Koalicija radikalne levice – Siriza – manjak potreban da sastavi vladu, nadoknadila je novim udruživanjem sa krajnjom desnicom, Nezavisnim Grcima. Partiji Aleksisa Ciprasa, izbornoj pobedi na biralištima, vlast je u parlamentu doneo Panos Kamenos, sa svojom grupom poslanika. Ova stranka od 2012. proteranih odmetnika iz konzervativne Nove demokratije (najjačeg sadašnjeg protivnika Sirize), rešila je prethodna nagađanja o mrtvoj trci i kombinacije o mogućim koalicijama i omogućila „iznenađujuće lak uspeh“ dosadašnjem grčkom premijeru, koji je sam sebi bacio rukavicu, a prošao je bolje nego što se očekivalo. Na pobedničkom partijskom slavlju Sirize, zagrljeni Cipras i Kamenos su oglasili obnovljeni politički brak.

Opozicija je na izborima u januaru i referendumu u julu i sada pokazala da nije ni pripremljena, ni postrojena za pobedu. Grci su se izjasnili za dalji hod po mukama, ali vođeni preobraćenim Ciprasom, koji je u ime „gorke stvarnosti“ odstupio od sopstvene rane zakletve i svekolikog raskida sa kreditorskom Trojkom, za šta je letos glasala većina građana. Cipras se u prvoj vladi, konačno, saglasio sa daljim teškim merama štednje i odricanja, a sada u drugom mandatu mora da to i ostvari. Pobunjenici iz njegovog prvog poslaničko-ministarskog ešalona, sa svojom brzo osnovanom dezerterskom strankom Narodnog jedinstva, pokušali su da nastave dvoboj, ali nisu prikupili dovoljno glasova – nisu prešli zakonski prag za ulazak u klupe. Cipras je, izmicanjem protivnicima svih boja, potvrdio da vlada svekolikom grčkom političkom scenom, ali je još daleko od sigurne potvrde da je željeni helenski mesija.

 

„Nadajmo se da će tragične greške iz prošlih sedam meseci biti izbegnute i da će nova vlada delovati sa više razboritosti, tražeći najbolje puteve“, oprezan je uvodničar uglednog atinskog Katimerinija, ne posebno naklonjen Sirizi. Ali, i levičarskoj vladi blizak Avgi podseća da nova administracija treba da sprovede težak sporazum sa poveriocima, što – takođe – znači demontiranje starog establišmenta obojenog korupcijom. Grčka mora da deluje brzo, upozoravaju upućeni posmatrači. Kontrolorska misija Trojke meriće već u oktobru prolazno vreme i napredak, predviđen za prvih sto dana.

Na spisku obaveza obnovljene Ciprasove vlade su dalje smanjenje troškova za plate i penzije, potpuno doterivanje penzionog sistema, dokapitalizacija banaka, precizniji razgovor o otplati dugova, poreske reforme, povećanje dažbina poljoprivrednicima, kažnjavanje izbegavanja plaćanja PDV, privatizacija više od polovine državnog elektroenergetskog sistema, pa čak i ukidanje fiksnih tarifa taksista i ponovno uvođenje (pet evra) participacije za svaki lekarski pregled, što je Siriza ukinula.

Upućeni nagoveštavaju da iz još neprispelog paketa od 86 milijardi evra, Atina – posle jesenjeg pregleda – može da dobije pedeset milijardi, ali samo ako se potpuno drži prihvaćenog recepta. Predsednik EP Martin Šulc je uz čestitku Ciprasu dodao i opomenu da ne može da bude odstupanja od obaveza, ma koliko da su neprijatne, ali makar i nevoljno su prihvaćene. Priželjkivanje aktivista Sirize je da će nekako „omekšati elemente sporazuma“, što se čini kao Sizifov napor.

 Najmračnije je raspoloženje Janisa Varufakisa, dojučerašnjeg prvog saborca Aleksisa Ciprasa. Njegova ocena je da su „poverioci stvarni pobednici izbora, jer će premijerova tri obećanja onemogućavati, pa je predsednik vlade osuđen na neuspeh“. Varufakis navodi tri oslonca na koje računa premijer: „Sporazum sa Trojkom je nedovršen posao, koji ostavlja prostor za dalje pregovore o važnim detaljima; olakšanje od tereta duga će uskoro uslediti; grčki oligarsi će biti načeti.“ Bivši vitez izvorne Sirize zaključuje: „Birači su podržali Ciprasa pošto se činio kao najpogodniji kandidat da ispuni ova obećanja. Nevolja je što je njegova sposobnost da to obavi veoma ograničena sporazumom, koji je on sam potpisao.“

 Manje otrovni ocenjivači – poput izveštača mreže Bi-Bi-Si – smatraju da je Aleksis Cipras upravo ojačao svoje karte odlukom da prihvati surove mere kao cenu paketa izbavljenja i to je potvrđeno rezultatom izbora. U novom parlamentu na Sintagmi je, inače, i profašistička Zlatna zora sa nešto više od sedam procenata glasova, treća po snazi i pretnjom da je partija čija snaga raste, pa i to treba stalno imati na umu. Jedno je sasvim sigurno. Vlada će imati skromnu većinu u skupštini (samo pet poslanika) i nimalo vremena za gubljenje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari