Ko su intelektualci?

Ostavite komentar


  1. OK, uglavnom se slažem. Samo da dodam ponešto. Postoje dva tipa društva. Da uzmem Baumana i njegov teoretski model za primer. Uprošćeno rečeno postoje društva kolektivističke i društva individualističke orjentacije. Prvo je tradicionalno, nastalo je spontano na početku istorije i koristi levkaste mehanizme distribucije. Drugim rečima Gospodar se bavi podelom dobara po „milosti Odozgo“. Takvo društvo proizvodi kulturu koja ga podržava jer drugačije ne bi opstalo. Kada u okoštalom društvu počne da se prepoznaje pojedinac, intelektualac, to znači da je kultura uzela suprotan tok uprkos društvu. To pokazuje da se pojavila citava jedna znacajna klasa takvih ljudi. On je „čovek od akcije“ na prvom mestu a tek onda filozof. Drugim rečima pojavljuje se individualizam koji se odražava u kolektivnoj akciji slobodno udruženih „individualaca“. Ako gospodar ne popusti i ponudi ustupke (kao, recimo, u Engleskoj) sledi revolucija. A tek posle toga dolaze izbori. Mi sigurno ne spadamo u ovaj drugi tip društva. Mi smo kolektivistički-tradicionalno orjentisani čak i kada smo „građani“. Znači milost i dobra volja gospodara („majke mi neću više da kradem“) a ne tvrd, realan i sitnicavo precizan društveni ugovor i pretnja silom koja će ga PRINUDITI da ga postuje, a ne ova sprdnja sa potpisivanjem tamo neke ‘artije. Ne. Mi hoćemo „poštenog gospodara“ (može biti samo jedan) koji će nam „dati“ dobar život i demokratiju i to sve na izborima. E, pa, malo morgen će to da uspe. Vekovi kolektivizma bez ili sa mikroskopskim individualističkim intervalima to neće dozvoliti. Mi smo narod večitog vraćanja istog. Svi Srbi „kao jedan“. Pogledajte proteste i tretman onih koji se ne slažu sa „vođama“ protesta. Laboratorijski primer. Izvinjavam se na preopširnosti ali ovo je najkraći način objašnjenja složene teorije.

  2. Kritičan i dobar tekst. Nažalost u Srbiji je sve više intelektualaca koji deluju i aktivno rade „za ideju“. Drugi deo intelektualca se bori za ideje i društvo, bolje rečeno vladajuće strukture, ih proglašavaju nesposobnjakovićima koji nisu adaptibilni i nisu u skladu sa savremenim trendovima..

  3. Biti intelektualac u Srbiji:
    Ja sam intelektualac,
    radim za minimalac!
    Poluintelektualci?
    Prolaze me zmarci!
    Dubok naklon Slobodanu Jovanovicu!

  4. Definiciju intelektualca dala je Branka Prpa u svojoj doktorskoj disertaciji, odnosno knjizi „Srpski intelektualci i Jugoslavija 1918-1929“. To su sledeće četiri karakteristike: Umnost (visoko obrazovanje)- angažovanost-kritičnost-autonomnost.

  5. Alekseju, neću komentarisati vaše stavove, ali imam ozbiljan prigovor na vaš način izražavanja, koji, po mom mišljenju, ne priliči zrelom i akademski obrazovanom čoveku. Konkretno, koristeći analogiju naziva za hiljadu dinara, kada se radi o „hiljadu ljudi“ ne sme se reći „som ljudi!“ Tako su se nekada izražavale pubertetlije na nekadašnjoj „štrafti“ i takav način govora neki bi nazvali frajerlukom, a neki možda čak i bezobrazlukom.

    1. Gospodjo Bozic, necu komentarisati Vas stav, ali imam ozbiljan prigovor na Vase obracanje drugoj osobi imenom, a ne prezimenom. Takav nacin govora neki bi nazvali frajerlukom.

      1. Gospođice, gospođo ili gospodine str, kako to da vama smeta kada sam se autoru članka obratio po imenu, a izgleda da vam nimalo ne smeta kada autor u vezi hiljadu ljudi koristi dvosmislen i krajnje uvredljiv termin „som ljudi“? Možda bi i Vi trebalo da se upitate da li je sve u redu sa vašim rasuđivanjem. ..

Ostavite komentar


Dijalog

Naslovna strana

Naslovna strana za 28. i 29. septembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Gordana Bjeletić, novinarka

Dnevni list Danas su jedine profesionalne novine u Srbiji.