Da su se u svoje vreme, dakle pre nekih četiri-pet godina, Tadić ili eventualno Cvetković latili dovođenja savetnika iz inostranstva (ne ovdašnjih ljudi koji su se dokazali u belom svetu, već istinskih stranih oriđinala), „naprednjaci“ bi ih (tada još uvek u opoziciji) vrlo verovatno častili titulom domaćih izdajnika koji dovlače strane plaćenike umesto da mobilišu domaću pamet i energiju.
Ili bi ih u najboljem slučaju politički korektno i u skladu s prethodnim distanciranjem od pitoreskne radikalske terminologije, optužili za nesposobnost u obavljanju državničkih poslova zbog radi čega im kao voda zemlji trebaju stručnjaci sa strane. Sa dolaskom „naprednjaka“ na vlast perspektiva se po tom pitanju preokrenula pa se neki sada prave Englezi.
Tadić se u svoje vreme okruživao (zlu ne trebalo) savetnicima domaće proizvodnje, a u skladu sa imperativnim lokalpatriotskim sloganom – „kupuj domaće“. To mu je, neko bi mogao pomisliti, bila još jedna u nizu grešaka koje je napravio u svojoj predsedničkoj karijeri. Jer Tadić je ma koliko to izgledalo neverovatno pravio greške ko što ih pravi svaki čovek koji radi. Zato je jedino logično objašnjenje koje otuda proizilazi konstatacija da je Tadić ipak nešto radio čim je grešio, a grešio je upravo zbog toga što je nešto radio. Uostalom, nedavno je o Tadićevim greškama na stranicama Danasa pisao jedan od njegovih prominentnijih savetnika novovalne provenijencije. A kad bivši savetnik bivšeg predsednika veli da je bivši predsednik grešio, odnosno da je prokockao vlastiti rejting tako što je probleme objašnjavao umesto da ih rešava, onda to može značiti najmanje dve stvari. Ili da je savetnik vrlo dobro savetovao a da je predsednik te savete slabo realizovao u praksi, ili obrnuto – da je savetnik davao loše savete a da se predsednik tih saveta držao kao pijan plota.
Vučić sada očigledno želi da izbegne Tadićevu strategiju lokalpatriotskog odnosa prema savetničkom kadru pa se pored najveće zvezde „prelaznog roka“, Francuza Dominika Stros-Kana uveliko pominju i pojačanja iz Engleske – pre svega ubojiti savetnički tandem Bajers – Lili. (Nakon takvog potencijalnog transfera praviti se Englez u Srbiji ubuduće će biti moralni imperativ.) S čisto ideološke strane, konzervativac Lili, inače nekadašnji Tačerkin i Mejdžorov ministar, idealno bi pasovao Vučiću dok bi laburista Bajers, bivši ministar Tonija Blera, više ležao Dačiću. Objektivno gledajući, međutim, čini se da slična razvrstavanja danas nemaju ama baš nikakvu važnost osim možda u vidu ispraznog teoretisanja. Jer Bajers i Lili u suštini predstavljaju antropološku zamenu teza na nivou neoliberalnog prožimanja do juče suprotstavljenih ideologija, što eventualno može imati značaja u smislu predvidljivosti njihovih savetničkih dometa. Recimo u pravcu potencijalnog izbijanja međukoalicionog kurcšlusa unutar izvršne vlasti Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.