Na današnji dan, 12. novembra 1915 godine, Vlada Kraljevine Srbije je posle 13 dana boravka i 11 održanih sednica, napustila Rašku i krenula dalje na jug ka Kosovskoj Mitrovici povlačeći se pred naletima trupa armija tri države, Austro-Ugarske, Bugarske i Nemačke. U Raški, u znak sećanja na te slavne dane iz naše istorije, kada je ovaj gradić na Ibru dve nedelje bio prestonica Srbije, otvorena je juče trajna postavka Spomen sobe u kući Kursulića koja je i sedište Centra za kulturu „Gradac“.

Ova ustanova je, u čast jubileja, pored otvaranja trajne postavke, organizovala i prigodni program pod nazivom „Raška-Kost od kostiju“ u okviru koga je predstavljena knjiga dr Vladana Virijevića „Raška ratna prestonica Kraljevine Srbije 1915 godine“ i predstavu „Vreme časti i ponosa“ u izvođenju Boška Puletića i Lepomira Ivkovića. Pozdravljajući prisutne goste Ignjat Rakitić, predsednik opštine Raška je, između ostalog rekao da se nada kako će danas otvorena stalna postavka Spomen sobe, biti podstrek da Raška, što pre, dobije i muzej.

Kada je, 17. septembra Raška obeležavala 170. godinu postojanja pisali smo i o pripremama za današnju svečanost. Tada smo apelovali da se, kao eksponat, pribavi i retko fototipsko izdanje Miroslavljevog jevanđelja, najznačajnijeg ćiriličnog spomenika srpsko-slovenske pismenosti iz 12. veka, koga su LJuba Davidović i dr Vojislav Marinković, u Raški novembra 1915. godine, poverili na dalje čuvanje načelniku Državne blagajne Avramu Leviću i njegovim činovnicima. Taj redak i vredan dokument je, u međuvremenu, pribavljen zahvaljujući sredstvima opštine, pa će uz desetine fotografija, dokumenata, umetničkih predmeta i komada originalnog nameštaja iz tog perioda činiti stalnu postavku Spomen sobe. Autor postavke je Milojko Milićević urednik programa u Centru za kulturu „Gradac“ uz stručnu pomoć Narodnog muzeja iz Kraljeva i istoričara Dragana Draškovića.

Dve nedelje prestonica Srbije

Kada je reč o istorijskim faktima, podsetimo da je posle pada Beograda 10. oktobra i napada Bugara 14. oktobra na južnim delovima fronta, počinje egzodus naroda i Vlade koja se najpre povukla u Niš da bi potom, uz kraća zadržavanja u Kruševcu i Kraljevu stigla u Rašku, zajedno sa Vrhovnom komandom vojske u popodnevnim satima 31. oktobra 1915. godine. Po dolasku u Rašku, Vlada Kraljevine Srbije za svoje sedište bira kuću uglednog Raščanina LJubomira Kursulića na levoj obali Ibra, u kojoj provodi naredne dve nedelje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari