Za razliku od slučaja Miroslava Aleksića, protiv kog je sud u relativno kratkom roku podigao optužnicu u kojoj se učitelj glumi tereti za silovanje i seksualno uznemiravanje, u slučajevima Branislava Lečića i Dragana Markovića Palme koji se sumnjiče za slična dela, tužilaštvo još tapka u mestu.
Takođe, Aleksiću je nakon optužbi određen pritvor, dok su Lečić, optužen od strane glumice Danijele Štajnfeld za silovanje, i Marković, osumnjičen za podvođenje maloletnica na privatnim žurkama, na slobodi. Lečić je prestao da se oglašava u javnosti, a predsednik Skupštine Jagodine se brani na televizijama sa nacionalnom frekvencijom, utičući time na proces i svedoke. Sagovornici Danasa saglasni su da predistražne radnje u oba ova slučaja predugo traju, izražavajući sumnju da policija i tužilaštvo rade pod političkim pritiskom.
Advokat Vladimir Terzić ocenjuje za naš list da se, nažalost, nastavlja praksa tužilaštava da, u tzv. „osetljivim“ predmetima, odugovlači sa preduzimanjem radnji u pravcu rasvetljavanja svih elemenata krivičnog dela i učinilaca, čekajući „signal odozgo“.
– U retkim slučajevima se radi o komplikovanom dokazivanju, ali, u konkretnim predmetima Lečić i Palma nema ništa nejasno, postoje svedoci koji su voljni da svedoče, pa nije jasno šta se čeka. Vlast nas ubeđuje da je pravosuđe „žuto“, međutim, taj argument više nije prihvatljiv, u nekoliko godina unazad su postavili gotovo stranačke kadrove na ključne tužilačke i sudske funkcije i diriguju iz jednog, poligrafskog, centra moći – ukazuje Terzić.
Sličnog mišljenja je i advokat Jovica Todorović koji kaže za naš list da procedure sigurno nisu razlog da preliminarna tužilačko-policijska obrada zločina traje duge.
– Svi razlozi za takve pojave su vanpravne prirode. Prvo, u nekim slučajevima može biti da je zločin vešto prikriven, da je dokaza i informacija o zločinu objektivno malo i da ih je teško naći i obezbediti, ili da policija i tužilaštvo nemaju kapacitete, obučene kadrove, tehnička sredstva… A može biti i da nemaju volje da zločin rasvetle i zločinca izvedu pred sud. U slučajevima Lečić i Palma po sredi je upravo ovo. Čeka se politička odluka da se ta dva slučaja rasvetle – smatra Todorović
U ova dva slučaja, dodaje, ne samo da ništa nije preduzeto, koliko je javnosti poznato, da se predistražni postupak okonča brzo i efikasno, već je naprotiv omogućeno Draganu Markoviću da vodi jednu pravu kampanju u funkciji svoje odbrane.
– Iako je izgledalo da se tom kampanjom on samo prikazuje u pozitivnom svetlu, što i ne bi bilo tako strašno, suština i pozadina je bila zastrašivanje svedoka i oštećenih, a to je ometanje pravde. On je to činio danima sa televizija sa nacionalnom frekvencijom, pa i sa govornice parlamenta. Time je poslata jasna poruka svedocima i oštećenima da se ne javljaju, jer neće biti zaštićeni – ističe Todorović.
Prema njegovim rečima, da su obojica osumnjičenih lica stavljeni u pritvor, ili barem u kućni pritvor, da je Markoviću oduzet poslanički imunitet, to bi ohrabrilo svedoke i žrtve da se jave i kažu policiji i tužilaštvu šta su doživeli ili čuli i videli. To bi, dodaje, značilo da će država pružiti zaštitu njima, a ne Markoviću. Naš sagovornik navodi da je ovako Markoviću omogućeno da spreči praktično prikupljane dokaza protiv sebe, „što je on i to učinio“.
– Odgovornost za to, međutim, nije na policiji i tužilaštvu, jer su to organi koji u ovakvim slučajevima, u koje su umešani političari, u Srbiji nemaju nikakvu samostalnost, niti mogu profesionalno i u skladu sa zakonom da vrše svoje nadležnosti. U ovakvim slučajevima policijom i tužilaštvom se upravlja iz političkih centara moći, iz kojih se upravlja i medijima preko kojih je Marković uspeo, zastrašivanjem svedoka i oštećenih, da spreči za sada prikupljanje dokaza protiv sebe. Stvar pojednostavljuje što je u Srbiji samo jedan centar ne samo političke, nego svekolike sile i moći – naglašava Todorović, dodajući da taj centar moći nije oličen niti u funkciji predsednika Republike, „već samo i isključivo u ličnosti Aleksandra Vučića, kao privatne osobe koja ima svu vlast i moć“.
Glumica Danijela Štajnfeld je u svom dokumentarnom filmu optužila za silovanje čoveka iz filmske industrije Srbije. Tužilaštvo je potom pokrenulo slučaj, a u javnoj ispovesti početkom aprila rekla je da je reč o Branislavu Lečiću. On je skoro sedam sati davao iskaz u policiji, prošao poligraf, međutim, kasnije se iz Australije javila nekadašnja glumica Merima Isaković tvrdeći da je Lečić nju pokušao da siluje u vreme studentskih dana, kao i da Danijelin i njen slučaj nisu jedini.
Dragana Markovića Palmu je za podvođenje maloletnica optužila potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić, iskaz je davala i u policiji i u tužilaštvu, a saslušano je i više od 30 svedoka. Međutim, slučaj i dalje tapka u mestu i nije se pomerio od predistražnih radnji.
Mihajlović: Svaka treća žena pretrpela nasilje
Predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović izjavila je da je prema istraživanjima svaka treća žena u Srbiji pretrpela neki vid nasilja a da se takva situacija smatrala normalnom pojavom, te naglasila da borba protiv nasilja treba da bude zajednički cilj svakog pojedinca. Mihajlović je za Televiziju Hepi rekla da je u poslednjih deset godina 350 žena ubijeno, a da je 470 dece ostalo bez majki. „Nije greh prijaviti nasilje, greh je biti nasilnik“, rekla je Mihajlović, preneo je njen kabinet. D. D.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.