Konačno se u Bubanj potok spustio svemirski brod u vidu Ikeine robne kuće.
Odatle su iskočili radišni Ikeanci noseći u znak mira i saradnje, razne ikeanske đinđuve od drveta. Lokalni Indijanci, dočekali su ih kako i dolikuje (kako se inače dočekuju božanstva sa drugih planeta) – kafom i ratlukom. I, naravno, začuđenim pogledima kojima su odmeravali drvene krevete na sprat, egzotične činije, radne stolove i stočiće…, a koje, onako zaostali i ometeni u razvoju, nikada do tada nisu videli.
Onda je poglavica malog ali ponositog plemena – Malečki Vuk, svečanim tonom izjavio da Ikein dolazak predstavlja dolazak „duha pobede i konkurencije“ u (čitaj: zaostalu) Srbiju – čime će problemi ovoga društva zauvek biti rešeni. Samo je, dakle, trebalo dočekati Ikeu. Čak se oplelo i kozaračko kolo na nekadašnjoj livadi a sadašnjem velelepnom parkingu.
Eto do kakvih naprednih promena, odnosno do kakvog opštenarodnog veselja, može dovesti jedna multinacionalna korporacija. Ovakvim bi se sarkazmima, uz izvesnu dozu stripovske poetike, još dugo mogli opisivati euforični narativi u vezi istorijskog dolaska Ikee u Srbiju. Otprilike kao – naše ništa nije valja, dočim će nam spas doneti strani investitori, jeftin rad i (ne)sumnjivi kvalitet proizvodnog asortimana koji sami nismo kadri da proizvedemo… Interesantno je da ovoga puta, Malečki Vuk – već pomenuti poglavica malog ali ponositog plemena, nije (kao uvek do sada), optužio prethodnu vlast za Ikein dolazak u Srbiju. A imao je pregršt razloga da tako nešto i učini.
Naime, još je pre pet godina tadašnji demokrata, a sadašnji socijaldemokrata – Tadić, vodio žustre, teške, iscrpljujuće ali nadasve plodonosne pregovore sa Ikeinim rukovodstvom, nakon kojih je skršen, isceđen ali srećan zbog uspešno svršenog posla, konačno i spektakularno najavio Ikein skori dolazak u Srbiju.
Od tada je proteklo pet dugih godina. U međuvremenu je bivši poglavica malog ali ponositog plemena sišao u opozicioni vigvam, dok je nakon prve petoljetke „naprednjaka“, Ikea zaista došla u Srbiju. Sa oreolom pobednika i konkurenta.
Plate su istog momenta porasle, dinar se stabilizovao, standard se dramatično poboljšao, korupcija nestala, a krivci za Savamalu sankcionisani… Čak je i tropska vrelina presahla… Potrošači su kao u transu krenuli da iz vlastitih kuća izbacuju dugovečne Drvoimpeksove krevete, Jugodrvove kredence, Simpove natkasne, Numanović fotelje, Forma ideale police…. Tom prilikom je i jedan četrdesetdvogodišnji frižider (Obod-Cetinje), završio na smetlištu u Vinči.
Za svaki slučaj.
Potom su građani, preobraženi u okorele kupoholičare, nagrnuli u nezadrživom stampedu u Ikein hram nameštaja, ne obraćajući pažnju na gradsko plemensko rukovodstvo koje im je u prolazu, melodičnim falsetom, obećavalo akva-park na livadi u blizini Ikeinog potrošačkog raja.
Evidentno je, dakle, kako se budućnost lako može održati (Ikein moto – ZA ODRŽIVU BUDUĆNOST) – uz kupaće gaće i iverice koje padaju daleko od klada.
A onda, nakon što je komparativnom analizom i odokativnom metodom procenio da je Ikea u našem Bubanj potoku daleko lepša od one udžerice u mađarskom selu Budimpešti – gradonačelnik Mali je s ponosom uskliknuo da su izvesni Turci – investitori već sada zainteresovani za gradnju akva-parka u neposrednoj blizini Ikee. Znate ono – nargile, baklave, urmašice, zurle i naravno, ulaz u obliku ogromnog đevreka od kartona…
Iz ovih Malijevih reči očigledno štrči poražavajući zaključak da grad Beograd nije sposoban da samostalno izgradi jedan običan akva-park u kojem bi Beograđani trošili svoj, teškom mukom zarađen novac, ali koji bi im kasnije grad vraćao kroz razne socijalne programe, beneficije, povlastice, donacije…
Na našu žalost, ovakve fantastične kombinacije postoje jedino u uređenim nordijskim zemljama. (Da se Srbija zove Švedska bila bi muško – to jest država). Ovako, namenjena joj sudbina poligona na kojem će multinacionalne korporacije do mile volje eksploatisati jeftin rad i prirodne resurse, vršiti naučne i vojne opite, izvlačiti sirovine, plasirati svoje često nekvalitetne proizvede…
Ikea je doduše izuzetak, ali koji nikako ne poništava pravilo!
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.