključen je na respirator, a preminuo je 9. aprila.

Supruga doktora Lazića pozitivna na koronu

Ana Lazić, supruga direktora Urgentnog centra u KC Niš Miodraga Lazića čija je smrt od posledica koronavirusa potresla ceo region, takođe je pozitivna na ovaj virus. Ona je hospitalizovana u Kliničkom centru Niš i nije na respiratoru.

U Kliničkom centru 452 pacijenta sa koronom

U Kliničkom centru Niš do juče je hospitalizovano 452 obolelih od koronavirusa, od kojih je u starom delu 196, a u novoj zgradi KC 256, navedeno je na veb-sajtu te zdravstvene ustanove. Na respiratoru je 18 obolelih od virusa korona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari