Gradnja velikog apartmanskog kompleksa na Zlatiboru u čijem središtu se nalazi Titova vila koja je pod zaštitom države, zbog čega deo javnost negoduje i ukazuje na opasnost da će vila time biti ugrožena, kako je rečeno Danasu u čajetinskoj opštini, odvija se „uz poštovanje zakona i neophodnih dozvola“.
Reprezentativni objekat na Palisadu, posle Drugog svetskog rata , država je oduzela beogradskom advokatu Aleksandru Pavloviću i pretvorila ga u Titovu vilu.
Na sajtu Turističke organizacije Zlatibor je navedeno Josip Broz Tito u njoj „po svoj prilici nikada nije boravio, ne računajući jedan kratak ručak u dvorištu vile iz 1974. godine“.
Kao Vila Predsedništva Vlade SFRJ, vila je zaštićena kao kulturno dobro, a onda je postala vlasništvo RTS-a. U postupku restitucije, objekat i pripadajuće zemljište su vraćeni nasledniku – jednom beogradskom advokatu koji živi u inostranstvu. On je vilu, koja je pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kraljevu, prodao firmi koja, u njenom neposrednim okruženju, gradi nekoliko višespratnih zgrada u okviru apartmanskog kompleksa pod nazivom „Titova Vila Apartments & SPA“.
Nekadašnja šuma oko vile je posečena, a iznad nje se uzdižu zgrade sa apartmanima koji se već nude na prodaju i, kako je investitor najavio, biće useljivi od juna ove godine.
Milan Stamatović, predsednik opštine Čajetina, koja je izdala građevinsku dozvolu, kaže za Danas da Titova vila „nije ugrožena i da je investitor najavio da će biti obnovljena i pretvorena u muzej“.
On kaže da je investitor „Balkan čejs“, koji je gradnju započeo prošlog leta, „morao da dobije saglasnost kraljevačkog Zavoda , da je opštinskoj upravi u Čajetini podneo svu potrebnu dokumentaciju u zahtevu za izdavanje građevinske dozvole, koja mu je, kako dodaje, izdata i da se gradnja odvija u skladu sa planom generalne regulacije i propisima“.
„Investitor je kupio vilu i zemljište od njenih naslednika, kome je država vratila tu imovinu tokom restitucije. Podneo je neophodnu dokumentaciju i opština je morala da mu izda građevinsku dozvolu“, dodao je Stamatović. Na pitanje kako je to moguće, kada je taj objekat pod državnom zaštitom, on je sugerisao da odgovor potražimo u Agenciji za restituciju.
Glavno pitanje je, dodaje, zašto država, za koju navodi da „toliko brine o kulturi i kulturnom nasleđu, nije isplatila naslednike i vilu sa zemljištem pretvorila u područje od kulturnog i istorijskog značaja, a istovremeno je 80 odsto teritorije Zlatibora proglasila za park prirode“.
„Sad se neko brine za tu vilu, a poenta je u tome što se buni rukovodstvo RTS-a, zato što su direktori te medijske kuće i drugi privilegovani boravili u vili. Da je RTS ulagao u taj objekat, država je mogla da ga proglasi za neku vrstu parka od kulturnog značaja“, kaže Stamatović.
„Vila je u veoma lošem stanju i investitor je najavio da će je obnoviti, zaštititi i pretvoriti u muzej, a oko koga će biti posađena stabla. Neke obaveze plaćaće i lokalnoj samoupravi“, poručio je Stamatović, istakavši da taj objekat nikada nije bio u vlasništvu opštine Čajetina, već države Srbije.
Čekaju se odgovori predstavnika države
Naša redakcija se obratila Agenciji za restituciju i Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Kraljevu i iščekuje odgovore na pitanja u vezi sa statusom Titove vile i gradnje oko nje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.