Bronzani spomenik „Pobednik“, rad Ivana Meštrovića, skinut je danas sa postolja na Beogradskoj tvrđavi, gde je postavljen 1928. godine, i biće poslat na restauraciju, a njegovo vraćanje na Kalemegdan predviđeno je za mart 2020. godine.
Glavni arhitekta projekta restauracije Nevenka Novaković rekla je da je skidanje trajalo vremenski duže od predviđenog, jer se nakon sklanjanja kamenih obloga utvrdilo da su sve četiri sajle provučene kroz noge, koje su ga držale za postolje, potpuno prekinute usled korozije.
— Pobednik (@PobednikSK) October 10, 2019
Tokom sklanjanja spomenika čitava Beogradska tvrđava bila je zatvorena za posetioce, novinari su mogli da uđu samo uz prethodnu akreditaciju, a čitav prostor bio je pod nadzorom velikog broja pripadnika privatnog obezbeđenja, komunalne milicije i policajaca
Građani će moći da spomenik vide i fotografišu od 13 do 15 časova na Carigradskom drumu na Kalemegdanu, iz pravca Uzun Mirkove ulice.
Na Kalemegdanu, zbog skidanja „Pobednika“, gornji grad Beogradske tvrđave danas će biti zatvoren za posetioce do 13 časova.
Nakon skidanja bronzane figure, „Pobednik“ će biti odnet u Smederevo, u atelje vajara Zorana Kuzmanovića na restauraciju.
Predsednik opštine Stari grad Marko Bastać poziva građane da se danas fotografišu sa „Pobednikom“, jer je to, kako ističe za list Danas, možda poslednja prilika da ga vide.
„U slučaju da ‘Pobednik’ bude vraćen Beograđanima, ostaje samo da se mole i strahuju da s ‘Pobednikom’ neće biti isto kao s Trgom republike“, kaže Bastać.
Iz Inicijative Ne davimo Beograd ističu za Danas da rekonstrukcija „Pobednika“ dolazi u trenutku kada gradske vlasti ne mogu da sprovedu ni rutinsko sređivanje ulica i trgova, a da ne izazovu ozbiljne probleme.
„Ugrađivanje u ‘poslove’, katastrofalno neznanje, nemar i loš kvalitet radova, odsustvo brige za potrebe građana, bahatost i bezobzirnost, sve su to razlozi zbog kojih ni najjednostavnije sređivanje ulica ne može da prođe bez dodatnih radova i popravki“, navode u Inicijativi zbog čega su zabrinuti za kvalitet rekonstrukcije „Pobednika“.
Spomenik Pobedniku podignut je 1928. na Gornjem gradu Beogradske tvrđave povodom proslave desetogodišnjice proboja Solunskog fronta.
Bronzana muška figura rad je vajara Ivana Meštrovića, a postament autorsko delo arhitekte Petra Bajalovića. Utvrđen je za kulturno dobro 1992. godine.
Endoskopsko snimanje unutrašnjosti Pobednika izvedeno kroz postojeće rupe od metaka
Na osnovu projektne dokumentacije izvođenje radova na Spomeniku Pobedniku izvode se planiranom dinamikom. Do sada su izvedeni radovi u skladu sa Projektom konstrukcije koji je izradio Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu.
Formiran je radni plato oko spomenika kako bi se sprečila oštećenja kamene obloge, dok je na delu uz sam spomenik pažljivo uklonjen deo kamene obloge kao i betonska podloga, navodi se u saopštenju Zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda.
Zatim su izvedeni radovi na sanaciji temelja spomenika. Postavljeno je osam bušenih šipova, sa prethodnim izvođenjem dve istražne jame, a potom je izvedena naglavna armirana greda u vidu zatvorenog prstena oko postojećeg temelja. Ovi radovi su izvedeni kako bi se zaustavilo naravnomerno sleganje postojećeg temelja i naginjanje vrha stuba u stranu.
Nakon ovih radova postavljena je prostorna, cevasta skela, koja se oslanja na prethodno izbetoniranu naglavnu gredu bez oslanjanja na bilo koji deo postolja ili figure.
Po postavljanju skele izvršeno je endoskopsko snimanje unutrašnjosti figure kroz već postojeće rupe od metaka. Ovim snimanjem je utvrđeno da se u obe noge nalaze čelične sajle kojom se figura ankerovala za stub.
Spomeniku Pobedniku nalazi se na platou Gornjeg grada Beogradske tvrđave. Utvrđen je za kulturno dobro 1992. godine. Takođe Spomenik Pobedniku se nalazi u okviru spomenika kulture Beogradska tvrđava koje uživa status kulturnog dobra od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju.
Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda će u narednom periodu izdati saopštenje o poseti ateljeu dr Zorana Kuzmanovića i medijskom danu koji će biti upriličen kako bi se bliže predstavili radovi na samoj skulpturi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.