Surčin: Dvojica zastavnika obeležila godišnjicu pada vojnog helikoptera 1Foto: FoNet/Davor Lukač

Godišnjicu pada vojnog helikoptera Mi-17, u kojem su 2015. godine kod aerodroma Surčin poginula četiri člana posade, dva zdravstvena radnika iz Novog Pazara i jedna beba od nekoliko dana, paljenjem sveća na mestu tragedije, danas su obeležila dvojica penzionisanih zastavnika.

Zastavnici prve klase, letači u penziji Saša Jovanović i Milan Rakić, došli su na njivu i na mestu pada helikoptera ostavili letačku oznaku 890. helikopterske eskadrile.

Toj eskadrili su pripadali nastradali piloti Omer Mehić i Milovan Đukarić i mehaničari-letači Nebojša Drajić i Ivan Miladinović.

Jovanović i Mehić su istog dana u avgustu 1990. godine počeli da rade na zagrebačkom vojnom aerodromu Pleso, prvi kao vodnik, drugi kao potporučnik, i put ih je vodio dalje zajedno, preko Banjaluke do Beograda.

Sa Drajićem je Jovanović zajedno završio srednju vazduhoplovnu vojnu školu JNA u Rajlovcu kod Sarajeva, dok je sa Miladinovićem prolazio padobransku obuku.

I dalje kod mene ostaje gorčina kao i prvog dana kad sam saznao za nesreću. Mehić i posada tada su otišli na zadatak na koji bi svako od nas otišao. Kad je dete u pitanju, niko od vazduhoplovaca ne bi rekao „neću“, rekao je Jovanović.

On je ukazao da svih pet godina posle tragedine razmišlja šta je to Mehić u glavi imao kad su mu naredili da sleti na Surčin, umesto u Batajnicu i koliko se iznervirao. Znam ga dobro, pitanje je da li su ga iznervirali neposredno pred pad, napomenuo je Jovanović, koji negira mogućnost da je Mehić bio pijan, kako se tvrdilo.

Svi su krivi, ali je pilot najmanje, odgovornost ide od vrha, onih koji su naredili. Mehićevo vojničko je nadvladalo ono pilotsko, ocenio je Jovanović.

Ali, da je postupio po svom, i da nije poslušao naredbu, od tog trenutka, prema Jovanovićevom objašnjenju, više ne bi bio vojnik.

Surčin: Dvojica zastavnika obeležila godišnjicu pada vojnog helikoptera 2
Foto: FoNet/Davor Lukač

Rakić je FoNetu izjavio da je te večeri bio na Novom Beogradu, kada je čuo let helikoptera, čiji tip poznaje po zvuku. Zapitao se po kojeg li su funkcionera poslali letelicu, u nemogućim meteorološkim uslovima, jer zna da se to ranije radilo, kad neko od zvaničnika „zagine“. Kada je čuo da je letelica pala, nije znao ko je bio u posadi, ali je prvo pomislio: „Bože, da nije Drajić“.

Sa njim sam dosta radio, uvek nam je „uskakao“ u pomoć kada je bilo većeg obima posla u zavodu „Moma Stanojlović“, rekao je Rakić.

On je zapitao da li je ikog od odgovornih za nesreću, a to nije posada, sramota i zašto niko nema ljudskosti da kaže: „Pogrešili smo“.

U nesreći su, pored posade, poginuli i anesteziolog novopazarske bnolnice Dževad Ljajić, medicinski tehničar Miroslav Veselinović i beba iz porodice Ademović koja je prebacivana za Beograd.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari