Od juče je u Srbiji registrovano 250 novoobolelih od korona virusa i šest smrtnih slučajeva. Ukupno je do sada obolelo 3.630 građana, a preminulo njih 80.
Od početka epidemije u Srbiji je testirano na kovid ukupno 18.312 građana, a samo u poslednja 24 sata 1.913.
Trenutno je na bolničkom lečenju 2.684 pacijenata, od kojih je 146 na respiratorima.
U poslednja 24 časa preminule su tri osobe muškog i tri osobe ženskog pola, prosečne starosti 57,5 godina.
Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ Darija Kisić Tepavčević rekla je da su do sada registrovana 44 korisnika domova za stara lica koji su pozitivni na korona virus, u sedam ustanovama, kao i da je obolelo 25 zaposlenih.
Odgovarajući na pitanje Danasa, dodala je da se na Torlaku nije povećao broj pozitivnih na korona virus i da dalje iznosi 12, kao i da se u toj ustanovi sprovodi poseban protokol.
Na pitanje novinara da li će biti sledeće nedelje uveden karantin od četvrtka do ponedeljka, ona je rekla da se to još ne zna.
„Sve mere koje se donose imaju jedan cilj – da se smanji kontakt između inficiranih i zdravih osoba kako bi se sprečilo širenje infekcije. Šta će biti dalje mere je pitanje za krizni štab i blagovremeno će svi biti obavešteni. Ukoliko se budemo svi pridržavali ovih mera, nijedna druga mera neće ništa znatno promeniti u našem ponašanju“, objasnila je Kisić Tepavčević.
Komentarišući što na konferencijama više nema novinara, ona je dodala da su više puta pričali da samo prisustvo novinara u sali sa određenim rastojanjem između njih nisu procenjivali kao faktor rizika.
„Međutim, faktor rizika je to što dvi novinari moraju da prođu izvesni put do ove konferencije. Vi ste dragoceni, želimo da zaštitimo sve naše građane, pogotovo one koji se nalaze pod povećanim rizikom. Novinari sada rade mukotrpan posao i nalaze se pod povećanim rizikom“, naglasila je Kisić Tepavčević.
Precizne informacije o ukidanju vanrednog stanja, prema njenim rečima, ne može niko da da.
Kada većina bude imala takve forme bolesti da ne moraju da budu na respiratorima ili na bolničkom lećenju, prema njenim rečima, to će biti pokazatelj da virus slabi.
„Podaci koje imamo trenutno govore da kontrolišemo širenje infekcije i da znamo šta radimo. Moramo biti svesni da nam kolektivni imunitet gradi populacija radno aktivnog stanovništa, što je dobro jer smo sačuvali najstarije i najmlađe. Stepen kolektivnog imuniteta koji je potreban da bi se sprečila epidemija bolesti je 60 do 70 odsto. Kada bismo odjednom relaksirali sve mere, povratak u svakodnevni život bi urušio naš kompletni kolektivni imunitet. Zato moramo biti pažljivi da ne srušimo sve što smo do sada radili“, naglasila je ona.
Direktor Infektivne klinike u Beogradu Goran Stevanović izjavio je da je do sada u Srbiji izlečeno više od 400 ljudi.
„Međutim, imamo one koji nemaju više kliničku sliku i tegobe, ali i dalje održavaju pozitivnost testa koji može da potraje nekoliko nedelja. Njih ne možemo još tretirati kao izlečene, ali takvih ima više od 800“, naveo je Stevanović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.