Niš: Na 3.000 građana po jedan medij 1Foto: Pixabay/Pashminu

Prema podacima Agencije za privredne registre (APR) u Nišu trenutno postoje 94 medija, što je za pet više u odnosu na prošlu godinu.

U proteklih godinu dana u Nišu je povećan broj dnevnih i periodičnih novina sa 16 na 18, broj portala porastao je sa 36 na 38, a u evidenciji APR-a sada se nalaze i dve uređivački oblikovane internet stranice, dok je prošle godine bila samo jedna.

U odnosu na prošlu godinu nepromenjen je broj radija (11), kao i broj televizijskih programa (21), a ostao je isti broj takozvanih „nedefinisanih“ medija (4), prema podacima APR-a.

Cifra od 94 medija zaista zvuči impozantno za grad koji ima 300.000 stanovnika, pa bi neko ko medijsku sliku ocenjuje samo na osnovu zvanične evidencije, mogao da pomisli da Nišlije imaju mogućnost da se odlično informišu i da je grad preplavljen novinarima i vestima koje stižu sa najrazličitijih portala, novina i televizija.

Stvarno stanje je međutim, mnogo drugačije. Portala „na papiru“ ima 38, ali oni koji se profesionalno bave novinarstvom i imaju zaposlene novinare mogu da se izbroje maltene na prste jedne ruke. Isto to važi i za radio stanice i televizije.

Evidencija APR-a pokazuje da u Nišu postoji trenutno 18 dnevnih i periodičnih novina, mada bi najveći broj građana mogao da navede naziv samo jedne dnevne novine, i mali broj Nišlija još nazive dva lista koji se štampaju periodično.

Na konferencijama za medije u Nišu, osim ukoliko se ne radi o predsedniku države ili nekom ministru (ili o podeli propusnica za Filmske susrete), retko se viđa više od troje novinara sa televizije i još toliko iz novina ili portala, bez obzira o kojoj temi je reč.

Iako broj medijskih kuća u Nišu poslednjih godina raste, broj novinara se stalno smanjuje tako da je sada sasvim sigurno manji od broja registrovanih medija.

Novinari u Nišu svedoci su da svakog meseca po jedan njihov kolega u potrazi za „normalnom“ platom i bilo kakvim ugovorom o zaposlenju ode u Beograd ili inostranstvo, a ima i onih koji odustaju od novinarstva i rade druge najrazličitije poslove koji su manje stresni, a bolje plaćeni.

„Egzodus“ niških novinara nastaviće se i dalje, jer niko nije optimista da će se stanje u medijima u bliskoj budućnosti promeniti.

Dopisnica lista „Danas“ Zorica Miladinović ocenila je da u Nišu, ali i u čitavoj zemlji „imamo medije, ali nemamo informisanje“.

„Srbija je čudna zemlja u mnogim stvarima, čudna i u oblasti informisanja. Imam utisak da što više medija imamo, to imamo manje novinarstva“, rekla je ona za agenciju Beta.

Prema njenim rečima, lokalni mediji u Nišu bave se uglavnom pukim servisnim informisanjem, promocijom i propagandom, a izuzetno retko novinarstvom u pravom smislu te reči.

„Naročito nema istraživačkog novinarstva, toga nema ni u tragovima, uz časne izuzetke. Mislim da je tome doprinelo konkursno sufinansiranje medija, jer su se ti konkursi pretvorili u novinarske kuhinje. Mediji dobijaju novac da bi preživeli“, kazala je Miladinović.

„Potpuno je“, dodala je Miladinović, „pogažena prvobitna ideja, zbog koje su konkursi ustanovljeni, da se sufinansiraju medijski projekti od javnog interesa koji ne predstavljaju redovnu produkciju“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari