Aktivistkinje Mreže žena protiv nasilja održale su ispred Ministarstva pravde skup podrške Mariji Lukić iz Brusa, u najpoznatijem pravnom procesu prijavljenog seksualnog nasilja protiv bivšeg predsednika opštine Brus Milutina Jelačića Jutke.
Treće po redu ročište održava se danas u Osnovnom sudu u Kruševcu.
Rukovodilac službe za žrtve Viktimološkog društva Srbije Jasmina Nikolić je na konferenciji za novinare rekla da je skup podrške namenjen i svim žrtvama seksualnog nasilja i pozvala žene koje su imale takav problem da se obrate nekoj od 29 organizacija za zaštitu prava žena u Srbiji.
„Ženske organizacije su se okupile da skrenu pažnju javnosti na sve češće slučajeve seksualnog nasilja i uznemiravanja i da pruže podršku ženama koje su imale ovo iskustvo i koje su progovorile ili koje nisu progovorile. Tu smo da im pokažemo da nisu same i da ženama koje su javno progovorile čestitamo na hrabrosti“, kazala je Nikolić.
Ona je rekla da mali broj žena prijavljuje seksualno uznemiravanje ili nasilje i zbog straha i pretnji.
„Naš osnovni cilj je da damo podršku ženama i da zatražimo od države da nasilnici u sudskim procesima koji su krenuli dobiju kazne prema zakonu. Teško je u jednoj maloj sredini gde se svi znaju ustati protiv lokalnih moćnika i biti posle toga izložen napadima i osudima sredine“, rekla je Nikolić.
Ona je u ime ženskih organizacija protiv nasilja pozvala državu, odnosno pravosudne organe, da do kraja odrade svoj posao i navela da se skupovi podrške Mariji Lukić, koja je optužila tadašnjeg predsednika opštine Brus Milutina Jelačića Jutku za seksualno uznemiravanje, održavaju danas i u Kruševcu, Smederevskoj Palanci i Nišu.
Okupljene aktivistkinje Mreže žena protiv nasilja nosile su transparente „Zahtevam da budem zaštićena od seksualnog uznemiravanja“, „Tražimo pravdu za Mariju Lukić i za sve žene sa iskustvom seksualnog nasilja“, „Nisi sama“ i „Verujem ti“.
Odluku o premeštanju slučaja Marije Lukić iz Brusa u Kruševac doneo je Vrhovni kasacioni sud. Suđenje Milutinu Jelačiću Jutki, koje je počelo pre 20 meseci do sada je imalo posledicu da je pod pritiskom javnosti u aprilu ove godine dao ostavku na funkciju predsednika opštine Brus koju su odbornici na sednici Skupštine opštine usvojili bez glasanja.
Lukić je optužila tadašnjeg predsednika opštine Brus Milutina Jelačića Jutku, kome je tada bila sekretarica, da je seksualno uznemiravao, između ostalog, i tako što joj je poslao oko 15.000 neprimerenih poruka. Još nekoliko žena iz opštinske administracije optuživalo je Jutku za seksualno uznemiravanje, ali je postupak pokrenut samo u slučaju Marije Lukić.
Protest podrške Mariji Lukić i u Nišu
Protest podrške Mariji Lukić, koja vodi proces zbog seksualnog uznemiravanja protiv bivšeg predsednika opštine Brus Milutina Jeličića, poznatijeg kao Jutka, održan je danas i u Nišu.
Akcija podrške u Nišu, Kruševcu, Beogradu i Smederevskoj Palanci održana je u organizaciji Mreže „Žene protiv nasilja” na dan nastavka sudskog ročišta pred Osnovnim sudom u Kruševcu. Protest u Užicu je otkazan, na zahtev policije.
Građanke na protestu u Nišu tražile su da se sudski proces ne odugovlači, kao i da se celo društvo uključi u borbu protiv diskriminacije žena i nasilje prema ženama, u koje spada i seksualno uznemiravanje.
One su ispred Osnovnog suda u Nišu nosile transparente „Pravda za Mariju Lukić“, „Otkaz nasilnicima, ne žrtvama seksualnog uznemiravanja“,“Stop seksualnom uznemiravanju“, „Za ženska ljudska prava“, „Reaguj na nasilje“ i “Nasilje je zločin”.
Silvija Mihajlović iz niškog Centra za devojke kazala je da je skup na neki način i protest protiv odugovlačenja sa ovim procesom.
– Mi smo htele da joj pružimo podršku iz Niša, jer nismo tamo sa njom. Protiv nasilja nad ženama mora da se govori glasno i da se na njega reaguje- rekla je ona.
Natalija Žunić iz niškog Ženskog istraživačkog centra je rekla da je seksualno uznemiravanje globalni problem, ali da je posebno prisutno u tradicionalnim i patrijarhalnim društvima kakvo je naše, te da zato treba celo društvo da reaguje.
– Nasilje nad ženama, u koje spada i seksualno uznemiravanje, najrasprostranjeniji je oblik diskriminacije žena. Pretpostavljam da je svaka od nas u jednom trenutku svog života to mogla da oseti i na svojoj koži- kazala je Žunić.
Ona je dodala da se društvo može i mora boriti protiv nasilja nad ženama i seksualnog uznemiravanja kroz promenu zakona, promenu svesti i sistematsko suprotstavljanje disksiminaciji žena.
Suđenje Jeličiću za krivično delo nedozvoljene polne radnje, izvršeno i tako što je Jeličić Lukićki, koja je bila njegova sekretarica, “tokom dve godine poslao 15 hiljada sms- poruka lascivne sadržine”, premešteno je iz Brusa u Osnovni sud u Kruševcu. Prema navodima u optužnici, Jeličić je u više navrata tražio od Lukićke da s njim stupi u seksualni odnos.
Odluku o premeštanju suđenja doneo je u julu ove godine Vrhovni kasacioni sud, obrazlažući je time da je u Brusu došlo do podele dela građana na one koji podržavaju okrivljenog i one koji podržavaju oštećenu, da su se oni okupljali ispred zgrade suda i da je među njima moglo da dođe do fizičkog obračuna.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.