Na Građevinskom fakultetu osnovne studije trajaće tri godine 1Foto: Milos Đošić

Nova akreditacija donela je velike promene za buduće studente Građevinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu koje se tiču dinamike studiranja i osavremenjivanja programa, istakli su danas čelnici fakulteta na onlajn konferenciji.

Studiranje u školskoj 2021/2022 godini za građevince izgledaće drugačije zahvaljujući novoj akreditaciji koja predviđa savremenije programe, usklađenost opterećenja studenata po godini koje predviđa Bolonja, a umesto modela 4+1, osnovne studije će trajati tri godine, uz mogućnost nadovezivanja dvogodišnjih master studija.

„Radili smo ozbiljne analize i shvatili da u ovom trenutku moramo da pređemo na model studija 3+2. Glavni razlog za to je što su se studenti zasitili, imali smo sve manje kandidata i fakultet je važio za izuzetno težak jer se studira 10 ili 12 godina. To je preterivanje, ali se zaista dugo studira“ – rekao je dekan Građevinskog fakulteta Vladan Kuzmanović.

Analiza je pokazala da su, mereći opterećenje  prema ESPB bodovima, dosadašnji studenti tokom godine trpeli opterećenje koje nosi težinu godinu i po dana studiranja. Prema rečima dekana, studijski programi su ozbiljno pretreseni i iz njih uklonjene stvari koje su suvišne, zastarele ili se ponavljaju na mnogo predmeta.

„Ne može inženjer za pet godina studija da uči sve ono što će da mu zatreba kroz ceo život, karijera traje četrdeset, pedeset godina. Očekujemo da sve naučimo na fakultetu i posle toga ne moramo da otvorimo knjigu, to je zaista iluzorno. Princip je da studenti za pet godina nauče ono što će im trebati prvih desetak godina inženjerske karijere, kao i fundamentalna znanja koja će im trebati kroz čitav život“ – izjavio je Kuzmanović.

On je rekao da je nastava na fakultetu uspešno izvedena i u uslovima pandemije, što dokazuje približan broj ispita koje su studenti savladali u junu i julu 2020. u odnosu na prošlu godinu. Studentima koji su zaraženi omogućeno je da onlajn otvore neku vrstu „bolovanja“ i kasnije se uključe u nastavu.

„Pozitivno je šesnaest studenata i šest nastavnika. Organizovali smo aplikaciju u kojoj studenti mogu da se prijave i prilože neki dokument, pozitivan test ili nešto drugo. Automatski tu informaciju, da je student pozitivan, dobijaju svi nastavnici i asistenti koji su na predmetima koje taj student sluša“ – rekao je Kuzmanović.

Finansijske olakšica za ugrožene studente

Studenti koji se samostalno finansiraju godišnje za školarinu na Građevinskom fakultetu izdvalaju 100.000 dinara. Univerzitet se nije bavio problemima finasiranja svojih studenata koje je otežano u vreme pandemije, a na Građevinskom fakultetu su objasnili za Danas da je na raspolaganju pomoć koja je utvrđena posebnim pravilnikom koji uređuje umanjenje/oslobađanje plaćanja dela školarine.

Prema procenama prodekana za nastavu Nenada Frica, ove godine fakultet će za najugroženije studente imati na raspolaganju oko 1.200.000 dinara. On je rekao da se umanjenja obično kreću od 10 do 50 hiljada dinara, ali je ranije u nekim teškim slučajevima bilo i potpunog oslobađanja plaćanja školarine. Studenti se za pomoć mogu obratiti fakultetu do polovine novembra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari