Karneval u Rio Tintu

Ostavite komentar


  1. Voleo bih da ovo ide i u provladine i u opozicione medije jer je ovo najpametnije što sam o ovom problemu pročitao.

  2. Evo, uopšte ne mislim da je pisac teksta za Vučića, ali baš mislim da se ima neku korist od Rio Tinta. Citirao je izjave kompanije o vodi, a nije naveo izveštaj vodoprivredng instituta Jaroslav Černi. Nije pokušao da izračuna još jednom o ulaganjima Srbije u infrastrukturu za rudnik, u odnosu na ista ulaganja u poljoprivredu tog kraja. I na kraju, da li ovaj čovek ide nekad u prirodu? Ja da, i borim se da i moja deca mogu da povedu svoju decu prirodu…

  3. Ako je negativni efekat na stanovništvo izmeštanje 50 porodica onda su protesti besmisleni. Projekat Rio Tinta na Madagaskaru može biti dobar prilog „smislenoj raspravi“ o jadaritu.

  4. Autor teksta ne prati obelodanjene informacije o rudniku i planovima na drustvenim mrezama. 312 zaposlenih ispod zemlje, ne 1.000, nebriga za lokalno stanovnistvo, deponija jalovine i otrovnih jedinjenja na povrsini 360hektara koju ogradjuje zid visine 60metara…
    “ekoloski standardi” je eufemizam za orrovne materije ce gomilati na mestu blizu ljudi i vodotokova i gde zive ugrozene biljne i zivotinjske vrste.

  5. A znamo da nije tačno, jer nikada nigde na svetu ova tehnologija nije isprobana nego bi mi trebali da poslužimo za eksperiment. Ali sve i da je tačno, mi takođe vrlo dobro znamo u kakvoj državi živimo i koji nivo korupcije i nemara ovde vlada i zbog toga naravno da ne želimo da nad nama neko eksperimentiše.
    A jedna stvar je ipak sigurna, litijum i povezani elementi bor, cezijum i arsen su vrlo toksični i nemoguće je da ne utiču na okolnu životnu sredinu što će usloviti da se jedan inače vrlo živ kraj naše zemlje isprazni. E to je ono što ne želimo, da nas teraju sa naše zemlje za neke njihove eksperimente.
    Vrlo je prosto, litijum se eksploatiše samo u pustinjama gde na sto kilometara nema ljudi, a Srbija nije tolika i nije na prodaju.
    Ako je zaista taj litijum bitan, onda da sačekamo da se ta tehnologija prvo pokaže u praksi. A do tada, MORATORIJUM na litijum!

  6. Za drzavu, sa sve platama radnika 10% a RT uzima 90%. A koliko ce biti jalovine, koliko kubika? I da li Srbiji ostaje 10% jalovine a RT negde odvozi svojih 90%?

  7. Ako je sve tako savrseno, zasto se ne odreknu Srbije i lepo odu tamo gde vec ima fabrika baterija? Ustedece na transportu. Da li znamo koliko je Srbija ulozila u taj projekat?

  8. Izmeštanje 50 porodica! Kakva ironija. Da li si se pitao zašto se takvi rudnici ne otvaraju u Nemačkoj ili Češkoj ili nekoj drugoj razvijenijoj državi. Ako nisi, upitaj se.

  9. Postovani gospodine, imate jedan deo koji sve objasnjava „i razumnoj raspravi“ e pa nema razumen rasprave i to je problem kao i kod vas, baratate nekim informacijama vezanim za zaposlenje, i koliko ce para se dobiti pa u odnosu na ono sto ce dobiti Rio Tinto rekao bih skoro nista, a fabrika baterija, mislena imenica, fabrika automobila, masta radi svasta. Ipak bih ja vama preporucio da porazgovarate sa strucnjacima iz oblasti rudarstva i eksploatacije litijuma, kao i sa onima kojima je poznat sadrzaj ispitivanja izvadnih uzoraka materijal, nihov sadrzaj i sta ce biti sa tecnom jalovinom u kome se nalaze ostaci posle ekstrakcije litijuma, pa se onda vratite i u okviru drugog dela vase analize pridodajte nova saznanja i potom opravdanost ulaganja. Zatrazite i studiju primene tehnologije, za koju nema ni postojeceg patenta, vec probni balon ako sam ja to tako razumeo, mozda cete vi to bolje razumeti. Ziveli

  10. Kaže komentaror, Rio Tinto će imati prihod od četiri milijarde dolara a Srbija tri stotine miliona. Pa genije kad seljak nekome proda travu, ne zemljište već samo da kosi jedno leto, po ceni pola kupcu pola prodavcu, smatra se da je dobro prošao ali ništa naročito. Ovo što komentator predlaže nije ni desetak. Nama Turci ne trebaju.

  11. Ne druze. Odlucujemo o tome, da li zelimo transparentno ili lopovski.
    300 miliona ili mozda 600 miliona ili mozda 2 milijarde nije isto.
    Zasto ne ulozimo pare u drzavnu firmu u kojoj bismo zabranili ugovore za stalno i da svi moraju da odu iz firme nakon 10 godina, da bismo smanjili korupcuju i uhlabljavanje, pa da vidis. Mozda bi i 3 milijarde ostale, kao u doba Tita samo efikasnije.

    O tome odlucujemo

  12. Ne otvara rudnik Srbija, nego Rio Tinto. U slučaju da je ekonomska analiza u članku tačna, korist će imati samo Rio Tinto. Kakvu korist država ima od Er Srbije, Beograda na vodi, Bora, NISa… Ima samo troškove, netransparentna ulaganja, korupciju i bogaćenje vladajuće kaste. Sve pomenute investicije i ulaganja najavljivane su kao genijalne, a sada se o njima ćuti i obavijene su velom tajne. Ova hvalisava vlast ,da ima stvarne koristi od toga, ne bi propustila da se o tome po ceo dan piše.

  13. Ekonomski gledano to je i previše isplativo. E sada da vidimo da li ćemo imati fabriku po našim uslovima ili će englezi izvršiti desant na jadar i srbiju pa u tom slučaju će biti po njihovim uslovima. Pametnome dosta. A ako onaj seljak tamo misli da će da napasa ovce na najvećem nalazište „nafte u 21 veku“ malo sam previše skeptična. Samo je pitanje da li će imati priliku da se nagodi ili ne. Stvar je vrlo prosta 1 godina ekonomskog fakulteta gospodo.

  14. Gospodin voli da piše o stvarima o kojima nema pojma. Tako je pisao i o testu samostalnosti za preduzetnike, braneći stav Siniše Malog.

  15. sam projekat bi bio izvodljiv da se ruda kopa kao ugalj u jamama. Burgijas, izvuces rudu napolju pa na voz. teras do postrojenja koje je izvan Srbije i tamo smestis i jalovinu i fabriku. Tako bi tehnoloski proces i jalovina (najstetniji delovi) postupka dobijanja litijuma bili eliminisani iz jednacine.
    ekonomski deo sadasnjeg projekta 1% GDP rast godisnje, 400miliona $ svake godine u budzet RS. Nisu obelodanjeni podaci o odrzavanju deponije otrova koja treba da postoji prema info obeodanjenim na drustvenim mrezama bar 90 godina.
    a opet ovakvi tekstovi “za” mora da postoje da se vidi jos bolje to “protiv”

  16. Nemam pojma zaista o ekološkim posledicama, ja sam izašao na protest da ne bi prošao Zakon o eksproprijaciji, za čiji samu ideju smatram da je sramotna…

  17. Ako se ne varam, Rio Tinto uopste nije objavio sve detalje tehnologije koju ce koristiti. Ne zna se uopste ni kakvo osiguranje i garancije ce biti ugovorene, da li ce Rio Tinto preuzeti pravnu odgovornost za neispunjene tacke ugovora, ili sve ostaje na Rio Savi (sta ce biti ako Rio Sava ne moze da ih ispuni), … Sve je ovo daleko od prave analize.

  18. Šta ako požele da kopaju i po drugim mestima u Srbiji? A poželeće. Šta ćemo onda da pišemo?

Ostavite komentar


Dijalog

Naslovna strana

Naslovna strana za 12. avgust 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Marko Vidojković, pisac

Danas su jedine normalne dnevne novine u zemlji. Kad bih čitao nešto drugo potpuno bih poludeo.