Građani iz bloka 37 protestuju jer se protive izgradnji devetospratnice. Za to vreme čeka se izveštaj građevinske inspekcije, koju je na teren poslao zamenik gradonačelnika Goran Vesić, jer je investitor počeo radove bez postavljanja građevinske table. Do juče, javlja televizija N1.
Prvo nije bilo table s građevinskom dozvolom, a onda se naprasno pojavila juče. Na njoj potvrda da postoji građevinska dozvola da u bloku 37 nikne devetospratnica.
„Mi moramo ići na adresu uprave Beograda, a to je Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove, da vidimo ko je izdao dozvolu tom čoveku, tom investitoru“, kaže predsednik skupštine stanara Aleksandar Angelovski.
Ne moraju građani bloka 37 nigde, sve piše u registru građevinskih dozvola. Baš taj sekretarijat koji pominju, firmi „Durst development“ izdao je građevinsku dozvolu još u martu 2017, da tu izgradi objekat ukupne površine skoro 29.000 kvadratanih metara, prema proceni iz 2016, vredan skoro milijardu dinara. Tačno godinu dana pošto je dobio dozvolu, počinje radove – ali na tabli.
„Do subote u šest ujutru nije počela nikakva gradnja. Dakle, ovo što piše na tabli da je navodno gradnja počela 2018. to činjenično nije tačno, svi mogu da posvedoče to, svi koji su se ovde okupili“, kaže Zdravko Janković iz Ne davimo Beograd.
Po svemu sudeći, međutim, za to nisu imali dozvolu. Jer, iako su radove prijavili u septembru 2018, već u novembru je njihov zahtev odbijen, a novi, bar prema zvanično dostupnim podacima – nikada nisu ni podneli.
Zamenik gradonačelnika Goran Vesić objašnjava da je urbanistički projekat po kome je izdata građevinska dozvola za objekat u bloku 37 urađen na osnovu izmena Generalnog urbanističkog plana iz vremena vlasti Dragana Đilasa 2009. godine.
„To znači da je 2009. dozvoljeno da se tu zida takva zgrada. To kažem jer sam na društvenim mrežama video razne političke prevarante koji su pokušavali da politizuju ovaj protest, a bili su na vlasti kad je 2009. dozvoljena izgradnja. Grad je usvojio novi plan generalne regulacije 2016. i mi smo u toj zoni smanjili visinu objekata i povećali udaljenost od zgrada, tako da sada ne bi bi bilo moguće izgraditi takav objekat“, kaže Vesić.
Po nalogu zamenika gradonačelnika, na teren je izašla i građevinska inspekcija i, kako mediji prenose, konstatovala – investitor ima i dozvolu i potvrdu o prijavi radova. A ipak zanimljivo, inspekcija nije utvrdila da je zahtev o prijavi radova – odbačen. Podatak do kog dolazite jednim klikom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.