Zamenik Prvog osnovnog tužioca u Beogradu Vojkan Ilić odbacio je krivičnu prijavu novinarke portala Krik Bojane Pavlović, smatrajući da osećaj fizičke ugroženosti, koji je osetila nakon što ju je presrela grupa muškaraca u centru Beograda, isključivo subjektivne prirode.
– Kako treba da se osećam u mraku, okružena nepoznatim muškarcima, od kojih bar dvojica imaju poveći kriminalni dosije? Jedan od njih mi otima telefon, dozivam upomoć, a ništa se ne dešava. Sada ispada da sam sve to umislila, kaže Pavlović za Danas.
Ona najavljuje da će se žaliti na odluku zamenika Prvog osnovnog tužilaštva, smatrajući da je napravio više propusta kod utvrđivanja činjeničnog stanja.
– U neku ruku sam očekivala ovakvu odluku tužilaštva, ali nisam očekivala da će biti ovoliko transparentni. Zamenik tužioca je neke stvari nepotpuno utvrdio, a neke otvoreno ignorisao. Recimo, moj deo iskaza u kojem sam rekla da sam vikala „upomoć“, je potpuno zanemario. Takođe, u odluci se navodi da mesto na kojem su me zaustavili nije pokriveno kamerama, a mi smo utvrdili da na tom mestu postoje četiri sigurnosne kamere, navodi Pavlović.
Incident zbog kojeg je podneta krivična prijava dogodio se u junu ove godine, nakon što je Bojana Pavlović fotografisala sina predsednika Srbije Danila Vučića kako u jednom restoranu u centru Beograda sedi u društvu sa osobama koje se povezuju sa huliganskim grupama.
Nakon što je napravila fotografiju nju su presrela tri muškarca koja su se predstavila kao službena lica. Oni su od novinarke Krika tražili da fotografiju obriše, navodeći da mora sa njima da sačeka patrolu koja će je privesti.
Prema saopštenju Krika, zamenik Prvog osnovnog tužioca koji je odbacio krivičnu prijavu je utvrdio da pomenute osobe nisu bili policajci, tvrdeći da te večeri nisu u policiji proveravani njeni podaci.
Zamenik tužioca, međutim, nije želeo da utvrđuje identitet tih osoba, kao ni da li su pripadnici neke od bezbednosnih službi. On je takođe odbacio mogućnost da ih goni zbog lažnog predstavljanja, navodeći da ovo krivično delo podrazumeva nameru da se pribavi određena korist.
Nakon što su 10. juna osobe koje su se predstavile kao službena lica zaustavile Bojanu Pavlović, prišle su im još dve osobe. Jedna od njih joj je otela mobilni telefon dok je pokušavala da pozove urednika.
Nakon toga grupi su se pridružili Aleksandar Vidojević i Nemanja Srećković, obojica pripadnici navijačke grupe „Janjičari“ koji se dovode u vezu sa određenim kriminalnim grupama, a koji su neposredno pre toga sedeli sa Danilom Vučićem u restoranu.
Ipak, zamenik tužioca nije smatrao potrebnim da Vidojevića, Srećkovića i Vučića sasluša pre odbacivanja prijave. Vidojević je te večeri vratio telefon Bojani Pavlović i nakon čega su otišli.
Uzgred, fotografija napravljena te večeri bila je četvrta koja se pojavila u javnosti a na kojoj se vide Vidojević i Vučić.
Predstavnici vlasti su u početku tvrdili da je slučajnost da su njih dvojica zajedno fotografisani. Međutim, sa objavljivanjem novih fotografija, odgovor vlasti bio je da svakoga ko je pisao o povezanosti sina predsednika Republike i osoba iz kriminogene sredine, optuži za „kriminalizaciju“ Danila Vučića.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.