Usred epidemije korona virusa u Srbiji radnici firme obuće Bridge srb u Beloj Crkvi stavljeni su pred ultimatum ili će raditi, čak i ako su bolesni, i dobijati platu redovno ili će odsustvovati i primati zaradu sa zakašnjenjem.
Za jedan deo zaposlenih ovo je značilo da moraju da dolaze i bolesni na posao jer ne mogu da priušte sebi kašnjenje zarade.
Kada se međutim među radnicima pojavila sumnja da se korona virus pojavio u njihovoj fabrici, organizovali su protest tražeći, između ostalog, da svi budu testirani kao i da oni koji odu na bolovanje ne budu kažnjavani sa kašnjenjem plate.
Epilog pobune dela radnika bio je da je testiranje organizovano, a da li je i kod kolikog broja radnika otkriven virus, nismo saznali od nadležnih.
Dnevni list Danas razgovarao je sa petoro sadašnjih i bivših radnika ove firme.
Niko od njih nije želeo da se objavi njegovo ime i prezime zbog straha od gubitka posla ili neke druge osvete, jer je, kako kažu, Bela Crkva malo mesto.
Svi oni su potvrdili da se zaposleni koji odu na bolovanje suočavaju sa kaznama kao i da radnici trpe konstantno zlostavljanje i pretnje nadređenih.
Na drugoj strani, iz Bridge srb nisu odgovorili na pitanja Danasa, jer kako su naveli, politika kompanije je takva da „sve što se tiče zaposlenih se ne sme javno iznositi“, dodajući da „poštuju sve zakone i propise Republike Srbije i ponašaju se u skladu sa istim“.
Pravnici sa kojima je Danas razgovarao, međutim, navode da se sasvim sigurno bar za jednu odluku ove firme može reći da je protivzakonita.
Naime, početkom aprila Bridg srb istakao je obaveštenje za radnike u kome piše da će zaposleni koji su bili na poslu svim radnim danima dobijati platu u redovnim danima za isplatu zarade.
Oni zaposleni koji su imali do tri dana odsustva sa posla „bez obzira na razlog (bolovanje ili drugi razlog za odsustvo)“ dobiće zaradu do kraja meseca.
„Za zaposlene sa više od tri dana odsustva sa posla, bez obzira na razlog (bolovanje ili drugi razlog odsustva) datum isplate zarade će naknadno biti određen“, stoji u obaveštenju istaknutom 2. aprila 2020. godine.
Pravnica Nađa Marković iz Inicijative A11 objašnjava za Danas da je ovakav dokument nezakonit.
– Poslodavac nema pravo da na ovakav način uslovljava radnike. Posebno ne može to da radi u vreme epidemije, jer tako ugrožava njihovo zdravlje i zdravlje drugih građana, napominje Marković, dodajući da je ovakvo postupanje nešto čime bi morala da se pozabavi inspekcija rada.
Iako su radnici i sami bili svesni da je pomenuto obaveštenje nezakonito, dolazili su na posao, pa čak i bolesni, jer nisu mogli da priušte da dobiju zaradu nekoliko nedelja kasnije u odnosu na redovan datum isplate.
– Ako odete na bolovanje recimo krajem jula, i ostanete na bolovanju i početkom avgusta, vi ćete platu primiti tek krajem septembra. Većini ljudi plata treba što pre, ne mogu toliko dugo da ostanu bez para, neki imaju i kredite, kaže za Danas jedna zaposlena u Bridge srb.
Međutim, kada su dve radnice preminule u razmaku od nekoliko dana, deo zaposlenih se uplašio da se korona virus širi njihovom fabrikom. Zbog toga su organizovali protest tražeći da ih primi i predsednik opštine Bela Crkva Darko Bogosavljević.
U razgovoru za Danas Bogosavljević kaže da su nakon ovog sastanka radnici testirani a da je firma dezinfikovana.
On objašnjava da je testiranje rađeno serološkim testovima, kao i da je trebalo da oni koji su eventualno pozitivni budu testirani i PCR testom (što je inače u skladu sa vežećim protokolom o testiranju).
Sagovornik Danasa istovremeno nije mogao da potvrdi da li su preminule radnice imale korona virus.
Da li je i koliko pozitivnih na kovid 19 među radnicima bilo, Bogosavljević ne zna da kaže, dodajući da jedina informacija koju ima jeste da je trenutno 11 aktivnih slučajeva korona virusa u Beloj Crkvi.
Ni u Zavodu za javno zdravlje u Pančevu, koji je nadležan za Belu Crkvu, nisu mogli da nam kažu ima li pozitivnih radnika na koronu, upućujući nas na krizni štab opštine Bela Crkva kao i na samo rukovodstvo fabrike, koje takođe nije odgovorilo na ovo pitanje.
Iz fabrike Bridge srb navode da ne mogu da komentarišu ništa što se tiče zaposlenih, ističući i da su „o svim detaljima i informacijama obaveštene, u skladu sa zakonima, sve nadležne institucije“.
„Napominjemo i činjenicu da naša kompanija poštuje i pridržava se svih propisanih mera vezano za sprečavanje i širenje zarazne bolesti kovid 19 kao i da sarađuje i poštuje sve preporuke nadležnih zdravstvenih i drugih institucija Republike Srbije“, navodi se u pisanom odgovoru.
Slične odgovore nam je dao i predsednik opštine Bela Crkva, koji je rekao da koliko on zna, Bridge srb poštuje sve propise.
Na pitanje Danasa kako vidi obaveštenje da će radnicima koji odu na bolovanje plata kasniti, on odgovara da nije siguran da je to baš tako.
– Koliko ja znam, ova firma poštuje Zakon o radu i svi primaju platu istog dana – napominje Bogosavljević. On dodaje da je Zavod za javno zdravlje Pančevo kontrolisao Bridge srb i da je tom prilikom utvrđeno da poslodavac poštuje sve mere, te da zaposleni nose maske, da su obezbeđena sredstva za dezinfekciju, da se zaposlenima meri temperatura pre početka rada. Na pitanje Danasa da li je inspekcija rada kontrolisala ovu firmu, predsednik opštine odgovara da ne zna, kao i da Bela Crkva nema svog inspektora već je za ovaj grad nadležan inspektor iz Pančeva.
Radnici firme sa kojima je Danas razgovarao, međutim, ističu da se propisi u ovom preduzeću i te kako krše.
– Nama ovde treba inspekcija rada. Ne da zatvori firmu, jer nama treba svaki dinar, nego da uvede red – kaže jedna od radnica. Ona potvrđuje da su kolege dolazile na posao bolesne da ne bi primili kasnije platu, kao i da je ona sama u nekoliko navrata radila iako je bila bolesna. Isto nam je ispričala jedna od bivših radnica ovog preduzeća, potvrđujući da praksa pritisaka na radnike koji uzimaju bolovanje postoji već duže vreme.
Radnici sa kojima je Danas razgovarao takođe su ispričali da u firmi vlada klima zastrašivanja i pretnji.
– Nekad smo imali osećaj kada nam srpski šefovi stave traku da radi brzo, kao da smo u logoru. Mi se znojimo, gušimo se od treme, jer znamo da ne možemo da postignemo ono što se od nas očekuje. Mnogi su napustili firmu u prethodne dve godine jer nisu mogli da izdrže – kaže bivša radnica Bridg srb.
Njena koleginica koja još uvek radi slično opisuje atmosferu u kompaniji.
– Niko nas ne pita jel možete da uradite nešto. Uvek je – vi morate, vi morate… A mi ne moramo, i ne možemo – dodaje ona.
Jedan od radnika sve što se dešava u fabrici opisuje kao mobing, koji je kulminirao poslednjih nedelja.
– Kada su nam dve koleginice preminule, mi smo od direktora tražili da se svi testiramo. On nam je obećao da će uraditi šta može, ali pošto na kraju od toga ništa nije bilo deo radnika je otišao ispred opštine da protestuje. Nama je ovo kap koja je prelila čašu. Kako se to zove kad vas konstantno neko vređa, viče na vas, preti vam? Mobing, jel tako – kaže ovaj radnik.
Firma za proizvodnu obuće Bridge srb osnovana je 2016, u vlasništvu je italijanske kompanije Calzaturificio skandia s.p.a., i zapošljava oko 350 radnika.
Kršenje zakona – poslovna tajna
Obaveštenje koje je izdao Bridge srb a koje se odnosi na kašnjenje plata zaposlenih koji odsustvuju sa posla sadrži i napomenu da je ovo „poverljiv dokument i poslovna tajna poslodavca“. „Svako prikazivanje trećim licima predstavlja povredu radne obaveze a javno prikazivanje predstavlja kršenje krivičnog zakona i povredu ugleda i časti poslodavca“. Advokat Rodoljub Šabić, međutim, kaže za Danas da ništa što je protivzakonito ne može biti tajna. „Ništa što je nezakonito, što krši ljudska prava i slično, ne može biti tajna čak i da je tako označeno“, napominje Šabić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.