Predstavnik Republičkog javnog tužilaštva (RJT) Branko Stamenković saopštio je da je u toku januara ove godine formirano 12 predmeta na osnovu krivičnih prijava ili izveštaja o mogućim krivičnim delima na štetu novinara i posla koje obavljaju.
Kako je danas saopšteno iz Ministarstva kulture i informisanja, Stemenković je članovima Radne grupe za bezbednost i zaštitu novinara rekao da je deset predmeta aktivno i postupak je u toku, a u dva predmeta je doneta odluka da nema mesta pokretanju krivičnog postupka po službenoj dužnosti.
Članovi Radne grupe razmatrali su predlog Udruženja sudija i tužilaca o izmenama Кrivičnog zakonika, kojim je predviđeno da se pored fizičkog integriteta zaštiti i imovina novinara i članova njihovih porodica u slučajevima u vezi sa obavljanjem novinarske profesije.
„Ovaj predlog biće razmatran prilikom izrade analize regulatornog okvira kako bi se definisale potencijalne izmene Кrivičnog zakonika i zakona koji uređuje krivični postupak. Cilj je da se dođe do unapređenja mehanizama krivično-pravne zaštite bezbednosti novinara i medijskih radnika, vodeći računa o zaštiti ljudskih prava u krivičnim postupcima“, navedeno je u saopštenju.
Na sastanku je usvojen Pravilnik o radu Radne grupe, predstavnici novinarskih i medijskih udruženja su izneli i problem pritisaka na novinare, i primere koji su se desili od početka 2021. godine, a dogovoreno je da će se o tim slučajevima detaljnije razgovarati na sastanku u martu ove godine.
Kako je saopšteno, Radna grupa za bezbednost i zaštitu novinara sastaće se sa predsednicom Vlade Anom Brnabić i ministarkom kulture i informisanja Majom Gojković u petak 26. februara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.