IT, plati porez

Ostavite komentar


  1. Ja se ne bih zezao sa Itjevcima. Oni mogu da hakuju sve vladine sajtove kao programe koje koriste javna preduzeća i dovedu do kolapsa državne uprave.

    1. Najpoznatiji i najopasniji hakeri nisu ni videli fakultet. To što je neko dobar programer ne znači da je sposoban haker.

      1. Negde pre dve godine, moja supruga je morala na operaciju. U bolnici su joj rekli da nemaju gazu, anestetike i da bolje da to uradi privatno. U to vreme radio sam u IT firmi koja mimije je placala doprinose 100.000 mesecno, na punu platu. Uprkos tome, morao sam da platim operaciju privatno, u iznosu 100.000 dinara.

        Nakon svega sam odlucio da je bilo dosta i preselio se u inostranstvo.

        Najpre zbog svoje dece, kako oni sutra ne bi uzivali u bogougodnostima srpskog sistema. A zatim i zbog cinjenice sto ovde gde sam sada, kao freelancer mogu da zaradjujem do 200 eur na sat.

        Mladim ljudima koji jos nemaju svoju porodicu i decu, raditi kao IT strucnjak u Srbiji jos uvek se isplati. Onog casa kada budu postali roditelji, situacija se menja iz korena.

  2. Super ste ovo napisali ali ste zaboravili da ako oni odu ostace te bez kvalitetne radne snage i bez obzira sto ce manje zaradjivati bilo gde u evropu zivece u uredjenoj zemlji i dostojanstveno. Ovde ih je zadrzavala samo zarada a ako nema ni toga nemaju razloga vise da ostanu.

    1. Tldr: izvukli su se advokati, izvukli su se taksisti, stranim investitorima ne smemo ime da spomenemo, majstore ne možemo da pohvatamo, estradu ne želimo da diramo, fudbal i crkva su na nebesima, ali neko (tunjavi štreberi) će, majci, da plati za sve!
      Kao prvo, zarađivaće mnogo više nego u Srbiji. Kao drugo „ako se jednim evrom kupuje više u Srbiji …“ – treba češće da putujete u inostranstvo da ne biste imali ovakve iluzije.

  3. Autor, koga inače veoma cenim, je ispustio da navede još neke opcije koje IT stručnjaci imaju. Da ovo nije Srbija složio bih se da svi treba da plaćaju porez, koji će država da pametno i pošteno koristi. Ali pošto je stvarnost potpuno suprotna, navijam za IT stručnjake. Uvrnuti ovakvu državu je bogougodno delo. Zar poreze treba da plaćaju samo oni koji nemaju dovoljan ucenjivački kapacitet? IT stručnjaci su za advokate mala deca.

    1. Ja spadam u tu grupu. Ali ja sam nezavisan od države. Sam pronađem posao ne netu. Završim ga i za to mi legnu pare na računu u nekoj EU zemlji. Interesuje me kako će nesposobnjakovići na vlasti da dođu do te informacije? Jesam za to da se plaćaju porezi i doprinosi ali da to važi za sve. Državne firme, tj. firme koje kontroliše država, to ne rade a očekuje se od mene da budem patriota. Ne želim da se selim odavde a ako bih bio primoran bez razmišljanja ću to da uradim.

      1. Prijatelju, ovo sto ti radis se zove krivicno delo utaje poreza, a bankarski i pravosudni sistemi su dobro uvezani na medjunarodnom nivou tako da ne bih tako arogantno nastupao sa stavom „ne moze mi niko nista, jaci sam od sudbine“ sto je cesto stav nas iz IT-a (smatramo da smo proporcionalno pametniji za sve sa visinom nasih prihoda)… Ukoliko neko odluci da zaista sazna poreklo novca to moze i jednostavno i da ucini, tako da bi bilo pametno da se posavetujes sa dobrim advokatom i racunovodjom.

  4. Ako drzava oteza ili onemoguci rad, da bi promovisala i protezirala par robovlasnickih „IT kompanija“ koje su u vlasnistvu politicara, onda ce neminovno doci do prenosa tezista poslovanja u neke druge sredine. Srbija je po cenama skoro ista kao EU, a cesto je i skuplja.

    Ima mnogo zemalja, a medju njima ima i mnogo uredjenih zemalja.

    1. Paušalci u IT industriji plaćaju doprinose, ali plaćaju tzv minimalac. Ovo je ništa drugo do još jedan pokušaj da se na silu napuni državna kasa za potrebe predstojećih izbora. Ako jedna Nemačka, koja je industrijski gigant u svakom pogledu, svake godine kuka da joj nedostaje x hiljada IT stručnjaka, šta da kažemo za našu prćiju od države? I ovako se veoma teško i gotovo sve teže pronalaze IT znalci sa senioritetom prilikom regrutacije u srpskim IT firmama.

      Ovaj potez je ništa drugo nego pucanje države Srbije sebi u zdravu nogu.

      1. Moram samo da vas ispravim… Ne placamo minimalac, vec prosek na toj opstini za tu delatnost… Cisto da ne bude zabune

      2. Ne plaćaju minimalac nego prosek zarade na oštini po šifri delatnosti koji je utvrdila poreska uprava

      3. Slazem se sa tobom, uz jednu ispravku. Ne placaju IT pausalci doprinose na minimalac. IT pausalci su u istoj poreskoj kategoriji kao advokati, arhitekte, privatni lekari i obracun pausala im se bazira na 120% prosecne plate.

        Sto je opet manje nego da placaju porez i doprinose na u proseku 4-5 prosecnih plata koje dobijaju. Ali, zahvaljujuci mogucnosti pausala u poslednjih 2-3 godine znam vise IT strucnjaka koji su se vratili nego koji su otisli iz Srbije. Neto izvoz (izvoz – uvoz) IT industrije je veci nego fiat i zeljezara pancevo, a ako na razliku izmedju placenog i potenzijalnog poreza da su placali pune doprinose gledamo kao subvenciju, opet bi iznos bio mnogo manji nego na fiat i zeljezaru…

      4. Zato sam se ja odavno odselio. Porez placam Nemackoj i znam zbog cega. Inace zaradjujem oko 10.000 evra mesecno posle poreza

  5. Ne menjajmo teze: programeri placaju porez i to ne mali, a u skladu sa vazecim zakonima. Drugo, novi nameti ne da nisu ‘nesto veci’ nego su ogromni, a novine u zakonu su prilicno nejasne i ostavljene slobodnom tumacenju inspektora. Sve u svemu, vrlo povrsan tekst.

    1. Slazem se sa Vama. Moj brat je programer, a ja sam u vreme kada sam radila sa njim brinula o dizajnu svih njegovih web projekata. On je cak je u zelji da placa taj usrani porez otvorio na mene fiktivno firmu samo zbog placanja poreza jer je vec tada iako nije bilo definisano ama bas nista oko poreza, iako je on sam otisao da se raspita kako se to regulise, a oni nisu imali tada razradjen sistem oporezivanja zarade od internet poslovanja, pa nisu znali ni sta da nam kazu, ali vec nakon par godina su smislili da mogu retroaktivno da naplate porez svima unazad za sve prethodne zarade iako zakonom to tada nije bilo regulisano, a naplata bi bila 20% od svakog iznosa konkretno od google ceka svakog u ovom slucaju, plus sa kamatom za neblagovremeno izmirivanje duga prema drzavi koja nije imala sistem da to sprovede dugi niz godina ali itekako bi to naplatili van okvira tog istog tadasnjeg nepostojeceg sistema. I drzavi nije bilo dovoljno sto je bez icega pruzenog jednom programeru ubirala plodove njegovog rada i svega sto je sam stvorio, nego su onda iako je porez bio redovno placan u narednim godinama, kakvo crno kasnjenje, nego prvog dana kada krece obracunski period…onda su postepeno poceli da povecavaju iznose, harac je rastao srazmerno ekspanziji internet poslovanja i globalnog sirenja u eri IT-a, pa su jos i poceli da izmisljaju u poreskom neke „neplacene iznose“ konkretno u mom slucaju bas to se desilo. To je proslo jednom, drugi put opet i onda smo svesno „ugasili firmu“. Da stvar bude jos crnja i nakon gasenja i firme i svih izmirenih obaveza, posle dve god stigne meni da sam u minusu za 4000 evra u poreskom, opet neki neplaceni dug… na kraju je morao da radi advokat i tek tada je konacno bilo gotovo. Jedva sam ih se otkacila. U medjuvremenu brat je otisao iz Srbije u Nemacku da zivi i radi, a tamo cu biti i ja za koju godinu. Toliko o IT oporezivanju i textovima i proseravanjima na te teme na ovim prostorima.

  6. Ima puno legalnih nacina za naplatu novca iz inostranstva bez jednog jedinog dinara ostavljenog drzavi. Zaradice STRANE banke ali nazovi drzava sRbija jok.

  7. E, pa, baš obrnuto gospodine Autore teksta, ostatak srbije bi trebalo da prestane da plaća porez i da ima isti tretman kao taksisti, advokati i IT jevci. Da svi plaćamo porez 5%, manje će ostati onima na vlasti. Te pare ionako nisu išle u sudstvo, školstvo i zdravstvo, i sa 5% poreza će ista količina para biti tu. Pare ljude kvare, a pogotovu ljude na državnom položaju.

  8. Sramno je za nekoga ko se izdaje za novinara, pa još i urednika bilo kakve ekonomske sekcije u novinama ili webu, da ovoliko ne barata sa činjenicama pre pisanja jednog teksta.
    Ajmo redom:
    – IT preduzetnici plaćaju porez, tako da država ne mora tu nikoga da „natera“. Pošto ogroman deo IT paušalaca i preduzetnika prima novac iz inostranstva, to ne bi bilo moguće bez plaćanja poreza i doprinosa. Porezi i doprinosi su regulisani poreskim rešenjem, koje preduzetnik dobija svake godine, i dužan je da ga izmiri.
    – paušalni porez se svake godine ITju uvećavao za do 10% kroz uvećanje osnovice, i IT zajednica se nikad nije bunila na ta uvećavanja, kao neke druge profesije, nego je izmirivala svoje obaveze. Da citiram „Kao građani, oni su takođe i jednako obavezni da poštuju zakone ove zemlje kao i svi ostali, a to uključuje i plaćanje poreza.“. Aleksandre, sledeći put, informišite se ko plaća, a ko ne plaća porez, molim Vas.
    – IT učestvuje u 10% GDPa, sa nekih 40 000 programera / IT stručnjaka u Srbiji. Pošto ima 2.1 milion radne snage, to znači da manje od 2% radno sposobnog stanovništva donosi 10% GDPa. I dalje smatrate da ova grupa ljudi ne treba nikako da bude subvencionisana, naročito uz zemlji gde privreda jedva opstaje na staklenim nogama? Kao urednik ekomonske sekcije, zar ne bi trebalo da jedan ovakav tekst sadrži i malo više cifara i objašnjena, od pukog stava iznetog u naslovu?
    – „…obrazovnog i zdravstvenog sistema, puteva, policije, vatrogasaca, sudske zaštite, kanalizacije, vodovoda, IT infrastrukture i svega drugog što čini jednu državu. “ Tačno i lepo napisano, ali ajde malo da se vratimo na uslove u kojim isti ti IT preduzetnici u Srbiji rade. Ako rade za strance, nemaju nikakva prava na bolovanje, i propisani odmor, jer to ugovori veoma često ne sadrže, a i da sadrže, kako ćete ostvariti svoje pravo ako ga inostrani poslodavac ne poštuje, koji sud ili država će to zaštititi te IT preduzetnike u tom slučaju. Takodje, ako poslodavac iz inostranstva odluči da ne produži ugovor, hoće li ista ta država nadoknaditi paušalcu / preduzetniku barem 30-50% njegove zarade od klijenta u nekom razumnom periodu od recimo 3 do 6 meseci da bi preduzetnik stao na noge? Reklo bi se da neće. Hoće li država uspeti da obezbedi posao IT preduzetniku u tom slučaju, ili mu pokriti ratu kredita za stan ili auto (gde je kamata opet veoma nepovoljnija u poređenju sa kreditima osoba koje imaju potpisan ugovor o radu sa domaćom firmom). Jednostavno IT preduzetnik i stručnjak koji je u punom radnom odnosu nemaju isti rizik, i u inostranstvu svaki preduzetnik je subvencionisan sa manjim porezom jer preuzima veći rizik za svoje poslovanje.
    – samo poređenje ITja sa taksistima je toliko neumesno i neprofesionalno, da je možda već kod prvog takvog poređenja vreme da se prestane sa čitajnem teksta. Kakve veze imaju IT stručnjaci sa Jutkom i advokatima? Vešta zamena teza pre nego što se prešlo na deo o neplaćanju poreza

    1. Mesas ‘babe i zabe’, zamenjujes teze. Prvo, zbog prirode posla i vrste proizvoda, em ne postoji zakonska regulativa specificna za platni promet i nacin poslovanja srpske IT industrije, em ta ‘osnovica’ nikako ne moze da se kontrolise, potvrdi ili ispravi kroz platni i poreski promet Srbije jer u njemu postoji samo ‘pausalna’ (citaj: ‘ove godine sam zaradio onoliko koliko ja kazem!’) osnovica za oporezivanje, sto i sam priznajes. Drugim recima, da, … IT placa ‘nesto’, ali se bojim da bi poreski dokazi pokazali da to nije nista vise od onoga sto placaju popljuvane taksare. To naravno, nema nikakve veze sa onim sto ti (ispravno) tvrdis o tome koliko IT u Srbiji (u stvari) zaradjuje, a sto je i impresivno, koliko i strateski rasporedjeno, ‘tamo gde treba’, od ‘bitcoina’ do offshore racuna na Devicanskim Ostrvima. Sto se tvoih IT preduzetnika i njihovih ‘velikih rizika’ tice, objasni citaocima cinjenice: Nigde u Srbiji ne postoji zvanicna, zakonom regulisana berza poslova, zvanicni portal, organizacija ili par kancelarija u nadleznom Ministarstvu koje bi organizovale zakonom propisanu i regulisanu berzu sa ponudom poslova, otvorenim konkursom poznatim uslovima i naravno, ponudjenom cenom na koju se pravi ugovor (i naplati porez), pre nego sto se navali na programiranje!
      Ne, … svi ti dilovi ‘preduzetnika’ su ‘freelace-rski’, desavaju se iskljucivo u inostranstvu, po licnim kontaktima, preporuci i prethodnim referencama, po pravilima kao da se radi o masonskim lozama a ne tehnologiji i regulisanom trzisnom poslovanju 21 veka! Samo tako stranci koji donose pare i projekte u Srbiju mogu sve da zavrse za pola cene i samo tako mozete da ostanete ‘konkurentni’!!!

      1. Djuro, vidim da si ogorcen i kivan na one koji imaju vise nego sto ti imas i koji su se bolje snasli. Ono sto bi trebalo tebe, a svakako i sve ostale, najvise da zanima jeste cinjenica da su manji porezi doveli do procvata jedne industrije. De facto odlican Proof of Concept se sada nasilno ubija. Umesto da je IT razvoj uzet kao primer kako treba regulisati poresku politiku na nivou drzave, dosli smo do toga da jednu industriju koja se razvija zbog manjih poreza stavljamo u okvir zaostalog, tromog i nefunkcionalnog poreskog sistema koji ce neminovno dovesti do smanjenja IT industrije jer nikad se ni jedna grana privrede nije podstakla vecim nametima. Beskonacno bogate kompanije poput Microsofta pa cak i Nordeusa, koje su svesno dobar deo poslovanja prebacile recimo u Irsku (upravo zbog poreza!!!) ce preziveti – pucice mali – i tako ces postati srafic u industriji umesto da si razvijao svoja resenja i postao trend-setter. Licemerje i pohlepa korporacija praceno nemoci drzave i sitnom zavisti pojedinaca dovodi do rusenja jedne retko dobre stvari u Srbiji.

      2. Prvo drzava hoce da spreci da domace firme zaposljavaju pausalce. U tim slucajevima IT pausalac radi u prostoriji kod poslodavca dok radi na projektu dobija novac na racun svoje agencije i na to placa porez. Porez placa na osnovu proseka takvih agencija na toj opstini. Sto nije minimalac nego je na pojedinim opstinama, recimo NBG osnovica bila i preko 80000 dinara. Drugo za svaku naplacenu uslugu programer je izdao uredan racun. Kada budes sledeci put mesao taksiste, advokate i programere seti se da li ti je svaki taksista izdao racun za svoju uslugu ili advokat. A koliko mi je poznato i za njih bi trebalo da vazi isti zakon. Novac se od tih poslodavaca uredno uplati na dinarske racune koje te agencije imau u domacim bankama tako da je sve to lako proveriti. Da na ovaj nacin je poslodavac izbegao odredjene namete i prebacio na racun agencija. To stoji. Od pre godinu dana zivim u inostrantsvu. I zamisli isti sistem poslovanja postoji i ovde. Mozes da otvoris agenciju, radis na projektu odredjeno vreme, sve vreme sedis kod poslodavca i radis po njegovim pravilima, radno vreme, odmor…. I zarad je dosta veca nego da radis za stalno u istoj toj firmi. U cemu je problem. Ovde se smatra da je to normalno, jer agencija, freelencer, ima rizik da nakon zavrsenog projekta nece odmah mozda naci neki drugi projekt, takodje u slucaju krize firme prvo raskidaju ugovore sa freelencerima jer nemaju nikakve obaveze prema njima (otpremnina i ostalo). Tako da razik postoji. Slicna je situacija i u Srbiji, svaka firma sa agencijom raskida ugovor u kracem vremenskom roku nego sa zaposlenim i bez ikakvih obaveza,
        I na kraju savet za sve, ukoliko mislite da programerima koji imaju agencije tece med i mleko, ja bih odmah upisao neki kurs programiranja, jer eto ne treba ni faks, priucio to programiranje i otvorio agenciju i para samo kaplje.
        Neko je vec pomenuo u nekom od ranijih komentara sve to pije vodu dok ne tobijete dete i ne oformite porodicu. A posle put pod noge. Na zalost, to je trenutna situacija.

      3. Jel ovaj komentar pisao Staljin, Kardelj ili neko iz te ekipe sa planskom drzavnom privredom? Citiram: „Nigde u Srbiji ne postoji zvanicna, zakonom regulisana berza poslova, zvanicni portal, organizacija ili par kancelarija u nadleznom Ministarstvu koje bi organizovale zakonom propisanu i regulisanu berzu sa ponudom poslova, otvorenim konkursom poznatim uslovima i naravno, ponudjenom cenom na koju se pravi ugovor (i naplati porez), pre nego sto se navali na programiranje!“
        Svrati do bilo koje susedne drzave u Evropi (eto, Madjarska, Rumunija, Hrvatska, Bugarska su blizu, ne mora se ici do Nemacke ili SAD) pa proveri kako to kod njih ministarstva odredjuju ko sme da sklopi sa kime posao, da li poslove firme objavljuju na portalima ministarstava. Cini mi se da je komentator zalutao iz SSSR 1950. godine u 21. vek. Pa ni u Rusiji takve „inovacije“ nikome ni na pamet ne padaju.

    2. Ovaj komentar je bolji, tačniji i precizniji od teksta, koji deluje kao da je pisan. Programeri su do i sada plaćali porez i doprinose koristeći one mogućnosti koje im pruža zakon. Sada se menja zakon da im se to onemogući i iznos nameta ide i do 70 procenata bruto zarade…. toliko se ne plaća ni za koje zanimanje. Opcija im je da se zaposle kod poslodavca ili da rade kao preduzetnici. Kod domaćih poslodavaca to je moguće ali kod stranih ne, pa će mnogi potražiti nove programere van Srbije. A preduzetnišvo i otvaranje firmi za posao sa jednim zaposlenim povlači za sobom toliko komplikacija da će mnogi i to izbegavati. Umesto da se pomogne profesiji koja donosi mnogo ovom društvu, ovakvim pristupom naneće joj se velika šteta.

    3. Bravo Marko. Autor teksta je, očigledno, napisao isti bez ozbiljnijeg upoznavanja sa činjenicama. Marko, ovo što ste napisali je trebalo da bude uvod u članak g. Miloševića, a onda seirenje nad „jadnicima“ koji eto nemaju način da izbegnu plaćanje poreza kao neki. Da ponovim, It stručnjaci NISU izbegavali plaćanje poreza, naprotiv. IT stručnjaci su svoju delatnost obavljali prema važećim zakonima Republike Srbije. E sad, neki u vladi se dosetili da progameri mnogo zarađuju, što nije uredu – pa treba da im se uzme više.
      Ima tu još jedan interesantan momenat. Mogli su stručnjaci u vladi ovaj problem lako da reše tako što bi ukinuli mogućnost paušalnog oporezivanja za IT delatnost kao što su to u nekoliko navrata ranije uradili za neke druge delatnosti – naprimer za knjigovodstvene agencije. Ali neeee. A zašto? Pa ostavljaju sebi odličnu veš mašinu za pranje ogrone količine novca iz budžeta. Njihove firme (rođaka, kumova, prijatelja, …) koje se „bave“ IT-em će nastaviti neometano da peru pare iz budžeta, biće zaštićene od kontrole, a prave IT firme će da ojade.
      Dakle kao što se i do sada pokazalo, vlastodršci, uništavaju svega čega se dotaknu, pa će tako i ovu, jednu od retkih zdravih i prosperitetnih grana privrede da uniše, satru i oteraju ljude koji poseduju možda i trenutno najtraženije znanje.

    4. Upravo sam hteo da napisem da je autor teksta pokazao elementarno nepoznavanje ove oblasti, a mozda i namerno pokusao da ocrni IT struku ovakvim pausalnim i neutemeljenim recenicama. Sedi, jedan!
      Pausalci u Srbiji placaju porez i to ne mali. Oko 40.000 dinara na mesecnom nivou drzavi nije malo, samo sto sada drzava hoce da uzme 56 odsto od ukupnog bruto prihoda pausalaca. Voleo bih da autor teksta odgovori iskreno da li bi se on bunio da drzava njemu zeli uzeti 56 posto od ugovora koji ima sa svojim klijentom?
      Autor se takodje nije osvrnuo na veliki broj javnih preduzeca koja uopste ne placaju porez i na taj nacin duguju milione drzavi, pa im se na kraju dugovi oproste. Sta cemo sa tim u drzavi Srbiji?
      Njima se dugovi oprastaju da bi nastavljali poslovanje i opet ne olacali porez, a od programera se zeli uzeti 56 posto od svih prihoda.
      Autor je u pravu jedino da programeri nemaju tu vrstu moci da paralisu svakodnevni zivot glavnog grada, ali zato njihov posao im omogucava da vrlo elegantno svoj prihod primaju u drugim zemljama gde su poreske obaveze manje nego u Srbiji i da sve opet bude legalno.

  9. Par stvari u ovom tekstu nisu u potpunosti tačne. Da IT-jevci treba da plate veći porez jer zarađuju neuporedivo više od većine profesija stoji. Tu nema spora i po tom predlogu će porez za šifru delatnosti 6201 biti mnogo veći u budućnosti. Ali problem je tzv. „Test samostalnosti“ koji je veoma labavo definisan, i kao posledicu može imati ubijanje preduzetništva. Tako da ovo nije samo problem IT-ja. Navodni cilj zakona, da se spreče firme koje angažuju paušalce umesto zaposlenih, mogao je da se reši dodatnim izmenama zakona o radu, i da se velike firme tako spreče da izbegavaju plaćanje poreza. Pristup temi je više nalik nekim bljuc i informer tvorevinama

    1. Kad bi se promenio zakon o radu ne bi vise mega marketi mogli da placaju svoje radnike ispod republickog minimalca. Prakticno ovo je krpljenje loseg zakona o radu i to samo onog dela koji je omogucavao da neko ko ima mozga i hrabrosti i ko naporno radi napravi ozbiljan novac. Nisu ovom promenom dirnuti samo IT strucnjaci. Ima tu jos delatnosti koje dosta zaradjuju gde bi drzava da gurne ruku u dzep. Mozda je resenje, kao sto je uradila jedna od najvecih sldomacih softverskih kompanija, da izmesti posao u inostranstvo, pa dodje ovde kao strani investitor. Kad nema pameti neg neko drugi skida kajmak od nasih mozgova.

  10. Nece se odseliti nikuda. Ostace tu gde jesu. Desice im se druga stvar. Ista ona koja i indijskim programerima. Podicice cene, postati manje konkurentni, ali i veci potrosaci cime ce kroz vece zarade i potrosnju kompenzovati poreze koje im drzava ne naplacuje. U jednoj Indiji problem oporezivanja za IT usluge ne postoji jer ne postoji ni poreski sistem koji bi to naplatio. Kada su pocetkom 2000tih prvi indijski IT postdiplomci sa americkim diplomama i visegodisnjim radnim iskustvom u Microsoftu, Motoroli i slicnim kompanijama poceli da se vracaju kuci u Indiju, osnivaju programerske firme i zaposljavaju svoje bivse kolege sa studija za 800 US$ mesecno, nastupila je prava eksplozija! Svi u Indiji su hteli u programere i svi su trazili partnerske IT firme po Indiji. Danas, 20 godina posle, nema vise nista sto vredi ispod 2500$ mesecno, i svi se okrecu jednoj Srbiji, koja je u Evropi i u kojoj je taj sektor star manje od 5 godina, … za pola indijske cene!
    Svako ko poznaje osnovne zakone trzista ne pita se kako ce se ovo zavrsiti, … nego kada!

  11. Autor ocigledno nema previse informacija o tome sta su IT strucnjaci, ili kako ih on naziva programeri. Ocigledno ni ne zna kakva je situacija na trzistu rada u IT-u. Potpuno pogresna konstatacija da na zapadu se teze dolazi do posla. Mene su za posao same kontaktirale firme iz EU – Nemacke, Belgije, Holandije… Takodje, konstatacija da programeri odbijaju da placaju porez je potpuno pogresna. Porez su svi kao pausalni poreski obveznici placali po resenju poreske uprave i tu nema nikakvog zakidanja. Drzava, ne samo nasa, je malim preduzetnicima omogucila nacin da ne moraju da vode poslovne knjige i placaju knjigovodje, vec na osnovu delatnosti kojom se bavite propise iznos poreza koji se placa isto imali vi uspesan posao ili ne. Sada su se nekoliko velikih IT kompanija sa vezama sa vlascu ostrvile na nezavisne IT strucnjake koji zive u Srbiji, ali ne zele da rade za sicu koju oni nude, vec direktno sa klijentima. E pa nece jos dugo ziveti u Srbiji.

  12. Kako pisac misli da IT-evci paušalci ne plaćaju porez?!
    Zna li pisac šta je paušal?

  13. Ocigledno da autor tekst a ne zna kakve su plate u IT-ju i koliko je lako otici iz Srbije ako si u IT-ju (ovde ne racunam reinstala iju racunara kao IT). Odlaskom, programeri ce dobiti mnogo vece plate nego u Srbiji. Ko ode taj se vise ne vraca… Niko od mojih kolega koje znam ne planira da se vrati u Srbiju. Niko ne zeli da zivi u takvoj drzavi. Nazalost, to je cinjenicno stanje.

    Nije problem porez, porez treba da se plati, ali sta ce da bude uradjeno od tih para? Kupljeni novi mediji od strane SNSa, ugradnja u autoput da bi politicari postali bogatiji, da bi pare bile preusmerene Pinku, informeru itd?

    Ja necu da placam za to (i ne placam vise).

    Nazalost, svima zelim da odu iz Srbije i da zive mirniji zivot….

  14. „Naime, da bi živeli bolje, programeri bi morali da se odsele u neku „lošiju“ zemlju od Srbije, jer, ako bi se odselili u recimo Francusku ili Ameriku, postali bi cenovno nekonkurentni“ – neko nije proverio činjenice. Plate programera u Srbiji su, iako velike, mnogo manje nego u razvijenim zemljama kao što su Nemačka ili SAD. U svim zemljama na svetu IT sektor pati od manjka radne snage, tako da jedini razlog za ogroman broj srpskih IT-jevaca za opstanak u Srbiji je dobar neto prihod. Kada država isti skreše za oko 40% posto, zarade programera u razvijenim zemljama će biti višestruko veće u odnosu na Srbiju i računica za emigraciju mnogo jasnija. Ja ću se prvi odseliti i samo mojim odlaskom će srpsko tržište izgubiti par desetina hiljada evra godišnje. Koliko beše ima programera u Srbiji? Koliko Srbija može novca da izgubi ovim?
    Naravno da ćemo otići u zemlje gde nam neće uzimati gomile novca za obavezni državni zdravstveni i penzioni fond i gde je investicija istog procenta bruto zarade mnogo pametnije uložena. Plus još jedan mali detalj, autor teksta je zaboravio da pomene da su porezi na plate u nekim od najrazvijenijih zemalja sveta manji nego u Srbiji, na primer SAD.

  15. Da bi se zivelo bolje ne mora da sledeca destinacija bude siromasnija drzava.. dovoljno je da postoji vladavina prava u toj zemlji, tj da se postuje zakon..

  16. Po ovim i sličnim primerima očito se vidi da je Srbija neuredjeno društvo, njena administracija nestručna , a poreska uprava bahata i drska. Poreska uprava i državna aministacija se još uvek samo junači na gradjnima , otimaju poslednji dinar za izmišljene poreze, nestručno obračunate i na silu otete. Da li takvo društvo može da opstane, ja mislim da ne može.

  17. A kada će SPC platiti porez? Imaju cenovnik, koliko za sahranu, koliko za krštenje, strašno se ljute kada sveće kupiš izvan crkve, a fiskalni nikad nećemo dobiti. Mislim da će naplata poreza u IT sektoru napraviti više štete nego koristi. Treba pogledati film „A poslovi odlaze“. Važnije je sada da se ti ljudi zadrže ovde, uostalom oni su izvozna grana, smanjuju nam dubinu deviznog deficita i zato treba da imaju olakšice.

  18. posle IT je na redu Crkva. kako li će oni da izraze svoj protest? a cekaj, pa oni nikad nece placati porez.
    a pazi ovog autora, ITjevci mogu da se odsele u neku zemlju, siromasniju od Srbije.. pa kolumbo, to mnogi vec rade. ako možeš da zaradiš bar $2000 od kuće (što i nije tako teško), bolje ti je da odes da zivis na Tajlandu i živiš kao bog. Još i nemaš krvopije iznad glave koji samo hoće da te osiromaše. A usput i zbogom privrednom rastu Srbije. Ovi naši „stručnjaci“ iz vlasti konstantno pucaju sebi i ovoj zemlji u nogu

  19. Opet ste mi cenzurisali Komentar. Verovatno je to zbog ocene da je tekst loš, što se, evo, potvrdjuje nizom korektnih a jasnih komentara.

    Medjutim, važnije mi je da iznesem šta država treba da učini:
    1. Paušalce treba da ostavi namiru. Nema tu šta da se menja. Tačka.
    2. Ako hoće da rešava problem sa firmama koje angažuju paušalce umesto da zapošljavaju IT stručnjake, onda neka napravi propise kojima će to nekako urediti. To je moguće, svakako.

  20. Mozda bi bilo interesantnije da se pozabavite poreskim tretmanom kladionica i kockarnica? I njhovim doprinosom privrednom razvoju…

  21. Pausalci placaju porez to stoji, ali taj porez je suvise mali, umesto sto placaju 250 eura fixno svakog meseca oni moraju sada da placaju 46% od svoje zarade. I jos se bune! Gospodo programeri s obzirom koliko zaradjujete, vi sigurno ne bi primetili ni da vam ispadne 1000 eura iz dzepa. Nama trebaju te pare jer je situacija jako kriticna, ostajemo bez krastavcica a i situacija sa pavlakom je nezavidna. Mi smo navikli da jedemo sendvice konzistentnog kvaliteta i to mora neko da plati!

  22. Ceo tekst je diletantski, bez da se autor bar zainteresovao, a ne informisao o problematici i inicijativi drzave. Prosto ne mogu da verujem da ovaj tekst citam na sajtu Danasa – morao sam dva puta da proverim da li sam na pravoj web strani. Poredjenje sa advokatima i taksistima je prilicno neumesno iz vise razloga, da ne nabrajam.
    Ovde je vise stvar logike i trzisne utakmice. Jednostavno – razvoj IT-ja je jednim dobrim delom dosao iz cinjenice da su poslodavci iz inostranstva mogli da plate nesto manje nego u svojim (bogatim) zemljama, a da su programeri mogli da zarade nesto vise nego da su zaposleni preko doo. Zahvaljujuci ovome, poslodavci su rado dolazili u Srbiju, a srpski programeri su ostajali u Srbiji – i trosili u Srbiji zaradjene novce.
    Primera radi uzecu jednu seniorsku (bruto) platu pausalca od 3.000 EUR. Pored toga, postoje i drugi troskovi, zakup prostora, racuni, oprema itd. Posle placanja poreza/doprinosa, senior programeru/pausalcu ostane 2.750 EUR (na primer). Da se razumemo, ova plata je i dalje mnogo manja od neto plate koju bi zaradio na zapadu, ali ipak pristojna za zivot u Srbiji i, za mnoge, dovoljan razlog da ostanu. Ako ubuduce, trosak bruto plate padne na poslodavca, to bi znacilo da bi godisnji izdatak za platu seniora bio 55.000EUR – sto je priblizno plata seniora na zapadu (kako gde) – sto Srbiju cini veoma nekonkurentnom destinacijom – citaj, u ovom slucaju bi se dosta firmi pokupilo i otislo na neku drugu, isplativiju destinaciju (Rumunija, Ukrajina, mozda cak i Indija). Ukoliko se ovaj trosak „svali“ na zaposlenog – njegova neto plata bi bila oko 1.700 EUR – sto je vise puta manje nego sto bi zaradjivao na zapadu i velika je verovatnoca da bi se veliki broj ovih (zaista trazenih i cenjenih) inzenjera preselio u neku zapadnu drzavu. Vec sada je veoma lako za softver inzenjere (programere) lako dobiti papire u zapadnim firmama, a od 1. januara ce biti jos lakse. Naravno, nece se svi odseliti, ali potencijalno veliki broj hoce. Ne samo zbog plata, vec i zbog drustvenog, socijalnog, zdravstvenog (ne)uredjenja, da ne sirim temu na politiku. I to nece biti samo 250EUR manje po zaposlenom. Bice to cela plata zaposlenog manje u potrosnji, pa racunaj broj otislih, puta broj meseci godisnje. Za odlazak 5.000 programera (primera radi), to je 165 miliona EUR manje potrosnje, sto je (samo pdv, plus porezi i doprinosi) – 48 miliona EUR godisnje manje u budzetu. Mozete racunati u vrticima ili u cemu god zelite. Ako racunamo da ucitelji, medicinske sestre, policajci imaju prosecne plate (priblizno 500 EUR mesecno) – to je 4.800 (da, cetiri hiljade ostam stotina) ljudi koji od pausalaca (koji bi potencijalno napustili zemlju zbog mnogo losijih uslova) primaju plate. Mislite o tome.

  23. Autor je zaboravio drage nam prebogate sportiste koji su odreda odabrali da ne plaćaju poreze ovoj državi, a uz njih i estradne umetnike i još mnoge druge, ali bitno je da se udari na one koji nešto rade.

  24. Problem nije u placanju poreza, problem je u velicini poreza. Ovde se ne radi o malo manjoj cifri, radi se o mnogo manjoj cifri koju ce inzenjeri softvera da plate. Uzmimo primer plate od 4000 EUR bruto – trenutno pausalcu ostane recimo 3650 EUR nakon placanja poreza i doprinosa. Kada se primeni regularni obracun, dodje se do cifre od 3000 EUR neto. Uz to treb da se plati iu godisnji porez jer se to u Srbiji meri kao visoka plata. Dakle, jedan prosecan programer ce ostati bez bar 800 EUR mesecno. Mislim da je to sasavim dovoljna cifra da se odavde iseli veliki broj programera – cak i da ta cifra bude svega 10%, to ce biti sveukupni gubitak za drzavu jer ce to zapravi biti 10% bruto plata koje odlaze (plus familije). Srbija je bedna drzava i jedino sto drzi te iznenjere da ostanu ovde jeste sto su bar mogli da zaradajuju lepo. O putevima, bolnicama i usloivima za zivot ne zelim da pricam. Ovaj clanak mi zapravo zvuci kao „ako sam ja jadan, onda ajde da svi budemo jadni“. Na kraju, dovoljno je napomenuti da u spisku najvecih poreskih obveznika ni jedan od tajkuna nije na vrhu liste, vec neki advokat iz Novog Sada. Mozda bi autor trebalo da se pozabavi cinjenicom da najbogatiji kriju svoje pare, a pravda se demonstrira na onima koji regularno rade. Koliko god da platimo, uvek ce sve to nestati. Pljuc!

  25. Taman juce video vest da Danas moze da se podrzi mesecnim iznosom od 990din, a posle ovog teksta Moju podrsku nemate. sad vise nisam siguran sta da mislim, da li su Vam i ostale vesti ovako povrsno napisane. Morate pazljivije da birate termine, ne placati porez i placati manji porez su dve itekako razlicite stvari. Da slazem se da mi IT-evci placamo manji porez, bar oni koji rade pausalno. Medjutim stavite svim pausalcima taksistima advokatima i ostalima iste uslove i mi se necemo buniti. Ovako cackati jedinu industriju koja nesto radi i koja te pare trosi i gura priivredu mislim da je jednostrano, amaterski i neproracunato

  26. Vrlo površan i nadasve netačan tekst.

    Niti je zajednica programera skup „paušalaca“ (najveći broj programera je regularno zaposlen i plaća poreze i doprinose kao i svi drugi), niti paušalac krši ijedan zakon – plaća onoliko koliko mu je razrezano.

    Nema nikakve veze sa „moralnim pravom“ (što je besmisleno kada je u pitanju entitet kao država) niti sa „argumentima“ softverske zajednice – to što je autor naleteo na neki tekst, ne znači da je to stav ijedne zajednice.

    I da, programeri dele isti poreski tretman kao i svi drugi stanovnici Srbije; bilo da su redovno zaposleni ili paušalci – poštuju poreske obaveze.

    Sve u svemu, baš loš kvalitet teksta za jedan „Danas“

  27. Iznos poreza i doprinosa koji placam na mesecnom nivou je nesto veci od iznosa koji placaju advokati, koji su takodje pausalno oporezovani po vazecim zakonima.

    Sta sad nije u redu?

    Pocinjem da ozbiljnije razmatram ponudu iz inostranstva.

  28. Zasto mediji spinuju pricu kako IT-evci ne placaju porez? To nije tacno, porez se placa samo je „mali“? oko 300e mesecno u odnosu na visoke zarade, ali zato pausalci uvoze novac u zemlju (placaju ih strane firme) i taj novac trose ovde, kupuju stanove, kola, pomazu porodicu… a nemaju trudnicko, nemaju bolovanje, mogu da dobiju otkaz bez puno objasnjenja, jednoga dana imace male penzije …

  29. Autor teksta pokazuje visok stepen nepoznavanja materije.
    NJima je država konačno odlučila da „doaka“ i to tako što će ih naterati da plaćaju porez i doprinose na platu. Glupost. Oni imaju agencije i svi plaćaju poreze i doprinose.
    ili će otići na Zapad na kom će mnogo teže moći da nađu posao.
    Još jedna u nizu gluposti. Posao mogu naći hiljadu puta brže od bilo koje delatnosti.
    Članak je promašaj 100%

    1. Ono kad clanak napise neko ko o it nema pojma. Matori, nije stvar da imam vecu platu od ostalih pa zato necu preko masa ljudi vec poslednjih godinu dana odlazi zbog tog tvog nazovi koriscenja javnih usluga za koje vec placamo porez veci nego advokati. A veruj zaradjujemo manje! I advokat ce tesko odavde u nemacku a mi ee tu si se sjebo idemo svi a vi ostanite i motajte kablove jer to ce pojacati drustvenu dobit i svi ste na istom minimalcu pa uzivajte.

  30. Pročitah članak i sve komentare, pa mi bi žao Aleksandra. Očigledno se dohvatio prave teme na pogrešan način. Inače volim njegove analize. Ali ono što je postigao je svakako dobro, IT-evci su nam, doduše isprovocirani, podosta objasnili o tom sektoru. Sin moga prijatelja pokušavao pošteno kao samostalni progamer, imao posla preko glave, radio za strane firme, osnovao svoju firmu, plaćao porez i naplaćivao sve na račun. Što je više radio, zahvatanja bivala sve veća, pa se pre dve godine odselio za Vijetnam. Radi u tuđoj firmi, zarađuje mnogo više, deluje jako zadovoljno. I Srbija treba da bude zadovoljna, on je studije u roku završio, nije državu mnogo koštao.

  31. Gomila netacnih tvrdnji

    1. programeri, pausalci su i do sada placali porez. Za razliku od vecine ostalih struka. Pogledajte koliko taksisti duguju.
    2. cistacicama i naucnicima placaju firme doprinose. Programeri preduzetnici, sami sebi placaju
    3. Nece biti pogidjeni samo programeri vec i kompanije.
    4. Nece samo programeri spakovati kofere vec i odredjen deo kompanija. Srbija gubi konkurentnost
    5. Razlog zasto postoji ovoliko IT preduzetnina je iskljucivo zbog 65% poreza i doprinosa na zarade. Nist drugo.
    6. Od blagodati koje nam drzava pruza za nas porez ne bih da komentarisem.

  32. Radi podsticaja razvoja IT sektora koji je veoma vazna grana privrede u Srbiji trebalo bi naci kompromisno resenje kojim bi se programerima dale izvesne poreske olaksice. To bi bilo znacajno za citavo drustvo, jer ono profitira od razvoja IT-ja. Nametanjem suludih poreskih stopa koje su u planu imace negativne posledice i verovatno ce u apsolutnom iznosu smanjiti neto priliv u drzavnu kasu. Napominjem da ovde govorim striktno o porezu na dohodak. Programeri placaju ozbiljne doprinose za PIO, RFZO, osiguranje od nezaposlenosti. U N.Sadu pausal za PIO je >13000 sto je jako mnogo za penziju koju na kraju necemo ni videti, jer ce do tada biti ili uravnjena na minimum ili ce starosna granica biti podignuta iznad prosecnog zivotnog veka.

  33. Postujem Autora, ali kolicina dezinformacija u ovom tekstu je absurdna. Tekst je ocigledno pisan od strane nekoga ko nema puno dodira ni znanja o IT sektoru. Pa pocnimo:

    Rast IT sektora je jedan od razloga zbog koje standard zivota raste i ponovo se vraca davno izgubljena srednja klasa. IT predstavlja buducnost i ima najveci potencijal, upravo iz ovog razloga zemlje kao Rumunija i Bugarska olaksavaju poslovanje istima, smanjivanjem poreza, i uvodjenjem posebnih zakona kojima se podstice rasta ove grane privrede.

    „Međutim, programeri su i građani Srbije koji koriste sve usluge koje im ta Srbija, takva kakva je, pruža, od obrazovnog i zdravstvenog sistema, puteva, policije, vatrogasaca, sudske zaštite, kanalizacije, vodovoda, IT infrastrukture i svega drugog što čini jednu državu. Kao građani, oni su takođe i jednako obavezni da poštuju zakone ove zemlje kao i svi ostali, a to uključuje i plaćanje poreza.“ – APSOLUTNA LAZ, pausalci placaju poreze u skladu sa opstinom i sifrom pod kojom su prijavljeni. Ne znam odakle Autoru informacija da programeri ne placaju poreze, zamolila bih za izvore.

    „Naime, da bi živeli bolje, programeri bi morali da se odsele u neku „lošiju“ zemlju od Srbije, jer, ako bi se odselili u recimo Francusku ili Ameriku, postali bi cenovno nekonkurentni, odnosno morali bi da svoje usluge naplaćuju daleko skuplje nego sada da bi imali isti životni standard koji danas imaju.“ – ovo je apsolutno netacno, molim vas obrazujte se o prosecnim platama programera u doticnim zemljama. Takodje kada placate porez u tim zemljama, taj novac ide ka penzijama, socijalnim programima i FUNKCIONALNOM zdravstvu, ne u dzepove trenutno vladajucih i sunku za sendvice.

    „Oni tako imaju sledeći izbor: ili će ostati u Srbiji i podneti nešto manje plate ili će se odseliti u neku još siromašniju zemlju od Srbije ili u najboljem slučaju neku zemlju na sličnom stepenu razvoja ili će otići na Zapad na kom će mnogo teže moći da nađu posao.“ -APSOLUTNA LAZ, niti je u pitanju nesto manji porez, kao sto je autor naveo u clanku (u pitanje uvecanje poreza u proseku 50-60% zavisnosti od plate programera). Drugo IT zanimanja su deficitna u svim razvijenim zemljama, i programerima ponuda za posao iz inostranstva ne manjka. Jedino sto je neke od nas drzalo je zelja da radimo u zemlju u kojoj smo se rodili i odrasli. Ali na srecu vise toga nema. Hvala Autoru,sto nam podrugljivim tonom, ukazuje na to koliko smo nebitni za ovu drzavu, vracanje srednje klase i delimicno pokretanje do skoro ustajale privrede. Nadam se da ciljna grupa za ovakve tekstove planira da podrzi Danas iznosom od 990 dinara ili bar Autoru udeli pola sendvica, stvarno je zasluzio.

  34. Očigledna je neinformisanost autora ovog teksta, važno je napomenuti da su ljudi koji rade u IT-ju legalno plaćali porez, nema tu ni reči o izbegavanju poreza.

    IT stručnjaci su izuzetno cenjeni i traženi svugde u svetu, strane kompanije se bukvalno otimaju za njih, kod nas naši programeri svakodnevno dobijaju ponude preko Linkedin-a iz Nemačke, Skandinavije, Holandije itd. Pri poređenju sa ovim državama Srbija nema nikakve šanse, to znači da ako ova država želi da zadrži ove ljude u zemlji mora da im ponudi nešto, do sada su im nudili manji porez putem paušalnog oporezivanja i zato je i ova grana toliko napredovala, sada kada toga nema više ja ne vidim zbog čega bi ovi stručnjaci ostali ovde, ako sa jedne strane imate Srbiju koja vas oporezuje 67% i za uzvrat ne daje ništa i sa druge strane razvijene zemlje kao što je Švedska gde se za poreze i doprinose daje 30% od bruto zarade i za uzvrat dobijete vrhunsko školstvo, zdravstvo i ostalo, u 90% slučajeva ljudi će otići u inostranstvo.

    Zaključak je da Srbija nije dovoljno konkuretna kod svojih IT stručnjaka sa ovim zakonom, ljudi će otići tamo gde dobijaju više i to ne samo zbog novca nego i drugih stvari kao što je uređenost države itd.

    Ako Srbija ne želi IT stručnjake, super, ima ko ih želi, mnoge strane kompanije se već raduju ovom zakonu i trljaju ruke, a posledice po IT u Srbiji će biti vidljive vrlo brzo čak i za godinu dana.

    1. Dragi Ivane,

      kad već spominjete procente imajte na umu da je u Srbiji otprilike 67% od neto zarade, tj otprilike 30-35% od bruto 2 zarade.

      Najgore je kad nešto branite sa netačnim argumentima, onda pravite veću štetu nego korist.

  35. E moj Aleksandre. Od cega da pocnem? Zivim kao IT strucnjak vec 20 godina u Ceskoj. Momentalno zaradjujem 32 eura na sat. Cene hrane, obuce, odece, tehinke i ostale potrosne robe (iste ili istog kvaliteta) su nize nego u Srbiji. Cene nekretnina i iznajmljivanja stanova su znatno vise u Ceskoj nego u Srbiji. Znam zato sto sam svojim rodjacima, pre svega njihovoj deci hteo da kupim nesto kvalitetnije poklone u Srbiji i na kraju se zbog znacajne razlike u ceni odlucio da kupim u Ceskoj. U Nemackoj i Austriji su cene iste robe slicne kao u Ceskoj, cesto i nize.

    Zazalio sam jedino sto nisam ranije otisao iz Srbije.

  36. ja plaćam dažbine namete pireze akcize takse kazne i za moju struku za koju me Srbija nije iškolivala dajem 70% bruto prihoda. Pofamflaj ga debilčino.

  37. Svoje skolovanje platio sam sam. Svoje znanje u visokotehnoloskoj oblasti stekao sam sam. Svoje poreze i doprinose placam redovno onako kako je to drzava u kojoj zivim propisala bez i jednog prestupa ili kasnjenja. Ovakav pausalni stav coveka koji sebe naziva novinarom prosto me vredja. Skolovao sam se na elektrotehnickom fakultetu i zavrsio master studije, obavljao sve obaveze koje je od mene drzava trazila, odlucio se bez pomoci te iste drzave da se otisnem u preduzetnicke vode samo da bi neka pijavica od mene trazila vise para zato sto sam ulozio vise truda i energije u svoje obrazovanje koja sada moze da mi donese vise u zivotu. Zelim ti svu srecu Aleksandre u zivotu i karijeri, ali se nadam da svoj ugled neces graditi laznim predstavljanjem drugih i postajati Barbara muskog roda. Da bi promenio svet, uvek treba poceti od sebe i voditi primerom, kritikovati cinjenice i osuditi nemoralne radnje.

  38. Ono što nalazim krajnje neprofesionalno kod ovog članka jeste činjenica što je autor predstavio situaciju kao da prezuetnici u IT sektoru nisu plaćali porez, a sada treba da počnu da plaćaju porez. To je krajnje netačno. Preduzetnici, konkretno oni paušalno oporezovani, su plaćali porez po zakonu, koliko je to država propisala. Država se sada predomislila i sada želi da promeni pravila oporezivanja. To je suština i to je razlog zbog koje se žale ljudi.

  39. @autor clanka
    IT-jevci placaju porez, placali su i do sada. Cemu naslov plati porez?

    Mi za razliku od advokata i taksista ubacujemo u ovu drzavu devize. Najveci prihod u budzetu nije od poreza, vec od PDV-a.

    Imam desetak prijatelja koji su doktori, vecinom otisli u Nemacku, i 2-3 koji su dizajneri i programeri u Zapadnoj Evropi, inostranih poslovnih saradnika preko 50 za ovih par godina. Odlicno znam kolike su tamo plate u IT sektoru. Vecina programera dobija ponude za seildbu koje su 2-3 puta vece od onoga sto sada zaradjuju. Pola ovoga sto si napisao je netacno. Ne znam onda cemu ovaj clanak, valjda ti znas.

    Drzavi nije dovoljno iskustvo sa doktorima, nije im dovoljno iskustvo Rumunije sa programerima. Na kraju su stavili stopu poreza za programere od 0% samo da bi zaustavili odlazak ljudi. Kod nas se planira fiksni porez + 60% celokupne zarade.

    Pre pisanja euforicnih clanaka, bilo bi dobro da budes bolje informisan, mada sudeci po clanku ti to i jesi, a dezinformacije objavljujes iz tebi znanih razloga.

  40. iskreno povrsna analiza, ne kaze ni koliko ni sta, ni koje grupe programera, ovakakv tekst je mogao svako da napise. buduci da su ovo ozbilje novine, ocekivali bi neki ozbiljniji clanak na ovu temu

  41. Kada bi porez platili u celosti 60% bi im drava uzela da plati penzije babama i dedama koji su glasali za rezime koji su prokockali te pare i sad mi mladi (programeri) trebamo njihovu glupost da nadohnadimo. Da su te pare investirali rekli bi propla investicija nek smanje porez! Naravno da necu onda da zivim u Srbiji.

  42. 3 kruga intervjua, test engleskog i strucni test, pregovor o plati i uslovima, svaki dan od 9-5 idem u kompanijsku kancelariju, radim na kompanijskoj opremi , sedim na kompanijskoj stolici, servisiram kompanijske klijente…. I onda mesecno fakturisem uslugu kao da sam moler, a ne zaposlen u svetskoj kompaniji? pranje para 100%

    1. Napisa nam moler, jer je to nivo shvatanja ITa koji sam pročitao u poruci. Mada me iskreno ne čudi da nam moleri kroje sudbinu, tvoj Đuka to najbolje zna.

  43. Kakav li to unutrasnji nemir i bol da prodju. Mozda ce traumaticno detinjstvo biti magicno drugacije, mozda ce secanje na Maju iz petog b da izbledi, mozda ce se dodati 5 cm…ko zna sta ce sve da se desi ako se u prvoj recenici teksta krene sa lazima 🙂
    „Ne placaju porez“, a u stvari placaju…ccc, dno je pomicno

  44. Ja od srca samo zelim autoru i ostalim istomisljenicima, da im se vrati apsolutno isto za isti ulozeni rad, rizik, cimanje kao nama IT-evcima. Posto sumnjam da 99posto ljudi koji misle ovako bi uopste ulozilo toliko vremena za bilo sta, zelim im da im se apsolutno isto desi srazmerno njihovim primanjima i zalaganjima. Posto kazete da nama tece mled i mleko, pa nek potece i vama. Sve najbolje.

  45. Fascinantno je kako ovde recimo ljudi uspeh ne prastaju, frizer koji za 15 minuta rada uzme od gradjanine ove zemlje 600 rsd, pljuje na programera koji za 1 sat rada uzme 20 eura od firme iz inostranstva i tim novcem plati tog frizera. Programer nece vise ici kod tog frizera nace drugog kupovace druge novine upisace dete u drugi vrtic glasace za drugu stranku uzece drugi pasos od drzave koja nece da mu uzima porez nego ga nagradjuje sto uvozi novac u drustvo da ne spominjem sporedne stvari kako utice na samo drustvo kao izuzetno informisana osoba sa izrazenom logikom i razmisljanjem. Dakle koju Vi Srbiju vidite onu u Farmi i Parovima ili onu maglovitu u koju je tesko poverovati gde licna karta pasos i ostala dokumentacija od administracije dodje na kucnu adresu posle par klikova na mrezi.

  46. Poštovani Aleksandre,
    Vas članak je deplasiran od prve rečenice do poslednje. Manjka u fundamentalnim činjenicama, evidentno pisan sa “paušalnim”(pun intended) informacijama.
    Faktički je nonsens da IT ovde ne placa porez,naravno da placaju svi i to po zakonu. A sada pričamo o tome da je neko skontao da može da promeni zakon kako bi se više novca slivalo u budžet. Pri čemu je osnova ideje – oni imaju,od njih može da se uzme a ne mogu da nas biju,kao taksisti,a ne mogu ni da blokiraju rad države.

    Propagirati takav stav kao legitiman odnos prema gradjanima-oni imaju i rade po zakonu i placaju porez po trenutnom zakonu ali ajde da uzmemo više od njih because why not-je ispod svakog nivoa dostojanstva i profesionalizma.

    O vašim infantilnim ocenama životnog standarda i ekonomskih uzročno posledicnih veza te lakrdijaske opaske o “poreskom raju” je možda suvišno pričati. Dovoljno je reci da u Rumuniji vazi 0% porez za IT i da niko to ne gleda kao poreski raj već kao način za probijanje profitabilne industrije koja unosi novac u zemlju. U Poljskoj ne da nema poreza već ima subvencija. Ali to je veoma daleko od vaših istraživačkih kapaciteta po svoj prilici.
    Vasa teza da iskusni IT stručnjaci na Zapadu, istom Zapadu sa kog mnogi dobiju bar po jedan poziv mesečno, neće moći lako da nadju posao je verovatno vrhunac ovog teksta.

    Spustili ste nivo kvaliteta medija u kom radite objavljivanjem teksta koji manjka u svim aspektima, u svim paragrafima.
    Ako je to bio cilj, cestitke od mene.

  47. Zasto autor teksta ne pise o tome da li ce taksisti i advokati platiti porez kad se vec poredimo?

    Zasto svi placamo istu uslugu po razlicitoj ceni? Pricam o zdravstvenom osiguranju. Ja ga placam 500e a ti 100e a dobijemo isto (koliko god to bilo) ?

    Zasto placam porez vise stotina evra i ne mogu da upisem dete u vrtic, dok neko ko ga placa 50e moze (preko veze) ?

    Treba li da pricamo koliko smo podigli standard svima unoseci sirove devize iz inostranstva? Koliko ste ih vi uneli izvozom? Oporezujte sad i advokate i taksiste, pa da pricamo..

    Hvala na svemu ali mi se pakujemo i idemo, a vi uzivajte u Srbiji u kojoj sve funkcionise sem programera.

  48. Zasto mislite da je tesko naci posao na zapadu? Mozda je potraznja za programerima cak i veca nego kod nas, a plate naravno da ce biti mnogo vece nego sto imaju sad u Srbiji.

  49. U pravu ste, programeri treba da u potpunosti dele isti poreski tretman kao i većina gradjana. Ali…
    Da li ste znali da programer paušalac plaća poreze i doprinose bez obzira da li je tog meseca nešto zaradio ili nije. Iznos poreza i doprinosa plaća se na PROSEK plate u opštini u kojoj je radnja registrovana. Da li ste znali da 75% zaposlenih u Srbiji prima platu koja je ispod prosečne plate? Dakle 75% zaposlenih plaća MANJE nego što plaćaju IT paušalci, oni već sada spadaju u onih 25% koji plaćaju najviše. Ako neko radi 2 posla, dan i noć, trči juri i zaradi recimo 200 000 din po tom novom zakonu kada se uzme u obzir i to da sve što kupi se oprezuje PDV-om onda ispadne da će država da mu uzme preko 100 000 dinara. Isti poreski tretman znaći da svi plaćaju približno isti porez a ne da neko ceo život uzima iz budžeta a neko da sipa u budžet.

  50. Davno nisam procitao ovako nepismen i netacan tekst prepun neverovatnih nebuloza. „Na zapadu ce teze da nadju posao“, ali kad nisam pao sa stolice od smeha. Pa, vecina njih vec radi remote za klijente iz inostranstva. Programeri placaju porez drzavi kao pausalci. Ovde je problem u tome sto nekoliko vecih firmi zeli da natera sadasnje pausalce da rade za njih za male pare lobirajuci da se donese robovlasnicki zakon. A to je vec krajnje nemoralno.

  51. Kakav bloat od clanka, ja nemam reci. Ako autor vec navodi da i advokati i ostali treba da plate porez – hajde da pricamo o tome onda, zasto to nije slucaj?! Advokati neretko placaju pausal od svega 15.000 din mesecno, a znamo kako rade „100 evra dobar dan“ od svojih stranaka.

    Niko ne spori da svi trebaju da placaju porez, ali je pitanje u kom formatu, odnosno hajde da lepo ukinemo pausal i preduzetnike totalno i da ostanu samo DOO firme i fizicka lica koja se samooporezuju po styopi od 67% od svake uplate, hajde da vidimo? Advokati ce i dalje mlatiti pare jer prosto rade na CRNO (evri, kes).

    Nisam znao da i Danas kao medij koji cenim ima ovakve spin doktore od autora!

  52. Neverovatna zamena teza prema kojoj autor tvrdi da se IT-jevci bore da ne plaćaju porez. U rangu fake newsa i širenja dezinformacija

  53. Jel se autor napio, uduvao, pa nije razmisljao sta pise?
    Jos jedan strucnjak medju Srbima.. nista novo

  54. Aleksandre Miloševiću,
    Kao što ima kvalitetnih i poštenih programera, taksista, advokata, tako ima i loših i nepoštenih. Isto je i sa novinarima.
    A ja sam mislio da su u Danasu samo kvalitetni…

  55. Druze, malo si pobrkao stvari. Programeri rade po vazecim zakonima i propisima. Drzava Srbija je uredila nesto sto se zove pausalno oporezivanje i rad programera u okviru ovoga je potpuno legalno i zakonito.

    Problem koji nastaje je kvazi-socijalisticka perspektiva kojom se mrze oni koji zaradjuju mnogo i oni treba da se odreknu svog novca jer ionako imaju mnogo.

    U normalnoj i sredjenoj drzavi platio bih porez i pevao, ali da od svoje plate odvajam za finansiranje partijskih parazita po drzavnim preduzecima, predizborne kampanje, namesten tendere, raspalo zdravstvo i potpuno neizvesno penzijsko osiguranje kojim ce sutra neki novi Vucic raspolagati, neka hvala, imam malo mozga u glavi.

  56. Je li ovo Informer? Kako nije sramota autora ovog teksta, da spinovanjem dezavuise javnost od pravog problema. Od svih tih ljudi koji rade kao frilenseri, programera je mozda 50%. Drugih 50% su mladi koji u ovoj bajnoj zemlji ne mogu da nadju posao, i drze casove engleskog, ili rade kao dispeceri online, i za to primaju malo vise od minimalca. Hocete tim ljudima da uvedete porez, da im ubijete i to malo primanja, i zelje da u ovoj zemlji stvaraju porodicu, i ucestvuju u privrednom rastu? Na kraju, nije njihov zahtev da ne placaju porez, vec da ne daju toliki procenat svoje zarade, koji im ostavlja novca za ispod ljudskog dostojanstva!

  57. Da li kolumnista Danasa ne ume da koristi Gugl? U 50 tekstova do sada je napisano da u pitanju NISU programeri. Ja sam, recimo, radnica na internetu (bivsa novinarka nacionalnog dnevnika, diplomirani filolog koji od 2011. ne moze da nadje posao u prosveti), a slovo koda ne znam. Bavim se pisanjem. I kladim se da zaradjujem makar duplo manje nego vi. Porez mora da se plati, ali da li ste se bavili iznosom koji se zahteva od fizickih lica a prelazi 50% zarade? Programeri o kojima vi govorite su odavno registrovali firme. Mi ostali nismo i ne mozemo jer naprosto nemamo dovoljno velike prihode za to, a zakoni RS nas apsolutno ne prepoznaju. Ja razumem da je kolumna forma koja ne zahteva nuzno da se obrade sve strane jedne price. Ali kao ekonomski novinar (ako se ne varam), morali biste znati bolje od ovoga.

  58. Isti poreski tretman? Dakle, ako ako im je nametnuto da NEMAJU isti poreski tretman, ne bi trebali plaćati porez, to je ono što efektivno ova rečenica saopštava, pošto je to druga strana te izjave. Fizičko lice koje prima novac iz inostranstva za obavljen posao, NEMA isti tretman kao zaposleni u nekoj firmi. Nema penziono, iako ga plaća, nema neoporezivi deo, porez je 56% od njegovih prihoda. 20+25.5+10.5%

    Sa druge strane, to isto fizičko lice je to pre samo 15 dana, kada poseti poresku upravo, dobijalo odgovor da se na to porez ne plaća, ismevali su ga, i maltene izbacivali napolje, čime je poreska efektivno dovodila u zabludu poreske obveznike, i direktno je odgovorna zašto je 1 od 300 osoba uspela da sazna kako da plati porez. Potpuno isto je važilo ako se informacija tražila u knjigovodstvenim agencijama.

  59. Sta li danas misli novinar aka strucnjak za IT poresku politiku Milosevic? Kada su hiljade preduzetnika koji su posteno placali svoje obaveze oterano u sivu zonu a deo presao na DOO koji jedva ceka da zatvori cim isteknu one olaksice za doprinose.

Ostavite komentar


Dijalog

Naslovna strana

Naslovna strana za 20. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Bisera Veletanlić, muzičarka

Danas je list koji je društvu apsolutno neophodan. Šteta što nema više listova poput Danasa.