Na novopazarskoj teritoriji postoji 30 spomenika kulture pod zaštitom države.
Tragove, na ovom oduvek multietničkom prostoru, ostavile su hrišćanska i islamska kultura. Neki od ovdašnjih kulturno-istorijskih spomenika, nalaze se, od kraja sedamdesetih godina prošlog veka, na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine.
Spisak kulturno-istorijskih znamenitosti nedavno je postao duži, jer je Vlada Srbije manastir Svete Varvare, u narodu poznatiji kao Reljina gradina, proglasila spomenikom kulture. Manastir se nalazi u selu Lukocrevo, nedaleko od Novog Pazara i na pola puta je od ovog grada do srednjovekovnog manastira Sopoćani. Prema nekim podacima, podignut je 1455. godine neposredno pre dolaska Turaka na ove prostore. Napušten je u toku seobe 1689. godine. Kasnije je i porušen. Drugi izvori tvrde da ga je 1579. godine podigao episkop Simeon, da je bio sedište Raške episkopije i da je u njemu stolovao mitropolit Maksim, koji je 1656. godine izabran za patrijarha srpske crkve.
„Otkopavanje“ i obnavljanje ovog manastira počelo je krajem prošlog veka. Obnavljanje je počelo zahvaljujući donacijama vernika iz zemlje i dijaspore, ali će morati da se radi uz nadzor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Srbije..
Isto važi i za sanaciju i revitalizaciju Kule motrilje u gradskom parku. Zavod je odredio uslove radova na ovom kulturnom dobru i dozvola je dobijena pre tri godine. Konačno, realizacija projekata „Sanacija i revitalizacija Kule motrilje“ počinje sledećeg meseca i kako je planirano, ceo posao bi trebalo da bude završen do kraja ove građevinske sezone.
Projekat realizuje Regionalna turistička organizacija Sandžaka uz podršku gradske uprave. Procenjena vrednost radova je 8 miliona dinara i ta sredstva je obezbedilo Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije. Ovaj konzervatorski posao ima zadatak da Kulu motrilju zaštiti od daljeg propadanja.
Kula motrilja je sastavni deo deo novopazarske tvrđave koja se nalazi u samom gradskom jezgru. Kula je izgrađena početkom 17. veka, ali joj se graditelj ne zna. Osmostrana je, visoka 15 metara i ima dve puškarnice. Sada je simbol ovog grada.
I bedemi novopazarske tvrđave moraće da budu zaštićeni od daljeg propadanja i na njima će biti ponuđeni novi primereni sadržaji takvim mestima. Na severnom bedemu biće izgrađena letnja pozornica. Nosilac projekta je Turistička organizacija Novog Pazara. U skladu sa uslovima koje je odredio Zavod za zaštitu kulture, urađena je projektna dokumentacija. Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija obezbedilo je, još pre nekoliko godina, 10 miliona dinara.
Najviše problema biće u saniranju južnog bedema, gde je počelo obrušavanje tog dela tvrđave. U januaru ove godine, organizovano je potpisivanje onlajn peticije, da se sa južnog bedema ukloni diskoteka.
Na južnom bedemu bivše Ugostiteljsko preduzeće „Lipa“ imalo je svoj objekat. Kada je počelo izdavanje ugostiteljskih objekata pod zakup i restoran i terasa na južnom bedemu su zakupljeni. I tada je stručna javnost upozoravala da na bedemu ne može ništa da se gradi ni montažno-demontažno, da se ne bi urušavala ambijentalna celina i prostor urušavao. Upozorenja Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture bila su „mrtvo slovo“ na papiru. Zakupci su bili jači. Očigledno, da je i sada tako. Privatizacijom UP „Lipa“, novo vlasniku je pripao objekat na bedemu, a on ga je izdao pod zakup. Sada se na tom mestu nalazi i diskoteka.
U gradskoj upravi tvrde da Republički zavod za zaštitu spomenika kulture ne dozvoljava sanaciju južnog bedema dok se ne ispita uzrok njegovog urušavanja i da su, početkom prošle godine, vlasniku preduzeća „Lipa“ Ćerimu Šemsoviću, poslali obaveštenje u kojem se traži da objekat na bedemu, prestane da radi da bi mogli da se ispitaju uzorci urušavanja.
– Republički zavod za zaštitu spomenika kulture ukazao je na nezakonito postavljenu nadstrešnicu na ovom objektu, ali do iseljenja još nije došlo. Gradska uprava je, još pre tri godine, kada je krenulo urušavanje, reagovala i obratila se nadležnim institucijama. Tada nam je rečeno da mora da se pristupi detaljnom ispitivanju samog objekta, da bi se utvrdio uzrok. Mi smo, tada, postupili po uputstvima i postavili smo zaštitnu mrežu sa natpisom da taj prostor nije bezbedan i da ga građani zaobilaze – ističe glavni gradski urbanista Elvir Hamidović i dodaje da je „po Zakonu o planiranju i izgradnji kompletnu nadležnost nad kulturno-istorijskim spomenicima imaju Republička građevinska inspekcija, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture i Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture“.
Bedemi na Novopazarskoj tvrđavi su primamljivi za ugostitelje. Nekada je i na severnom bedemu bio podignut montažno-demontažni ugostiteljski objekat. Taj prostor je, početkom dvehiljaditih godina, pod zakup dala tadašnja lokalna vlast. Ni tada, galama nije pomogla. Restoran odavno ne radi, ali su iza njega ostale po obodima zasađene tuje. Pre dve i po godine, uspešno je sprovedena građanska akcija detujizacije. Prostor je spreman za revitalizaciju po projektu Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Novopazarska tvrđava, u kojoj se nalazi i Kula motrilja, je spomenik kulture od izuzetnog značaja. Taj kompleks se graniči sa Starom čaršijom, koja će biti revitalizovana u sklopu obnove hamama Isa-bega Lakovića. Projekat rade stručnjaci Turske agencije za razvoj (TIKA).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.