Zašto nije uspeo Peti oktobar?

Ostavite komentar


  1. Bravo Kišjuhas! Hrabro u sridu. Sad će te zbog ovog članka živog odrati. Sačekaj par minuta i dobićeš potvrdu (u kontri naravno) da je sve gore navedeno živa istina.

  2. „Našu revoluciju sprečilo je i naše – duboko društvo.“
    Zato lepo kofer u ruke i pođi tamo gde je društvo plitko, recimo na zapadu. Zašto da se mučiš ovde ?

      1. Meni je ovde super jer sam na svome, u zemlji svojih predaka koju volim najviše na svetu. Zašto se ti mučiš sa ovim kvakicama na š i č ?

        1. Ako je tebi u ovoj i ovakvoj Srbji super, onda ništa. Nažalost, ne postoji lek za tvoj problem…

    1. Ne, stvar je u tome da takvi kao ti kojima tu odgovara i neće ništa da menjaju budu satrti, tj ne baš oni, nego to njihovo „društvo“ koje im odgovara, i koje kao svaki palančanin „vole najviše na svetu“ i smatraju da je njihova buđava i zaparložena palanka nešto savršeno što ne treba menjati. Takvo „društvo“, takvu mizeriju ljudsku, koja ne ume ništa drugo nego da iz generacije u generaciju ponavlja „način svojih predaka“ koji je još onomad bio zauman treba i satrti, i zatrti. Tito je dokazao da je to moguće. Kad je moglo jednom, može opet. Je li tako tako je.

  3. Saglasna sam sa Vama i sa De Tokvilom. Ali, ima li onda nade za nas obzirom na ukorenjenu potuljenost i poslusnost. Mi smo imali Turke i to neuporedivo duze od Amerikanaca kojima su vladali Englezi. Da li i kada cemo se iskobeljati iz nasledjenog cipa trpljenja i prepustanja sudbini.?!

    1. Ružice, De Tokvil je ushićen što si u saglasju sa njim.
      Da, da, Tuska vladavina nad Srbima je i te kao za poređenje sa Engleskom vladavinom …. Englezima koji su se iselili u englesku koloniju Ameriku.

    2. I u ovoj zanimljivoj analizi, napisana je i jedna velika LAŽ, jedna oidmetačina koju gledam već 20 leta:
      Da li je Koštunica ,,pomolovao SPS,? NE.
      Ko je kombinovao sa ex režimom?
      Zoran Đinđić.
      Čije su okruženje bile sledeće individue:
      Vučelić (kumče), Stanišić (kumče), Beba P., Janjušević (DB),
      ko je razorio finqnsije države dovođenjem pokera ,,asova“: Pitić,Vlahović, Dinkić, Miki Maus? Koštunica? Ne. Zoran Đ.? Da.
      Ko je bio na platnom spisku M. Miškovića? DS. Ko je zaštitio Pink? Zoran Đinđić lično. Iskoristivši tu istu Miloševićevu UDBU, da spakuje aferu Vuku obradoviću.
      Ko je ,,peavio“ vladu Koštunici?
      Ambasade.

      1. I kostunica i djindjic su se pokazali kako su se pokazali. Potpuno ne dorasli zadatku da promene Srbiju.

      2. Koliko gluposti na jednom mestu ! Koštunica se borio za promenu sistema tako što je čuvao kadrove SM , a Đinđić je zakočio promene i sabotirao privredu !!

  4. Dobra i precizna analiza. Autor me je ubedio da ponovo u ruke uzmem Tokvila, kojeg nisam čitao još od studija filozofije.

    1. Ne morate uzeti Tokvila, kao ni autor, za ovoliko je dovoljna i Vikipedija. Inače, nisam pažljivo pročitao tekst, ali bravo, pravo u centar, svaka mu je na mestu i pametnome dosta.

  5. Srbi se povinuju autoritetima? Pa možda neki manji deo srpskog drustva, koji je socijalno ugrožen pa mora tako da se ponaša da bi izvukao neku korist i sa druge strane neki pojedinci- oportunisti, kojih ima u svakoj vlasti. Srbi su antiautoritaran narod, pa ne bi pobili toliko svojih vladara i politicara da nisu. To je neka vrsta ‘duha nacije’ ovde, let’s say it like that. Zato je smešno kad se ovde neki ugledaju na Kinu i Rusiju. To su paternalističo- centralistička društva, ništa slično srpskom društvu.

    1. Potpisujem. U potpunosti promasen komentar od strane autora, mada ima stvari sa kojima delimicno mogu da se slozim. Nadalje, vrlo bitna stvar koju autor izostavlja je da se nama diriguje sa strane jos od sanstefanskog mira koji je „korigovan“ na berlinskom kongresu. Jednostavno-uticaj Nemacke,Austrougarske i najkancerogenije zemlje po Srbiju-Engleske, nije bio toliko jak jedino za vreme SFRJ jer uprkos svemu bravar je znao da napravi drzavu i pokazao je nekoliko puta m.da(oborio je americke avione iznad Slovenije odmah posle II svetskog rata, a Staljinu je 1948 rekao najn). Tako da nama stranci i dan danas kroje kapu uzduz i popreko i instaliraju i reinstaliraju rezime kao sto je ovaj aktuelni. Ako me pamcenje dobro sluzi ortodoksni radikal Vucic je preko noci postao evropejac parexelans. Po cijem nalogu?

      1. Oba vaša komentara promašuju.
        Aleksandar kaže: „…neki pojedinci – oportunisti.“ To neki meri se desetinama i stotinama hiljada. DSS je vrtoglavo povećao članstvo nakon 5. oktobra nekim pojedincima-oportunistima, a SNS postao najveća stranka u Evropi sa preko 700.000 članova, pomoću takođe „nekih pojedinaca-oportunista“. U skupštini nema ko nije barem jednom preletao iz stranke u stranku, mnogi i mnogo puta. To su ti „neki pojedinci-oportunisti“? Da je Srbija antiprotivna nije tačno, dokaz je da su Srbi 13 godina izdžali Miloševićevo jahanje, a evo i celih 8 Vučićevo jahanje, i nema izgleda da pokušavaju da ga zbace s leđa.
        Ivane, ako nam stranci kroje kapu, umesto nas samih, takođe pokazuje da smo vrlo poslušni, čim to toliko dugo dozvoljavamo.

        1. Voleo bih da imas ime pa da ti se normalno obratim umesto sto repliciram bitumenskoj masi. Milosevic je bio na vlasti 12 godina, a Vucic je devet. Petooktobarci su bili 12. Svi su za Broza mala deca koji je vladao do smrti-punih 35 godina. Vladao je takodje svim narodima i narodnostima a ne samo Srbima. Nadalje, u Hrvatskoj su vam na vlasti od 92 pa naovamo HDZ i SDP-smenjuju se naporedo. U Bosni je SDA na vlasti jos od Alije Izetbegovica(muslimanski deo). Ovaj ceo region je jedan veliki projekat kojim se upravlja sa strane dokle god se ne bude pojavio neki kao bravar ili Putin ili neko treci. Do tada, imacemo okupaciju sa marionetskim rezimima koji mogu da rade sta hoce. Samo, posle prvog svetskog rata, nestalo je nekoliko carstava koje su direktno unistili pobednici sa ovih prostora. Ako bude revolucije, opet ce neko morati da nestane i to opet neko odavde-videcemo ko.

          1. Ivane
            Slažem se da je jedino sfrj bila koliko toliko nezavisna, tj da je imala jak suverenitet.
            Ali, samim tim što su i pre i posle ovde uvek drugi instalirali vlade, kako tvrdite, to samo dokazuje koliko smo poslušni, kad dozvoljavamo da nam drugi kroje kapu, zar ne?

      2. Pa Srbija je baš patrijahalno centralističko društvo. Dokazi su Milošević i Vučić. Velike vođe, muškarci.
        Da su Srbi antiautoritarni nije tačno. Aleksandar kaže: „neki pojedinci – oportunisti“. DSS je posle 5. oktobra narastao na najveću stranku zahvaljujući „nekim pojedincima – oportunistima“, i isto tako se ispuvao potom, a SNS je najveća stranka u Evropi, sa preko 700.000 članova zahvaljuući „nekim pojedincima – oportunistima“.
        To su činjenice.
        Plus, Srbi su Miloševića trpeli da ih jaše 13 godina, a Vučića evo 8, i ne vidimo neku nameru da ga zbace.
        Ako je strani faktor taj koji nam namešta vladare, kako veli Ivan, to opet pokazuje koliko smo poslušni jer nismo sami to u stanju.
        Obrni okreni, Srbi se nisu proslavili.

  6. Zato što naša elita ni tada ni danas ne želi da se pomori sa empirijskom činjenicom da smo 700 g živeli u despotskim sistemima (vizantiska, osmanska, komunistička – faza) posledica toga je da nas je po ko zna koji put „pregazila inercija despotske kulture“. Još je Monteskji primetio da u despotijama nema revolucija nego samo PREVRATA.

  7. Mnogo filozofiranja.
    Petog oktobra se nije desila revolucija vec smena Slobodana Milosevica.
    Nakon toga sistem ostaje isti, samo se uvodi liberalni koncept u razrusenu ekonomiju , radi se akumulacija kapitala, zapad kroz uzimanje trzista i dobrih firmi naplacuje svoje ulaganje, pojavljuje se ekipa za privatizaciju….
    Ceo tekst je u osnovi pogresan. Revolucije nije ni bilo.

    1. Izvrsno! Nista se nije promenilo, samo je dozvoljena privatna svojina nad kapitalom

  8. O čemu ste do sada razmišljali kada niste ovako znalački odgovorili na stalno pitanje:“ Zašto nije uspeo Peti oktobar?“ Ja, inače, nisam ništa više ni očekivao od Petog oktobra osim dan šesti oktobar. Jer društevni proces teče svojim tokom, a ne po želji nas koji bi da više nema onih koji su podržali ratove, a oni su većina, sve nadajući se da će oni biti pobednici.
    Za razliku od ostalih Srba ja ne „slavim“ 09. mart 1991. Tek na insistiranje moje supruge i porodice u Beogradu, gde ćemo te večeri prespavati, a došli smo iz Novog Sada gde smo podigli pare za prodate slike i pokupili neprodate da ih ostavimo na prodaju u galerijama u Beogradu, jer je znala da je moj brat, inače, poslovođa u Smederevskoj čeličani, učesnik demonstracija, a bilo je vreme RTS dnevnika kada su se pojavili tenkovi na ulicama Beograda, javio sam se telefonom da pitam snaju u Smederevu da li je brat došao sa svojim kolima. Našta je penzionisani službenik u Generalštabu, a te večeri naš domaćin, sa čuđenjem pitao. „Ma ti se ne interesuješ za brata, već za njegova kola!“ Našta sam odgovrio: „Moj brat je svesno krenuo po nekoj ideji koja se i njemu dopala!“ A tražili su rat, kasnije mi je rekao da je Drašković već regrutovao dobrovoljce, po meni bidale, u Smederevskoj šumi.
    Pri punoj svesti sam živeo i u socijalizmu, a znao sam da će se država raspasti, jer je dokaz bio i život moje porodice: Supruga je bila profesor psihologije na Skopskom univerzitetu, a ja samostalni inženjer za istraživanje i projektiovanje, ali zato što se nisam družio sa birokratama, a neradnicima, imao sam platu upola manju od njih, koji su jedino radili, da nišat ne rade, čime su postigli da država propadne.
    No, bile su nam potrebne pare da platimo povratnu kartu za ćerku do Los Anđelesa, ostale troškove je podnosila američka porodica prijavljena dobrovoljno državi Kalifornije. Gde će ćerka pohađati četvrti razred matematičke gimnazije, jer je bila prvak Makedonije po svim predmetima i tri šampionske titule u tri različita sporta, osim izabrane lepotice, da bi bila primljena na najboljem Univeritetu MIT (Masačusetski institut za tehnologiju ) u američkom Kembridžu

  9. Bravo za tekst! Jos samo da je uključena vizura konstantnog igranja antizapadnjastvom i današnje protežiranje antiintelekualizma ova analiza bi dobila na još većoj težini!

  10. Francusko je bilo revolucija, americko rat za nezavisnost. Ni prvi ni poslednji koji je uspeo.

    Sta je srpsko bilo, to samo Bog i DB znaju. Bog mozda, DB sigurno.

  11. „Pismenost ZENA u Americkim kolonijama je bila oko 60%, a na Severy i do 90%.
    Znaci, jedno selo u okolini Bostona je imalo vise pismenih osoba nego cela Srbija pod Turcima. I tako, 400 godina. Da su nas okupirali neki SRBI iz Anadolije, a ne divlja Osmanlijska plemena, s pacovskim kapacitetom razmnozavanja, istorija bi sigurno bila drugacija.
    Od kad autor teksta boravi u Srbiji?“

  12. Ekstremno dobar tekst. Delim mišljenje u potpunosti. Ako pogledamo istoriju Srba, non stop se dešavaju autokrate. To je posledica sistemske greške u mentalitetu. U našem društvu centralnu ulogu zauzima autoritaran tip ličnosti, autoritaran otac, deda, brat, majka i sl. Ta autoritarnost je posledica pogrešno shvaćene patrijarhalnosti, koja guši individualizam. Svako sa novom idejom je neprijatelj, jer radi protiv većinsko autoritarnog društva. Stoga nama treba jak vođa, a ne sistem. Dugo sam mislio da je Vučić, Tadić, Sloba i sl. krivci. Međutim problem je mentalitetski. Stoga, ukoliko se želi promena mora se jako puno novca, truda i znanja uložiti u kulturu, muziku, umetnost, obrazovanje, uvesti liberalne tekovine poput legalizacije prostitucije i eventualno marihuane (ali tek nakon što ove ideje budu imale makar 40 posto podrške) , kao bi se razgradio autoritarni tip ličnosti kao model.

  13. Nije problem u 6 Oktobru što se nije desio nego su svi posle pada Miloševića pohrlili da pokradu sve što se može i nije pokradeno pre. Narod je to video i shvatio i postalo mu je sve jedno ko je na vlasti jer je shvatio da su SVI političari isti

  14. Nikakva revolucija nije planirana 5. Oktobra, Taj datum je samo propala mantra onih koji su dosli na vlast 6. Oktobra. Kome je revolucija bila potrebna? Tkzv opoziciji revolucija nije bila potebna jer je mogla da ukljuci mnoge druge nezeljene aktere u tranziciju koja je sledila. 5. Oktobar je bio samo lose rezirana predstava za narod, karte su bile izmesane i podeljene izmedju tadasnje vlasti i takozvane opozicije mnogo ranije kroz izborni proces, revolucija je mogla to da pikvari i jednima i drugima….

  15. Kišjuhas sme da vas pogleda u oci! Bravo covece. Ovo je sipanje prosvetiteljstva u mozak. Ne secam se kad je neko kod nas pisao ovako jasno, posteno i ne upadajuci u zamku laznih emocija. Iz ovih kolumni mogu se uciti pisanju i razmisljaju i Pescanici i NSPMovci.

  16. Ima u ovoj analizi Kišjuhasa (AK) nekih tačnih uvida, ali pokrenuta tema je zahtevna i traži dublja promišljanja. Primećuje se, opet, da ljudi građanske orijentacije koji olako hvale tekst AK u osnovi slabo i plitko razumeju događaje, pa sledi da je naš problem, pored „dubokog društva“ i „plitko društvo“. AK citira Tokvila za koga kaže da je briljantan mislilac, to je sasvim tačno, ali dublje poznavanje i razumevanje Tokvila potpuno ruinira sve ideološke postavke na kojima počiva Vjeruju AK. Isto važi i za citiranje u pozitivnoj konotaciji Platona i Aristotela u prošloj kolumni od strane AK. Danas ideološki istomišljenici AK, Platona, Aristotela, Tokvila, Loka… svrstavaju u fašiste, rasiste, mizogine…Hoće li to i AK u fašiste i rasiste?! U to društvo ga kandiduje i sasvim neočekivana rečenica iz ovog teksta ….citiram: „Treće, iako petooktobarci nisu nameravali da ukinu religiju i crkvu (naprotiv), oni su brzim i nepromišljenim kopiranjem evropskih vrednosti neoprezno i kratkovido udarili na mnoge duboko ukorenjene i tradicionalne društvene vrednosti“…Ovo kaže AK, on koji stalno, opetovano, govori da su tradicija, običaji i prošlost gomila gluposti, odraz zaostalosti, konzervativizma….a ovde proizlazi da AK brani konzervativizam i tradiciju?! Teško se snaći u ovom ideološkom galimatijasu AK, a jeste velika istina da između Francuske i Američke revolucije postoje značajne razlike i treba ih znatno dublje analizirati. Da su Englezi izgleda pametniji od Francuza, svedoći i njihov Građanski rat u 17.veku posle čega im se društvo stabilizovalo, što nije bio slučaj sa Francuzima. To je veoma zanimljiva tema. Jedna pametna Amerikanka vrlo lucidno i argumentovano piše o razlikama između Američke i Francuske revolucije, a činjenice koje ona iznosi govore izrazito u prilog ove prve.

    1. Naš „slučaj“ ne podpada pod procese u Francuskoj, SAD (principski pogrešno) … nego kao primer može da nam posluži Osmansko carstvo. Mehmed II je – kada je došao pravi trenutak – 10. juna 1826. proglasio nezakonitim red derviša bektašija (oni su bili duhovna podrška janičarima), da bi 15. juna 1826. ukinuo i sam vojni red janičara. Tako je 1829. bilo moguće da fes zameni sve oblike turbana! A sve to vodilo je dalje, uprkos jakim snagama orijentalista, ka tome da se 1923. pojavi Kemal-paša Ataturk.

      1. Nisam nigde rekao da naš slučaj potpada pod procese u Engleskoj i Francuskoj, ali je zato Vaša analogija sa dešavanjima u Turskoj više nego tanka!

  17. Zašto peti oktobar nije uspeo? Zato što se, za početak, nismo dogovorili šta to znači uspeti.

  18. Poštovani gospodine Kišjuhas niste morali da idete tako daleko u prošlost čak do Tokvila… Sve o ovoj temi rekao je najveći filozof 19. veka gospidin Karl Marks… radi se o DIKTATURI proletarijata… u srpskom slučaju lustraciji i razvlašćivanju najcrnje nacionalističke reakcije u Evropi na početku Trećeg milenijuma… koja je izostala…

Ostavite komentar


Dijalog

Naslovna strana

Naslovna strana za 28. i 29. septembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Jelena Glušac, novinarka

Danas je važnije nego ikada braniti slobodu govora i kritičke misli. Zato čitam Danas.