Šta sve Džordž Buš Mlađi nije doživeo u svojoj karijeri. Gađali su ga cipelom. Mažnjavali sat sa ruke. Spaljivali lutku sa njegovim likom. Evo sada Amnesti internešenel poručuje vladama Etiopije, Zambije i Tanzanije da ga uhapse ako kojim slučajem kroči na njihovo tlo. Izgleda da je Buš Mlađi svojevremeno odobravao izvesne tehnike mučenja nad Afrikancima. Sada međutim namerava da širom „crnog kontinenta“ otpočne edukativnu kampanju o kanceru. Uostalom kancer i mučenje se retko kada isključuju.

I zar Gvantanamo ne predstavlja klasik u navedenoj disciplini? U tom smislu je Amnesti internešenel jasan. Kao što je i za vreme Bušovog mandata jasno upozoravao na kršenje ljudskih prava u SAD (a i šire), naročito posle dvanaestog septembra. Grinpis je takođe upirao prstom u Ameriku kao u golemog zagađivača svetskog ekosistema. Pa bi u tom smislu i ova organizacija mogla da krene stopama boraca za ljudska prava i pritisne Buša. Ovaj je u svoje vreme obilazio Kjoto protokol o smanjenju emisije štetnih gasova kao što kiša obilazi Kragujevac.

Amnesti internešenel je međunarodna (čitaj globalna) organizacija koja se širom sveta bavi zaštitom ljudskih prava. Grinpis je s druge strane globalna ekološka organizacija. Obe se svaka iz svog ugla suprotstavljaju autoritarizmima (onim u sirovom stanju ili onim dinstanim na kvazidemokratskoj pari). I obe bi se rečnikom sociologa Ulriha Beka, mogle posmatrati u okvirima nadnacionalno institucionalizovane kosmopolitske levice. U kontekstu stubova nosača globalnog civilnog društva. Amnesti internešenel, kako veli Bek, efektno skandalizuje prekršaje ljudskih prava u svetskoj javnosti i na taj način izoštrava globalnu svest o njima. Isto bi se moglo reći i za Grinpis samo u ekološkom kontekstu. Nedavno je ova organizacija porinula „Ratnika duge“ – brod koji će (kao i prethodni) koristiti u kampanji globalnog širenja svesti o ekološkim problemima današnjice. Čini se kako Amnesti internešenel i Grinpis poseduju karakteristike koje u velikoj meri nedostaju mnogim levim partijama. Posebno onima koje pretenduju na ulogu protekcionističke levice. I to u momentu kada kriza globalnog sistema probušenog neoliberalnom zihernadlom oživljava priče o socijaldemokratiji starog kova. Kada je Vili Brant definisao „demokratski socijalizam“ u stilu „tržišta koliko je moguće – planiranja koliko je neophodno“. Što se na koncu svodilo na pokušaj socijaldemokratske kontrole moći krupnog kapitala preko efikasne države i jakih sindikata. Što ruku na srce nije pošlo za rukom ni nemačkoj crveno-zelenoj koaliciji.

Svojevremeno su (polovinom osamdesetih godina prošlog veka) pripadnici Budimpeštanske sociološke škole, Ferenc Feher i Agneš Heler, objavili članak pod nazivom „Od crvenog do zelenog“. U članku su načinili zanimljivo poređenje između slobode i života. Na primer, pokreti iz 60-ih više su promovisali slobodu, ljudska prava, antiautoritarnost za razliku od pokreta iz 70-ih koji su forsirali život, prirodno nasuprot veštačkom, borbu protiv zagađenja životne sredine. Autori su na kraju zaključili kako je opasno suprotstavljati slobodu i život tj. da će progresivni karakter budućih pokreta zavisiti od njihove sposobnosti kombinovanja pomenutih vrednosti. Crvenog i zelenog. Nisu li možda takvi entiteti danas (i još pride globalni) upravo Amnesti internešenel i Grinpis? Na stranu to što sociološka mašta može svašta, kako bi rekao veliki američki sociolog Rajt Mils.

Ali ostavimo za trenutak globalne aktere i njihove postmaterijalističke preokupacije. Pogledajmo radije lokalni milje u kojem još uvek vlada tematski materijalizam. Tako je recimo u Srbiji, očigledno pod teretom krize, otpočeo trend osnivanja socijaldemokratskih partija. Međutim, reč je o kako izgleda nužnom ali ne i dovoljnom uslovu za amortizovanje lokalnih efekata globalne krize. Nužnom, jer bez žestokog arbajta na popravljanju SMS-a (socijalne mape Srbije) ne može biti govora o zaustavljanju daljeg propadanja domaćeg SK-a (socijalnog kapitala). Nedovoljnom, budući da ovdašnja izmešanost ideoloških žanrova sve manje garantuje ostvarenje solidarnosti, te verovatno najvažnije socijaldemokratske parole. Ne radi se samo o mogućoj koaliciji između umereno levog Ljajića i umereno desnog Dinkića nagoveštenoj na skupu u Bajmoku. Po toj logici i eventualna koalicija između radničko-seljačkog saveza Zorana Dragišića i bogate Srbije Zaharija Trnavčevića deluje smisleno. Bar što se tiče mobilizacije seljačkog sloja. (Da ne pominjemo pomirenje četnika i partizana unutar koalicije konzervativnog SPO-a i ideološki suprotnog LDP-a). Takođe se ne radi ni o odsustvu simboličke kombinacije crvenog i zelenog u domaćem kontekstu ideološke mešane salate. O čemu se onda radi? Možda o socijaldemokratskom modnom trendu, poput Bušove antikancerogene turneje po Africi, kako bi rekli spin doktori? Možda o zaista iskrenim očekivanjima od efekata levih skretanja? Ili se možda radi o masovnom a hroničnom obilaženju društvene solidarnosti. U širokom luku. Poput kiše oko Kragujevca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari