Tekst i realnost

Ostavite komentar


  1. Slobodan čovek ne prihvata realnost nego je menja i spreman je da plati cenu slobode.

  2. Interesantno je i protivrečno da svi tzv. levo-liberalno orijentisani javni delatnici u društvenim fenomenima iznalaze tzv. socijalnu konstrukciju stvarnosti jer se iza „prirodnosti“ tradicije i institucija uočavaju ljudski interesi i ljudska volja za njihovim oblikovanjem. Međutim kada je u pitanju Kosovo za te intelektualce reč „realnost“ dobija metafizički smisao i faktičko stanje se predstavlja kao prirodna i potpuno determinisana nužnost. Zašto se sada iza ovakve „realnosti“ ne pronalaze volja i interesi SAD, ali ne, volja SAD se ne preispituje, to je tabu. Otkuda odjednom nastaje za tzv. kritičke intelektulce momenat prihvatanja realnosti, a ne pak momenat menjanja takve realnosti. Uzgred, nije tačna činjenica koja se neprestano ponavlja da Srbija na Kosovu od 1999. nema nikakve institucije.Na severu Kosova do Briselskih sporazuma imala je i policiju i sudstvo, a južno od Ibra za vreme Koštuničine vlade Srbija je u potpunosti kontrolisala enklave. To je oko 15% teritorije Kosova. Takođe je i mit da Albanaca ima 2 miliona na Kosovu iz raznih razloga ih je značajno manje. Zašto kritički ne ispitate i ne podvrgnete vašoj dubinskoj analizi taj broj.

  3. Bice da Aleksandar opet gura prst u oko onima koji su od svog rodoljublja napravili zanimanje od kojeg, vise nego dobro, decenijama zive.
    Rodoljublje je ljubav prema svom rodu, prema zivim ljudima koji bi da ovaj jedan zivot prozive u miru i izobilju, isto onako kako svoje zivote zive nasi uhlebljeni politicari i crkveni pastiri.
    Mladi ljudi masovno odlaze iz zemlje jer ne zele da im zivot upropaste gorepomenuti licemeri i tako ce biti sve dok zemlja bude vaznija od ljudi.

  4. Hm, zanimljiva mi je „realnost“ ovog kolumniste.
    Pitan se samo, da li bi se pozivao na realnost da mu npr. prvi komsija probije pregradni zud i zauzme njegovu spavacu sobu. Koristeci pri tome neke glupave izgovore.
    Da li bi se i tada pizvao na prihvatanje „realnosti“

  5. Ne znam da li ovaj tekst treba shvatiti kao doprinos „unutrasnjem dijalogu“ o Kosovu koji je inicirao Predsednik, ali sam ga sa paznjom procitao i nemam preterano sta da mu zamerim. Ono sto mi je interesantnije su komentari (i ovde i na drugim forumima) koji, po pravilu, imaju podsmesljiv , pa i uvredljiv, odnos prema upotrebi pojma „realnost“. Te slobodan covek ne prihvata, pa menja, pa … bla, bla, bla… Izvorno znacenje reci realnost je ISTINITOST i (ta rec) blisko je povezana sa pojmom racionalnost (RAZUMNOST). Autor teksta nam daje jednu (istina, hipoteticku) mogucnost: Kosovo se (nekom alhemijom) vrati u pravni sistem Srbije. Da li smo mi spremni da prihvatimo istinitost i razumnost koje bi nuzno proistekle iz takvog dogadjaja? Naravno da NE! Mi zelimo SVOJU istinitost i razumnost. Moguce je i to, ali samo uz RAT. Ja mislim da smo tu opciju potrosili.
    Inace, nema razloga da verujemo da mi mozemo postati evropski Izrael. Bojim se da nam je geopolitika (uz nasu malu pomoc) namenila sudbinu evropskih Palestinaca. Samo, mi to jos ne vidimo!

    1. Par razjašnjenja. Smatram da su gore izbrkane različite ravni, pojmovi i određenja. Realnost ne znači istinitost nego stvarnost ili zbiljnost tj. to je ONTOLOŠKI pojam i označava postojanje stanja stvari u univerzumu. Istinitost je LOGIČKO svojstvo iskaza o stvarnosti i odnosi se samo na činjeničke i naučne iskaze, a ne i na vrednosne. Racionalnost je pak EPISTEMOLOŠKI pojam koji se odnosi na subjekat saznanja i njegovu metodologiju da objasni pojave u svetu. Čovek može biti, kao značajan filozof nauke Lari Laudan, racionalista i anti-realista. Na primer smatrati da kvarkovi i strune ne postoje i da su iskazi o njima strogo uzev neistiniti, a da su najracionalniji mogući kao objašnjenje našeg sveta i kao naučna teorija. Što se tiče društvenih nauka, ovde se radi samo o tome da kad SAD odrede šta je realnost, onda o tome nema više kritičke rasprave.

  6. Ukoliko želimo kakvu-takvu budućnost i život vredan življenja, tekstovi se moraju prilagoditi realnosti, a ne licnim i nacionalnim opterecenjima autora ili zeljama i interesima sponzora.

  7. “Svi dobro znaju da ocene u đačkoj knjižici ili indeksu (dakle, tekst) nisu pravo merilo nečijeg znanja (dakle, realnost).” O cijem znanju se ovde radi? Ocene su iskljucivo merilo profesorove percpecije kvaliteta odgovora jednog djaka/studenta i u krajnoj liniji odraz konkretno primenjene pedagogije i metodike. Namerno kazem odgovora, a ne znanja, zato sto ispit, zavisno od profesora, moze biti test znanja ili test nabubanih cinjenica. Ne trebate da citate debele knjige koji su napisali autori cudnih imena, dovoljno je da stavite prst na celo, u uvo, ili u ….., gde god vam se vec nalazi centar mudrosti.
    Tekstovi Alekseja Kisjahusa su teski za citanje jer obiluju, od prvog do zadnjeg pasusa, dikutabilnim opazanjima i stavovima. Kriticki osvrt na njegove tekstove bi zahtevao bar dva puta vise prostora od samih tekstova sto bi, pretpostavljam, bilo ipak malo poduze stivo.
    Stavovi Kisjahusa o Kosovu su skolski primer kako interesne grupe pokusavaju da uticu na javno mnjenje delovanjem kroz medije. Ako su ti stavovi zaista Kisjahusovi, onda su oni primer kako je interesne grupe formiraju misljenje pojedinaca. Na osnovu cega ovo tvrdim. Da Kisjahus, koji se toliko divi Zapadu, zivi slucajno u Engleskoj i izjavi nesto slicno, recimo o Skotskoj (mada je slucaj skoro neuporediv sa Kosovom, ali nemam bolji primer), u roku od odmah bi shvatio sve “lepote” zapadne demokratije.
    Mislim da redakcija Danasa objavljivanjem kolumni Alekseja Kisjahusa steti prvenstveno autoru. Mozda je dobra ideja odmoriti ga malo i dati mu priliku da odraste.

    1. S obzirom da u svakom komentaru pretenduje da budete inteligentni a naročito načitani.. Mala ispravka, svinje su debele a knjige obimne.

      1. I jeste i niste u pravu. Ne mora svaka obimna knjiga nuzno da bude debela. Recimo, knjiga o vasem kognitivnim sposobnostima bi bila obimna ali bi spala na dve strane. U knjizevno-umetnickom smislu debela knjiga salje drugaciju poruku od obimne. Sto se tice svinja, meni je sve jedno. Debela ili obimna, u cvarcima, kobajama, sunkicama, kako god. Licno preferiram “masna svinjo” kada se obracam nekom osobama. Sto se tice moje moje inteleigencije i nacitanosti, nema potrebe da se pravim. Meni je keva uvek govorila “najpametnije moje” a keve valdja najbolje znaju. Majcinski instikt, sta li. Nacitanost mi je zaista na zavidnom nivou. Citam sve, od Informera do Danasa, a ponekad procitam i Politiku.

    2. Pojam „zivcan(a)“ se u narodu, verujem ispravno, tumaci kao neurotican, nervozan, plah, nestrpljiv, osora „kratkog fitilja“, agresivan itd. i tsl.
      Sve odreda negativne osobine licnosti.
      Kako vi onda, gospodjo, ocekujete da vas iko ozbiljan, uzme za ozbiljno sa takvim „nikom“?
      A drzite pridike „sve u sesnaest“.
      Cccc!

      1. Ja sam jedna stalozena licnost i jedno se iznerviram kada potrosim godisnji odmor cekajuci da mi modracija Danasa pusti komentar. Moj izvorni nik je bio moje ime, Zivka (Vivijen). Ne drzim pridike, vec drzim do svoje zdrave pameti.

    3. @Zivcana
      U vreme NATO bombardovanja Srbije u Britaniji smo odrzavali svakodnevne demonstracije protiv agresije alijanse. Pored toga odrzavani su skupovi, oni to nazivaju seminari, na kojima se uglavnom trazio prekid bombardovanja, nezavisnost Kosova. Pred pocetak jednog takvog skupa mladja aktivistkinja dela je letke za nezavisnost Kosova. Zgrabio sam joj letak iscepao ga i izgazio uz poklic “podrzavam nezavisnost Skotske”. Na to je aktivistkinja odvalila kao iz topa “i ja”. U kampanji koja je odrzavana u vreme skotskog referendum, javljali su se pojedinci na radiju i TV, besni sto ih politicari zadrzavaju, uz poruku “neka idu odmah”. I u buduce, ako Skoti odluce da proglase nezavisnost, budite sigurni da ni jedan metak nece biti ispaljen.

      1. Slazem se da sam u brzini potegla glup primer. Htedoh reci Severna Irska. Znam da bi Englezi najradije sutnuli Skote da mogu, tako cuh od jednog Filipa iz okoline Edinburga. Evo jos jedne interesantne price od pomenutog, sto me je iznenadilo. Kaze da Englezi uopste ne mrze Nemce, naprotiv, ali da nista ne bi imali protiv da malo izgaze Francuze. Ne znam koliko je Filip referentan. Potice iz radnicke porodice, kaze da niko iz njegove porodice maltene nije putovao dalje od centra Edinburga, cela familija stanuje u krugu od 100 metara, a kad se zarati prvo se brani pab, pa ulica i na kraju kuca. Tim redom. Sad, ne znam koliko Englezi vole Severnu Irsku ali je nisu ispustili iz svojih ruku. A bilo je cupavo, medjutim niko, ni mediji, ni nevladine organizacije sirom sveta, nije potezao ljudska prava Iraca katolika i njihovo pravo da se pripoje matici Republici Irskoj. Standardi su cudo, jos cudnije je sto duple standarde u svojim tekstovima koriste oni (univerzitetski radnici) kojima je posao upravo da ukazuju na takve drustvene devijacije.

    4. Dotle,pratimo vremensku prognozu za grad Pristinu,pa ako meteorolozi omanu,kupite aplikaciju Meteo SNS…

  8. Realnost je da Srbija nema kontrolu nad Kosmetom, ali je isto tako realnost da Kosovo* nema kontrolu nad Severnim Kosovom.

    Realnost je i da Kosovo* nije clan Ujedinjenih Nacija, i da bez priznanja Srbije tamo nece moci ni da udje.

    U ovom pregovarackom procesu Srbija ima sta da ponudi Kosovu* (priznanje), ali Kosovo* nema sta da ponudi Srbiji (osim podele). Jedino sto oni nude je postovanje ljudskih i manjinskih prava Srba, ali to se podrazumeva, bar u civilizovanom svetu kome oni „teze“ a kakvim se EU predstavlja.

    EU mozda i ima neku sargarepu, ali ona je isuvise mala (ne radi se cak ni o pristupu nego o otvaranju poglavlja) da bi se za to odrekli dela teritorije.

    U tom smislu, Kosovo* bi trebalo da je zainteresovanije za uspesan zavrsetak pregovora nego Srbija i to bi trebalo da je nasa kompetitivna prednost.

    Slazem se s Dacicem da bi se Srbi i Albanci verovatno dogovorili oko podele, ali to ne dozvoljavaju Albanski sponzori, jer bi se time umanjila percepcija njihove snage da resavaju probleme po svom nahodjenju, sto bi bio opasan presedan.

    Da su Kosovski Albanci 90-ih prihvatali realnost i izlazili na srpske izbore, mozda ne bi morali da trpimo Milosevica vise od 10 godina. Ali njih ni realnost ni ljudska prava nisu interesovali, vec samo nezavisnost.

    Jedino naivcina moze da misli da su oni nezavisnost dobili zbog Miloseviceve torture. Turska je pobila daleko vise Kurda, pa oni jos uvek nemaju svoju drzavu.

    I za kraj, meni ne bi smetala Srbija sa dva miliona Albanaca, pa cak ni sa predsednikom Albancem. To svakako ne bi mogao da bude Taci ili Hardinaj, ali bi politicari kao Ibrahim Rugova ili Veton Suroi bili prihvatljivi.

  9. Trebalo bi napraviti jos jednu rubriku i nazvati je „agitovanje i pamfleti“ i tamo prebaciti Kisjuhasa. Ovakvi tekstovi su uvreda za prave kolumniste. I sociologe.

Ostavite komentar


Dijalog

Ovo je tvoj politički testament, Aleksandre Vučiću 10

Ovo je tvoj politički testament, Aleksandre Vučiću

Aleksandre Vučiću, da li te je sramota što te podržavaju mladići koji staklenim flašama gađaju studente, guraju devojke i razmišljaju o tome da uriniraju po zgradi fakulteta na kojem si i sam studirao? Da li ti, kao nekadašnji student Pravnog fakulteta, makar na trenutak zastane knedla u grlu kada vidiš šta su oni koji tebe slede spremni da urade?

Naslovna strana

15. januar 2025.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Gordana Bjeletić, novinarka

Dnevni list Danas su jedine profesionalne novine u Srbiji.