Pored grupe lekara okupljenih u udruženju Ujedinjeni protiv kovida, sastanak sa ministrom Lončarom tražilo je i 37 doktora iz bolnice u Novom Pazaru i to krajem avgusta, ali oni još nisu dobili odgovor.
U međuvremenu, neki od doktora koji su tražili sastanak, i koji su nezadovoljni načinom na koji je direktor Meho Mahmutović vodio bolnicu tokom epidemije, razrešeni su sa v. d. načelničkih funkcija.
– Oni se i dalje bahate. Smenjen je Džemail Detanac sa mesta v. d. načelnika. Pri tome nikome od nas koji smo zatražili sastanak nije do načelničkih mesta. Nama je samo do istine i do odgovornosti onih koji su loše vodili bolnicu u trenutku kada se u Pazaru dešavala humanitarna katastrofa. Mi smo uputili ovaj poziv za sastanak ministru Lončaru, premijerki Brnabić i predsedniku Vučiću. Niko nam nije odgovorio. Jedino što želimo jeste da i nas neko čuje i da kažemo svoje razloga zbog čega smo nezadovoljni. Naš poziv i dalje stoji, kaže za Danas doktorka Lejla Ćeranić, koja je bila jedini infektolog u trenutku kada je Novi Pazar najviše bio pogođen epidemijom.
Njoj je takođe uručeno rešenje o smeni sa mesta v. d. načelnice Infektologije, što je kasnije pod pritiskom javnosti povučeno. Ćeranić kaže za Danas da postoji odštampano rešenje o njenom imenovanju na v. d. načelničko mesto ali da ona to ne želi da prihvati.
– Zbog svog dostojanstva ja to ne mogu da prihvatim. Ta odluka da budem v. d. načelnika je doneta pod pritiskom javnosti i građana koji me podržavaju. I doneta je da posluži kao pokriće za sve druge loše stvari koje se rade u bolnici. Na kraju, načelnik Infektivnog odeljenja još uvek postoji i on je trenutno na bolovanju, dodaje sagovornica Danasa.
Ona ističe da zahtev lekara da se utvrdi istina šta se dešavalo u Pazaru tokom najvećeg naleta korona virusa i dalje stoji, kao i zahtev da se pozovu na odgovornost oni koji su doveli do „katastrofe“.
U pismu upućenom predstavnicima države 37 lekara zatražilo je smenu vršioca dužnosti direktora ove zdravstvene ustanove Meha Mahmutovića, koga smatraju najodgovornijim za loše stanje u Opštoj bolnici i lošu organizaciju rada službi tokom epidemije kovida 19.
Katastrofa je mogla da se spreči
– Ja ne tvrdim da bi broj preminulih bio manji da se drugačije radilo. Možda bismo izgubili isti broj ljudi. Ali bismo izbegli lošu sliku zdravstvenog sistema koja je viđena u Pazaru. Ljudi ne bi umirali na ulici, po hodnicima, nego dostojanstveno u bolničkim krevetima. Mi i dalje imamo traume. To je bila humanitarna katastrofa koja je mogla da se spreči, zaključuje Ćeranić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.