Prvi godišnji izveštaj o radu Zaštitnika građana objavljen je u martu 2008. godine. On je sumirao, kako napore u uspostavljanju svakodnevnog funkcionisanja institucije, tako i rezultate usmerene na zaštitu prava građana u skladu sa propisima koji regulišu njen rad.
Od tada pa na dalje, svakog marta Zaštitnik građana objavljuje redovne godišnje izveštaje o svom radu u prethodnoj godini. Svi izveštaji su dostupni i na internet stranici ove institucije. Detaljnim uvidom u iste, jasno se može uočiti tendencija povećanja broja pritužbi građana. Iz prikazanih statističkih podataka, ali i predstavjanja pojedinačnih slučajeva, može se uočiti da su sfere ekonomskih i socijalnih prava kao i prava na dobru upravu i dalje u vrhu oblasti u kojima građani imaju najviše primedbi. Izveštaji takođe sadrže detaljan prikaz načina rada institucije Zaštitnika građana, podatke o odlascima na teren, sastancima sa predstavnicima državnih organa na čiji rad su se građani žalili, preporuke koje je Zaštitnik građana doneo nakon razmatranja pritužbi, kao i podatke o ispunjavanju preporuka od strane državnih organa kada su utvrđene povrede prava građana.
Godišnje izveštaje o radu prema Ustavu i Zakonu o zaštitniku građana usvaja Narodna skupština koja ujedno bira i razrešava Zaštitnika građana. Izveštaje za 2014. i 2015. godinu Narodna skupština nije usvojila. A nije ni razrešila dužnosti Sašu Jankovića koji u drugom petogodišnjem mandatu obavlja funkciju Zaštitnika građana, što bi bilo očekivano u sistemu gde postoji vladavina prava, ako se već izveštaji ne usvajaju.
Saša Janković je biran na to mesto 2012. godine odlukom poslaničke većine, veoma slične po strukturi ovoj današnjoj. Mandat Saše Jankovića završava se 2017. godine. On više nema zakonsku mogućnost da se kandiduje na to mesto. To su sve činjenice. Kada izađemo u zonu izvan njih, prisustvujemo atmosferi u kojoj predstavnici te iste političke većine (koja ne razrešava Sašu Jankovića sa dužnosti, a može) sistematski krtikuju njegovu ličnost, pa onda veštim spinovima i manipulacijama to prenose na rad institucije Zaštitnika građana. Ministri, poslanici, državni sekretari…razne, politički imenovane i postavljene osobe daju sebi za pravo da komentarišu rezultate institucije kroz lik i delo Saše Jankovića. I kada čujem bilo koga od njih, volela bih da znam koliko ih je pročitalo od početka do kraja barem jedan od svih dosadašnjih njegovih izvšetaja o radu.
Sa druge strane, kao građanka bih volela da znam da li, ako Marija Obradović, predsednica parlamentarnog odbora za bezbednost tvrdi izričito da Saša Janković nije njen zaštitnik, to kaže zato što je nekad pokušala da mu se kao građanka obrati, a on nije postupio po njenoj pritužbi? Ili kada ministar unutrašnjih poslova tvrdi da Saša Janković ne štiti sve građane, na taj način priznaje da vlast čija je on jedna od personifikacija, nije dobra?
Da je bilo ko od njih zaista hteo da se informiše o dosadašnjim rezultatima Zaštitnika građana, mogao bi na njegovom sajtu, u sekciji Postupci kontrole, pored ostalog da nađe i sledeće mišljenje:
Filijala Poreske uprave Leskovac učinila je propuste u radu, zbog toga što nije donela rešenja kojima bi pritužilji N. M. iz Leskovca, u skladu sa važećim propisima, utvrdila konačna zaduženja porezima i doprinosima za 2014. i 2015. godinu i nije pritužilji izdala uverenje o konačnim zaduženjima, radi ostvarivanja prava na invalidsku penziju, čime je povredila pravo pritužilje na jednaku zaštitu prava i na dobru upravu.
Centrala Poreske uprave učinila je propuste u radu zbog toga što je, očekujući izmenu Uredbe o bližim uslovima, kriterijumima i elementima za paušalno oporezivanje obveznika poreza na prihode od samostalne delatnosti, zastala sa utvrđivanjem obaveza poreskim obveznicima koji porez plaćaju paušalno, svojim organizacionim jedinicama uskratila softversku podršku za donošenje rešenja u skladu sa važećom Uredbom, čime je povredila prava svih poreskih obveznika koji porez plaćaju paušalno na jednaku zaštitu prava i na dobru upravu.
Jednostavno rečeno: ženi je uskraćeno pravo na invalidsku penziju zbog nezakonitog postupanja Poreske uprave. Da li bi se ovo moglo desiti baš svakom građaninu ili građanki ove zemlje? Mariji Obradović i Nebojši Stefanoviću sigurno ne. Kao ni slučajevi kašnjenja isplate naknada trudnicama i porodiljama, nezakonitog postupanja u centrima za socijalni rad, ćutanja administracije, nereagovanja policije u slučaju povrede prava svojine, uskraćivanja prava na penziju ili bilo šta drugo u u podugačkoj listi postupaka kontrole rada državnih organa koje je preduzimao Zaštitnik građana. Možda su zapravo oni i u pravu kada kažu da Saša Janković nije njihov Zaštitnik građana. Jer njima i svima ostalima koji vode hajku protiv njega i ne treba nikakav zaštitnik nijednog prava. Oni su sva svoja građanska prava verovatno unapred i pretplatili učešćem u vlasti. Na ovaj način ne samo da licemerno postupaju, već se i u lice smeju hiljadama ostalih, poput N.M. iz Leskovca, obespravljenih svakoga dana na svakoj strani.
Saša Janković ne može po treći put biti izabran za Zaštitnika građana. Standarde koje je postavio u svom radu, biće teško dostići, u to sam sigurna. Gde god on bude i šta god bude radio, izvesno je da ćemo tokom 2017. godine dobiti novu osobu na ovoj dužnosti. Ako bude, kako se to već najavljuje, i parlamentarnih izbora, verovatno će taj zadatak imati nova skupštinska većina. Poslanici koje ćemo mi birati. I to ne treba da zaboravimo. Zato nam je potreban Zaštitnik građana koji i ne treba da štiti one koji učestvuju u vlasti, već sve ostale N.M. i njoj slične.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.