Predsednik Izvršnog odbora Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) Dejan Đokić rekao je danas da su u prethodnoj deceniji ministarastva i druge institucije u Srbiji u potpunosti ili delimično prihvatili 101 od 210 preporuka privrede i stručne javnosti.
Te preporuke ticale su se pojednostavljenja birokratskih procedura.
On je na 11. godišnjoj konferenciji NALED-a „Siva knjiga 2019“ u kojoj su preporuke za pojednostavljenje birokratskih procedura rekao da je tokom prošle godine sprovedeno 12 preporuka što je za trećinu više od dosadašnjeg godišnjeg proseka.
Prema njegovim rečima, taj prosek izuzetno je nizak imajuću u vidu ukupan broj procedura u Srbiji i činjenicu da je deo njih moguće unaprediti samo korekcijom ili promenom načina primena zakona i bez velikih finansijskih troškova.
„Prošle godine sproveden su dve sistemske reforme i napravljen je veliki iskorak u digitalizaciji jer je sa Ministarstvom građevinarstva i Republičkim geodetskim zavodom otvoren eŠalter, odnosno sistem za upis u katastar koji je omogućio da se već sada broj elektronskih zahteva dostigne 40 odsto svih postupka pred katastrom a da se vreme rešavanja skrati pet puta, sa 25 na pet dana“, rekao je Đokić.
Istakao je da je veliki doprinosu smanjenju sive ekonomije dao NALED zajedno sa ministarstvima rada i poljoprivrede kroz izradu portala za elektronsku prijavu sezonskih radnika u poljoprivredi.
„Nova procedura omogućila je da je već u provom mesecu primene stizalo oko 1.000 prijava nedeljno, što je veliki uspeh u poređenju sa 3.500 prijavljenih radnika godišnje u prethodnom periodu“, kazao je Đokić.
On je ocenio da je to prilika da se u legalne tokove uvede više od 30.000 sezonaca.
„Prošle godine oslobodili smo privredi i upotrebe pečata i pojedostavili proceduru ostvarivanja prava na naknadu tokom porodiljskog odsustva“, kazao je Đokić.
Ocenio je da je pad Srbije za pet mesta na najnovijoj Duing biznis listi Svetske banke, gde su rangirane zemlje po lakoći poslovanja, opomena je da su institucije mogle više i da je bilo važno da slušaju glas privrede i civilnog sektora.
„Nije prihvaćena naša inicijativa za unapređenje transparentnosti sistema naplate neporeskih nameta kroz uspostvljanje javnog elektonskog registra taksi i naknada“, kazao je Đokić i dodao da je ostalo još puno posla jer šest od 10 priporuka iz prethodne „Sive knjige“, među kojima je i registar, preneto u novo izdanje.
NALED je 11. „Sivoj knjizi“, kako je Đokić rekao, dao 31 novu preporuku a značajno mesto dobile su i inicijative prikupljene od građana koji su u fokus stavili najučestalije i najzahtevnije postupke, od promene prebivališta i promene podataka u dokumentima i registra vozila do dobijanja poreskih uverenja i rešenja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.