Napadi političara na nezavisne kritički nastrojene medije i pokušaji ućutkivanja medija su neprihvatljivi.
Evidentno je da se stanje u medijima u Srbiji ubrzano pogoršava, naveli su iz organizacije Međunarodni institut za medije (IPI) povodom serije napada i pritisaka vlasti na Danas.
Međunarodni institut za medije prati situaciju u medijskom životu Srbije i upoznati su sa najnovijim napadima i osudama predsednika države, Pokrajinske vlade, Ministarstva kulture i čelnika vladajuće stranke zbog karikature Predraga Koraksića Korakaa, koja je objavljena u petak, pa slična njoj i u subotu, na naslovnoj strani Danasa.
To je za Danas iz ove organizacije potvrdio Ravi Prasad, direktor pravnog odseka IPI-ja i nekadašnji novinar, koji ističe da se oni snažno zalažu za slobodu medija koje je u Srbiji sve manje.
– IPI veruje u slobodu izražavanja i zalaže se za slobodu da se objavi sve što nije uvredljivo za druge ljude i ne narušava zakone. U demokratskim zemljama, medijima je dozvoljeno da objavljuju ono što žele, a ako Vlada ili političari imaju zamerke postoje pravna sredstva koja mogu da koriste. Javne osude i pritisci nisu način, naveo je Prasad. On je naveo primer slobode redakcije Šarli Ebdo pri objavljivanju karikatura, rekavši da je to uobičajeno u uređenim društvima.
IPI se, prema rečima Prasada, interesuje i za poziciju ostalih nezavisnih medija u zemlji, s obzirom da su i njih političari, uz Danas, naveli kao „neprijatelje“ države.
Uz Danas, i nedeljnici NIN i Vreme, kao i istraživačka mreža BIRN bili su targetirani od strane šefa skupštinskih naprednjaka Aleksandra Martinovića kao oni koji su „preuzeli ulogu opozicije u Srbiji“.
– Takvi militantni mediji koji stvarnost predstavljaju crno-belo jako dobro znaju šta rade i za koga rade – naveo je Martinović.
Komentarišući ovakvo grupisanje medija, Prasad je zaključio da „vlade i političari ne vole nikoga ko kritikuje“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.