Nekada je u ovoj zemlji postojao ugledni građanin. Bio je to čovek u odelu, sa obaveznim šeširom na glavi i časovnikom (na dugačkom lancu) u džepu. Zatim se pojavio društveno-politički radnik. Njegov se ugled zasnivao na poštovanju samoupravnog poretka, drugarskoj samokritici kada je to bilo potrebno, i na prebacivanju norme. Danas imamo uglednog tviteraša – osobu koja piše kratke komentare i odašilje ih (urbi et orbi), putem pametnog telefona ili laptopa. „Jutros sam pojeo omlet sa šunkom – kako je život divan.“
Ugledni tviteraš je, dakle, čovek (muškarac/žena), koga „prate“ horde tzv. pratilaca željnih da pročitaju svaki njegov (dubokoumni) tvit. Inače, unutar tviteraškog plemena, retvitovani komentar iliti u prevodu dobro propraćeni tvit, predstavlja neku vrstu transcendentne hrane za vazda gladnu sujetu onog koji tvituje. U isto vreme, poziciju plemenskog vrača zauzima niko drugi do ugledni tviteraš, koji svojim britkim tvitovima predviđa, leči, predlaže, zapomaže, polemiše i nadasve objašnjava “saplemenicima” zamršenu svakodnevicu.
Uglednog tviteraša možete prepoznati još i po tome što se njegovi tvitovi šire zajednicom poput virusa ebole. Štaviše, možete ih pročitati čak i u dnevnoj štampi, na sveže okrečenoj fasadi u vidu grafita, u formi ubojitog sredstva političke borbe… Da! Tviter je, kao što naslućujete, definitivno postao sastavni deo političke stvarnosti.
Tako je pre neki dan poslanik Šutanovac – ugledni tviteraš iz redova opozicije, inače veoma popularan među esenesovskim tviteraškim kadrom koji budno prati svaki njegov tvit, izazvao pravu malu tvit-buru u parlamentu. Gotovo pa šekspirijansku. Naime, usred rasprave o razrešenju Gašić Bate dužnosti popečitelja vojnog, takođe vojni popečitelj (prilično bivši doduše) Šutanovac, odaslao je tvit projektil sledeće sadržine: „Vučić o pristojnosti, Maja o poštenju, Marjan o kulturi“.
Nećemo, razume se, ulaziti u književnu analizu pomenutog haiku tvita koji se, brzinom strele ispaljene iz luka Navaho Indijanca, zabio u debelo meso parlamentarne većine. Radije ćemo se zadržati na sociološkoj implikaciji ovog tviterorističkog gesta. Na primer, reakcija parlamentarne većine imala je sve potrebne karakteristike dobrovoljne bežanije iz skupštinske sale. Eto, kakvu moć ima jedan naoko trivijalni tvit, iliti na latinskom – tvitus trivijalis.
Jedino su Vučić, Bečić i Gašić (koji nije imao pravo glasa), ostali na braniku parlamentarne većine – hrabro se boreći protiv parlamentarne manjine. Prednjačio je premijer Vučić koji se i ovoga puta nalazio u standardnoj kondiciji. A kako i ne bi, kada se prethodno na televiziji Hepi odvažno suprotstavio unakrsnoj salvi pitanja jedne pevačice i jedne doktorke – potvrđujući na taj način da ne odustaje lako od predizbornih taktika neprevaziđenog učitelja Šešelja. Kako učvrstiti glasačku bazu posredstvom pasioniranih ljubitelja rijaliti šita. Ali, vratimo se ponovo do Šutanovčevog tvita koji je, kao što rekosmo, izazvao neviđenu parlamentarnu buru.
„Šta ako esenesovci odbiju da glasaju za Batinu smenu i na taj način, ne daj bože, izminiraju Vučića?“ – strepeli su obični naprednjački smrtnici kraj malih ekrana. „Možda je tvit koji je odaslao Šutanovac zapravo jabuka razdora koja će dovesti do premijerove ostavke?“ – slutili su slabi poznavaoci premijerovog lika i dela. „Šta bi Šutanovcu da napiše ono za Maju i na taj način legne na rudu naprednjacima?“ – čudili su se preostali simpatizeri Demokratske stranke. I očas posla, tviteraška zajednica planula je poput leskovačkog roštilja.
A da li je premijer pretvorio sednicu parlamenta, u danu za glasanje, u još jedan stend ap nastup? I da li mu je u tome svesrdno pomogao poslanik Šutanovac svojim inkriminisanim tvitom? I sve to, pazite, u predvečerje emitovanja sedme sezone Farme na Pinku! Odgovore potražite kod najbližeg tviteraša. Jer tvit u suštini nije šit. Mada se dosta šita nađe u redovima prosečnog tvita. Sve zavisi s koje strane gledate na stvari. I šta podrazumevate pod tviterorističkim gestom?
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.