Kosovo – u čiju korist?

Ostavite komentar


  1. Pomesaao si loncice,gospodine.Problem taksi jeste problem Srbije i Kosova.Kad bi Srbija zabranila prelaz evropske robe za Kosovo,onda bi nevolje Srbija imala sa Evropom a ne sa Kosovom.Ako vam ispadne dobra racunica sto ne stoji,onda blokirajte robu Kosova.Dugorocni interes Kosova je ,ne samo da ne uvozi srpsku robu,nego i da izbegava celokupno kretanje svega po toj teritoriji.Normalno Kosova ,za to ce platiti neku cenu,koja je nula naspram cene koju je platila ista od 1912 godine.

    1. Nisi razumeo tekst. Srbija licemerno trguje sa Rusijom koja je pod sankcijama Zapada, gde joj je tržište širom otvoreno zbog neimanja robe sa Zapada, podlo koristi tu situaciju jer deklerativno ide ka EU i prima od istih novac od pristupnih fondova, i očekuje iskreno zalaganje od Zapada da nagovori Prištinu da ukine sankcije, tj. da EU ne nadomešta manjak srpske robe i naravno da i dalje izvozi u Rusiju. Eeeeee.

  2. Savet i smernice EU su bile da ne uvecavamo izvoz u Rusiju na stetu izvoznika u EU. Postovali smo „smernice“. Problem Srbije je sto ekonomisti i politicari postuju samo dogovore sa strancima pa makar i na svoju stetu.

  3. Neodgovorno je potencirati da je taksa kao takva ekonomsko pitanje.Ona je visepoliticke prirode da bi se „zaustavio“ drug Thaqi sa rasprodajom Kosova u situaci kad je pritisnut sa pravdom u Hagu ,gde je glavno osumnjiceni..isto tako trgovina sa Srbijom i Bosnom tj.Dodikom ovih 20 godina za redom je uvreda za kosovski narod zbog neodgovornog,koruptivnog,i primitivnog odnosa kosovskih nazovi politicara,jer se takvom nazovi politikom kosova svrstava kao srpska kolonija koja samo pase travu ili konzumira robu drzave koja ih smatra kao ljude iz sume,jer se nije ogradila da je mislila na „rukovodstvo“ koji istina dolaze iz sume..To sedenje srpskog rukovodstva na dve stolice..pa to nije neko novo otkrice,to je vekovna pojava,jer ih Rusija „brani“kao sto ih je branila u bombardovanju Srbije skoro 76 celih dana i noci..

  4. Meni se cini da ti nisi razumeo tekst, nego, sto je babi milo.
    Prvo, autor je lepo rekao da Srbija tu sansu sa Rsijom nije iskoristila, i da su, sto se EU tice, te sankcije bile „self-inflicted injury“.

    A poenta je u zadnjem pasusu:
    „Ako mislite da ne bi, ako mislite da bi sve bilo isto, ako mislite da je privredni efekat nebitan, hajmo onda zaustaviti kamione koji preko Srbije idu na KiM. Videćete kako od beznačajnog troška od 120 miliona evra zvrje telefoni i bole uši.

    Principijelno.“

  5. Odlican tekst!

    Ja sam dosad ovo posmatrao vise kroz lupu Srpsko-Kosovskog sukoba, ali sada vidim da tu postoji i treci igrac – EU („Latini su stare varalice“).

    Da srbija ima vladu sa kicmom, ta vlada bi uvela protiv-mere. Ili totalno blokrati saobracaj sa Kosovom preko Srpske teritorije, ili uvesti porez od 100% na svu robu koja ide za ili sa Kosova.
    Verovatno bi onda Kosovske takse daleko krace trajale.
    Ali, mi na vlasti imamo tipicne kukavice, siledzije prema slabima, a beskicmenjaci prema jacima (EU).

  6. Kome nama i nasim firmama kad nemamo nase firme. Uveli su takse nemackim i ostalim stranim firmama koje rade u Srbiji pa je cudno da se Srbija uzbudjuje oko toga.

  7. Mozda je sve to sto je napisano merodavno u ekonomiji za koju nisam strucan ali mozda je sustinski efemerno ako je sustina ono sto ja mislim. Sta ja to tzv mislim? Mislim da postoji nesto sto se zove marketinski kapital. Pa se recimo sprecavanje ulaska Kosova u Interpol iz nekog razloga smatra za marketinski kapital. Taj marketinski kapital se po toj pretpostavci realizuje kroz glasove na izborima koji marketinskog kapitalistu dovode u poziciju da raspolaze sa nesto manje marketinskim a vise kapitalom. Koliko marketinski kapital moze da pokrije realno stanje kapitala glasajucih individua je mozda ta sustina o kojoj pisem. Prema mom istrazivanju babi je kapitalno stanje podnosljivo. Seca se i vremena kada penzije nije bilo, kada je kasnila, kada je bila beskapitalna, zna ona da su ljudi slicni pa se seca, malo se gubi u prezentu, vadi se na vaucer za banju a na izbore voli da izadje jer je to jedan drustveni ivent. Jaran u javnom sektoru od kada je u partiji nema problema. Malo mu se slosi kada krenu kampanje ali izgura se. Veruje da moze da bude bolje i nema problem da kada neko drugi nekako dodje na vlast da potvrdi da je bolje dok je isto. Naviknuto polupodnosljivo ali bolje od buraza. Buraz sto radi preko agencije i zavidi jaranu nema vremena za dublje analize jer uci nemacki. Ekipa ispred prodavnice ima za pivo i to u tacno odgovarajucoj kolicini. Dovoljno da ne protestuje ispred vlade, ne preterano puno da pod gasom krene na Kosovo (mozda nam je zato ekonomija dozirana na loma ali dovoljno?) Ima tih nekih pojava u sivilu svakodnevice privatnog sektora o kojima ne znam nista ali cenim da je njima gazda i predsednik i patrijarh i da kada gazda kaze -E ovo je realno porez za na da te prijavim!- ili ce da kaze -E, provalili me, zatvaramo…- Opet kazem, nisam kompetentan, vise se razumem u serijski program. Tako sam post festum pogledao TV seriju -Poslednji panteri- po kojoj ispada da Srbija drzi sav cash Evrope u svojoj bahatoj saci i ceni ko moze ko ne moze i ceni pravila dok me info serijski program ubedjuje da Srbija u Evropu izvozi uglavnom poststudente a u Rusiju natrule jabuke i meso koje je malo bolje od onog za domacinsku trpezu. Za tv seriju mogu da kazem da sam prepoznao neke elementarne kontradikcije i nedorecenosti, politicke paradigme bregzitizma a za izvoz Srbije mogu da kazem da se nadam da nisam izeo mesiste sto ga vrnuli iz Rusiju.

Ostavite komentar


Dijalog

Naslovna strana

13. januar 2025.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Maja Nikolić, TV novinarka

List Danas je važniji nego ikada ranije. Kada ne bi bilo takvih novina, ne bismo ni znali kako prave novine treba da izgledaju.